چگونه می‌توان باور کرد نام بزرگان فرهنگ از خیابان‌ها برداشته شود؟! | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۵۲
نامه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به شورای اسلامی شهر تهران؛

چگونه می‌توان باور کرد نام بزرگان فرهنگ از خیابان‌ها برداشته شود؟!

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در واکنش به حذف نام چهار تن از اهالی ادبیات از معابر شهر به شورای اسلامی شهر تهران نامه نوشت.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، در پی حذف نام هوشنگ مرادی کرمانی، جبار باغچه‌بان، مهدی آذریزدی و صمد بهرنگی، چهار چهره ادبیات و آموزش کودک و نوجوان از خیابان‌های تهران که پس از مدت کوتاهی از پلاک‌کوبی معابر رخ داد، این انجمن در واکنش به حذف نام این چهار بزرگ عرصه ادبیات کودک و نوجوان از معابر پایتخت به شورای اسلامی شهر تهران نامه نوشت.

متن نامه مذکور به این شرح است:

به‌ نام پروردگار کودکی

جناب آقای دکتر چمران
رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران

با سلام و احترام
مطمئناً جناب‌عالی و اعضای محترم شورای شهر تهران آگاهید که در نیمه‏ی نخست سال جاری و با تصویب شورای شهر، چهار خیابان فرعی روبه‏روی مرکز آفرینش‏های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خیابان حجاب، به پاس زحمت‏ها و خدمات فرهنگی چهار تن از پیشکسوتان و بزرگان ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان یعنی آقایان مهدی آذریزدی، جبار باغچه‏بان، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی‏کرمانی، به نام این بزرگان نامگذاری شد. همان زمان این نامگذاری ماجراهایی درپی داشت که سپری شد و تابلوی نام این بزرگان بر آن خیابان‏ها نقش بست.

اکنون چند روزی است که اخبار و گزارش‏های منتشر شده حکایت از این دارند که تابلوهای مزین به نام بزرگان برداشته و تابلوهای قبلی که این خیابان‏ها با شماره نامگذاری شده بودند، جایگزین آنها شده است. گمان نمی‏کردیم نیاز به یادآوری باشد چون بر این باوریم که هم جناب‌عالی و هم اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان توجه دارند که قدردانی از این بزرگان و نامگذاری خیابان‏های مذکور به نام آنان، چیزی بر قدر و جایگاه آنها نمی‏افزاید، بلکه شهر را زینت می‏بخشد. شهر و زیست فرهنگی جامعه با تکیه بر چنین نمادهایی که استوانه‏های پایدار فرهنگ کشورند، توان و قوام می‏یابد و بنیان‏های فرهنگی‏اش استحکام پیدا می‏کند. نامگذاری این خیابان‏ها، فقط نشانه‏ی قدرشناسی شهر و شهروندان از تلاشگران عرصه‏ی فرهنگ و آموزش کودکان و نوجوانان به‏شمار می‏آید و گامی کوچک است که هم بزرگان این عرصه را به مردم دوستدار فرهنگ و به‏ویژه نسل جوان بشناساند، و هم اخلاق و ادب فرهنگی و اجتماعی و ارزش اجتماعی قدردانی از بزرگان را زنده نگه دارد.

علاوه بر همه‏ی این موارد، باید یادآور شویم که این در شمار حقوق کودکان و نوجوانان جامعه نیز هست که پیشگامان و بزرگان فرهنگ و هنر میهن خود را بشناسند و نه فقط در این خیابان‏های فرعی که در مکان‏های مهم‏تر شهر نیز با این نمادهای فرهنگی روبه‏رو شوند و با نام و آثار و تصویر این بزرگان و دیگر بزرگان ادب و هنر کودک و نوجوان انس بگیرند.

چگونه می توان باور کرد در فصلی که به مناسبت هفته‏ی کتاب و کتاب‏خوانی در اقدامی قابل تقدیر، تابلوهای بزرگی در سطح شهر به نام و تصویر نویسندگان و کتاب‏هایشان اختصاص می‏یابد تا شهر و شهروندان را با این نمادهای فرهنگی جامعه بیشتر مأنوس کند؛ هم‏زمان نام چند تن از بزرگان و پیشگامان این عرصه که همه‏ی پدیدآورندگان آثار فرهنگی وامدار تلاش و آثار آنان هستند، از روی چند خیابان فرعی برداشته شود؟

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مجدانه خواستار توقف چنین برخوردهای سلیقه‏ای و ناشایست است و انتظار دارد جناب‌عالی و شورای محترم شهر تهران با وقوف بر اهمیت رعایت حقوق اجتماعی اهالی فرهنگ و از جمله فعالان حوزه‏ی هنر، ادبیات و آموزش کودکان و نوجوانان نه فقط رسیدگی سریع به این موضوع و نقض مصوبه‏ی قانونی شورا را در دستور کار قرار بدهید؛ بلکه برای تقویت انسجام و اتحاد ملی، بیش از پیش به ایجاد فضای آرام برای فعالیت‏های فرهنگی و هنری، خلق و نشر آثار فرهنگی و هنری و رفع موانع و مشکلات روزافزون ناشی از رشد نرخ تورم، کمبود و هم‏زمان افزایش قیمت کاغذ و… بیندیشید و با مشورت اهالی فرهنگ و هنر در پی یافتن و تحقق راهکارهایی برای رونق دادن به فضاهای فرهنگی و چهره‏ی فرهنگی و هنری شهر برآیید.

فریدون عموزاده‌خلیلی
رئیس هیئت مدیره»

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  100/867/118/000
 • بی‌بدن
  22/358/841/000
 • سال گربه
  10/639/228/500
 • آپاراتچی
  3/809/166/500
 • پرویز خان
  3/135/337/000
 • نوروز
  2/746/203/000
 • ایلیا جستجوی قهرمان
  2/310/894/500
 • آسمان غرب
  2/022/378/500