راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی در ۵۴ روستای برگزیده جشنواره دوستدار کتاب | پایگاه خبری صبا
امروز ۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۵۹

راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی در ۵۴ روستای برگزیده جشنواره دوستدار کتاب

دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب از راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی در 54 روستای برگزیده جشنواره دوستدار کتاب خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به نقل از دیبرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، ابراهیم حیدری دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب گفت: در ۵۴ روستا و آبای عشایری برگزیده جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب کسب و کار فرهنگی راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: طرح راه‌اندازی کسب و کارهای فرهنگی در روستاها در بعد کیفی با هدف شناخت و رفع موانع و دشواری‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری در روستاها، شناسایی نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی موثر و فعال در توسعه فرهنگی روستاها، کمک به توانمندسازی روستاییان برای راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی و هنری، حمایت از راه‌‍اندازی مجموعه کسب و کارهای روستایی فرهنگ محور، ارتقای کیفیت زندگی در میان روستاییان، شناسایی و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های فرهنگی و هنری روستاییان، ایجاد زمینه و فرصت مناسب برای جلب مشارکت مردمی در امور فرهنگی و هنری روستاها، تشکیل انجمن‌های فرهنگی و هنری و در بعد کمی با هدف کاهش نرخ بیکاری در کشور، ایجاد  فرصت‌های شغلی مستقیم در روستاها، آموزش مهارت شغلی و دانش کارآفرینی به مردان و زنان روستایی و برگزاری کارگاه برنامه‌ریزی مشارکتی در این روستاها طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

حیدری تاکید کرد: این طرح همچنین تلاش دارد با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای روستاییان در کنار احیای دانش‌ها، آیین‌ها و مشاغل بومی و به کارگیری آن در کارآفرینی زمینه افزایش مشارکت روستاییان در برنامه‌ریزی توسعه محلی را فراهم آورد و باعث افزایش مهارت‌های کاری و دانش کارآفرینی روستاییان وکمک به زیست پایدار روستایی شود.

دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب درباره نحوه مشارکت در این طرح بیان کرد: در این طرح فعالان فرهنگی و هنری روستایی و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند در حوزه فرهنگ و هنر روستایی پس از گذراندن دوره آموزشی کوتاه مدت و شناسایی ظرفیت‌هایی فرهنگی و هنری اعم از انسانی و کالبدی طرح‌های مرتبط را در قالب فرم تکمیل می‌کنند و پس از ارسال به دبیرخانه مرکزی در تهران  و تصویب در شورایی متشکل از  نمایندگان نهادهای همکار در این طرح از تسهیلات بانکی کمبهره برخوردار می‌شوند و می‌توانند با حمایت و پشتیبانی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای محلی و بومی و مردمی در قالب موسسات فرهنگی و هنری روستایی به رونق کسب و کارهای روستایی و پویایی فرهنگ و هنر بومی کمک شایانی کنند.

وی در پایان اظهار کرد: کسب و کارهای ترکیبی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری و همچنین فعالیت‌های روستایی و بومی است. صنایع دستی، کشاورزی چندکارکردی، بومگردی، هنرهای نمایشی و موسیقی، کتابفروشی سیار، گردشگری روستایی، کارگاه تولید کتاب پارچه‌ای، کارگاه‌های تولید عروسک، کارگاه های چاپ دستی و، گیاهان دارویی، صنایع غذایی، فروشگاه های محصولات فرهنگی روستایی، راه اندازی شبکه های تولیدات روستایی، بازارهای بین‌المللی صنایع دستی، ایجاد و توسعه مراکز و خانه‌های صنایع خلاقانه، گردشگری مبتنی بر ظرفیت‌های فضای مجازی، اکوکمپ‌های بوم‌گردی بیابانی، گردشگری کشاورزی، مراکز تفریحی و سرگرمی، کسب و کارهای تولید محتوا (دیجیتال)، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، و کسب و کارهای بخش خدمات اجتماعی، آموزشی و عمومی(منتخب) در زمره این فعالیتها قرار دارند.

طرح یاد شده در این مرحله به صورت آزمایشی در روستا‌های یاد شده اجرا می‌شود و انتظار می‌رود در آینده نزدیک کسب و کارهای فرهنگی در روستا‌های برگزیده دیگر راه‌اندازی شود.

اجرای این طرح مبتنی بر تفاهمنامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم و نیز  صندوق کار‌آفرینی امید رقم خورده است.

بر اساس این طرح از طریق توانمندسازی، برنامه‌ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگ و هنر مجموعه‌ای از کسب و کارهای فرهنگی و هنری روستایی به صورت متمرکز یا غیرمتمرکز در روستاها شکل می‌گیرد.

نشست توجیهی اجرای و عملیاتی شدن طرح یاد شده روز دوشنبه (اول دی‌ماه) با حضور علی‌اصغر سید‌آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، اسماعیل زیارتی رییس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، رضا یوسفیان مدیر تحقیقات بازار و ساماندهی صنودق کارآفرین امید و نیز رضا برزگر مدیرکل دفتر فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و روسای اداره فرهنگ و ارشاد، بخشداران شهرستان‌ها، دهیاران و… برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  261/442/674/290
 • شهر هرت
  63/524/800/805
 • آهنگ دو نفره
  19/338/528/000
 • کت چرمی
  14/393/469/725
 • نارگیل 2
  10/369/316/670
 • بی مادر
  5/384/029/000
 • آخرین تولد
  3/783/782/500
 • ستاره بازی
  2/342/693/500
 • شهرک
  1/288/306/000
 • هولیا
  1/098/255/000
 • بعد از رفتن
  935/845/000
 • داستان دست‌انداز
  854/265/500
 • زنبور کارگر
  239/882/500
 • شماره 10
  133/542/500