دولت از تعطیلی موسیقی خوشحال هم می‌شود/ سرنوشت کنسرت با مهران مدیری | پایگاه خبری صبا
امروز ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۳۰
سامان احتشامی در گفتگو با صبا:

دولت از تعطیلی موسیقی خوشحال هم می‌شود/ سرنوشت کنسرت با مهران مدیری

سامان احتشامی می‌گوید ویروس کرونا باعث بی‌انگیزگی تهیه‌کننده‌ها برای تولید آثار موسیقایی شده است.

سامان احتشامی آهنگساز و نوازنده در گفتگو با خبرنگار موسیقی خبرگزاری صبا درباره آخرین فعالیت خود در دنیای موسیقی بیان کرد: در حال ساخت اثر مشترکی با علی زندوکیلی خواننده و علیرضا افکاری آهنگساز هستم که این تک آهنگ ضبط شده است و به زودی منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: آهنگسازی نمایشنامه رادیویی «کدو قلقلی و دیو» را نیز برعهده دارم. این نمایش ۴۵ سال پیش توسط اردشیر کشاورزی به پیشنهاد داود رشیدی در تئاتر شهر اجرا و با استقبال خوبی مواجه شد و این بار با کارگردانی رضا بابک به سرانجام رسیده است.

احتشامی با بیان این که ویروس کرونا باعث کم کار شدن و بیکاری بسیاری از آهنگسازها و نوازنده‌ها شده است، عنوان کرد: من برای امرار معاش به صورت آنلاین تدریس می‌کنم و هیچ وقت کارهای هنری که انجام دادم ممر اصلی زندگی‌ام نبوده است. اگر هم درآمدی از این راه کسب کردم برای زندگی بهتر هزینه کردم.

این نوازنده با انتقاد از اینکه در کشور ما قانون کپی رایت وجود ندارد و دستمزد نوازنده‌ها هم بسیار کم است، توضیح داد: به دلیل کم بودن تولید موسیقی اصلا از ده‌ها سال قبل هم با کار هنری و اجرای موسیقی نمی‌شد زندگی کرد. حال اگر کسانی هستند که با این روش زندگی می‌کردند وای به حال‌شان! زیرا متاسفانه کرونا باعث شده بیکار شوند البته این اتفاق در تمام جهان افتاده است. هنرمند باید هوش اجتماعی داشته باشد تا در اوضاع و احوال بد جهان زندگی‌اش را بگذراند.

وی افزود: کرونا بر تعداد شاگردان من هم تاثیر گذاشته و کمتر شده است. درآمد اصلی من از طریق تدریس و آموزش موسیقی به دست می‌آید اما ان شا‌الله اتفاقی بیفتد تا کنسرت آنلاین راه‌اندازی شود و تمهیداتی توسط دولت صورت گیرد تا هنرمندانی که از راه اجرای موسیقی و روی صحنه رفتن کسب درآمد می‌کنند و در کل برای اجرا به جمعیت نیاز دارند بتوانند شغلی داشته باشند.

این آهنگساز با بیان این که دولت هیچ‌وقت از موسیقی حمایت نکرده است، عنوان کرد: دولت در طول این سال‌ها هیچ حالی به موسیقی نداده و گاه از تعطیلی موسیقی خوشحال شده است.

این نوازنده پیانو بیان کرد: من متولد سال ۵۷ هستم و از قبل این سال اطلاعی ندارم. از ۶ سالگی کار کردم و حتما در روز بیش از ۱۵ ساعت کار هنری کردم و هیچ وقت هیچ حمایتی از دولت نشدم. مثلا در برخی جشنواره‌های دولتی چندین لوح تقدیر گرفتم و اگر قراردادی هم داشتم با آن کفشِ روی صحنه‌ام را خریدم.

احتشامی درباره کنسرت مشترک با مهران مدیری گفت: قرار بود سال گذشته با مهران مدیری برای اجرای کنسرت سفری به دور کانادا و امریکا و اروپا داشته باشیم حتی تبلیغات هم انجام داده بودیم اما به دلیل کرونا و اتفاقات بدی که در سال ۹۸ در کشورمان افتاد تصمیم گرفتیم کنسرت هایمان را لغو کنیم.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است