گالری‌دارها باید به تعهد خود در قبال هنرمندان عمل کنند/ کرونا و تاثیر آن بر هنر

هنگامه معمری مدیر گالری هما در گفتگو با خبرنگار تجسمی صبا درباره فعالیت‌های گالری هما در این دوران کرونایی و تعطیلی مراکز فرهنگی هنری و بی ثباتی بازار اقتصادی گفت: فعالیت‌های گالری هما در این دوران محدود و تمامی نمایشگاه‌های گروهی کنسل شده است. از سوی دیگر تمامی برنامه‌هایی که فکر می‌کردیم مخاطبان زیادی داشته باشند کنسل کردیم و در زمان‌هایی که تعطیلی اعلام شده‌اند، فعالیت‌های گالری نیز تعطیل شده است.

او افزود: به هرحال این شرایطی است که در تمامی دنیا به وجود آمده است و ما نیز برای حفظ سلامت پرسنل گالری و از سوی دیگر هنرمندان و مخاطبان محدودیت‌هایی را ایجاد کردیم. بازدید حضوری از نمایشگاه‌های هنری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی تنها با تعیین وقت قبلی است و آثار هنری همچنین در فضای مجازی به نمایش درآمدند که بیشتر هم دیده شدند اما نمایشگاه‌ها در این دوران خلوت‌تر بودند.

این گالری‌دار درباره تاثیری که ویروس کرونا بر خرید و فروش آثار هنری داشته است، بیان کرد: خرید و فروش آثار هنری در گالری هما چندان تغییری نکرده است و حتی می‌توان گفت در برخی زمینه‌ها نسبت به سال گذشته بهتر هم شده‌اند. این مساله شاید به این دلیل است که کیوریتورهای حرفه‌ای به هنر دیدگاهی سرمایه‌ای دارند و در این شرایط با توجه به نوسانات اقتصادی و تغییر قیمت ارز افراد بیشتری به خرید آثار هنری روی آورده‌اند.

فضای مجازی بر کار ما تاثیر منفی نداشته است

وی افزود: فضای مجازی به طور حتم در خرید و فروش آثار هنری تاثیر منفی نداشته است و حتی گالری هما پیش از شرایط کرونایی هم به خرید و فروش آثار هنری در فضای مجازی پرداخته بود اما در نهایت مشتری‌ها پس از مشاهده فیزیکی اثر آن را خریداری کرده است. در شرایط کنونی هم با حضور مشتری در گالری و ارسال اثر هنری این امکان را برای خریداران فراهم کردیم.

معمری با توجه به تاثیر زیست کرونایی بر خلق آثار هنرهای تجسمی مطرح کرد: شرایط کرونایی و تعطیلاتی که به واسطه آن بوجود آمد فرصتی را برای هنرمندان ایجاد کرد تا به خلق آثار هنری بپردازند اما از طرف دیگر تمامی حراج‌ها و آرتفرهای هنری تعطیل شده‌اند. این نکته صحیح است که نمایش آثار هنری در فضای مجازی دنبال می‌شود اما واقعیت این است که مخاطبان حضوری خود را از دست داده‌اند.

او همچنین درباره تاثیر هنر در روزهای کرونایی گفت: آنچه در این دوران می‌تواند مردم را تسکین دهد، هنر است.

مدیر گالری هما درباره مشکلاتی که تعطیلات کرونایی برای گالری‌ها به وجود آورده است، گفت: من با توجه به اینکه عضو هیات مدیره انجمن گالری‌داران هستم، می‌دانم که بسیاری از گالری‌ها به خصوص در شهرهای کوچک تعطیل شده‌اند. به هرحال این اتفاقات پیش‎بینی نشده بود.

وی در پایان عنوان کرد: تمام کسانی که در حوزه فرهنگی مشغول فعالیت هستند از قدیم مشکلات بسیاری دارند و آموخته‌اند که چطور با مشکلات کنار بیایند و امیدی به کسی ندارند. از طرف دیگر شرایط به وجود آمده مشکلات آن‌ها را دوبرابر کرده است. در این زمینه کاری که از دست گالری‌ها برمی‌آید این است که فروش خود را حفظ و به تعهد خود در قبال هنرمندان عمل کنند.

مائده غلامی

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید

راهکارهای گالری والی برای زیست کرونایی/ مدت نمایشگاه‌ها را زیاد کردیم

فعالیت پنجاه درصدی هنر بهتر از تعطیلی کامل آن است/ از دولت ناامید شده‌ایم