معاون هنری وزیر ارشاد: موسیقی یکی از دغدغه‌های اصلی نظام است | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۴۱
در بازدید از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر مطرح شد؛

معاون هنری وزیر ارشاد: موسیقی یکی از دغدغه‌های اصلی نظام است

سیزدهمین جلسه هیات انتخاب آثار و گروه‌های سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر، روز جمعه 17 دی‌ماه برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد اله‌یاری فومنی سرپرست دفتر موسیقی از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر بازدید کرد و در بخشی از جلسه هیات انتخاب آثار و گروه‌های سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر شرکت حضور داشت.

سیزدهمین جلسه هیات انتخاب آثار و گروه‌های سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمدرضا ابراهیمی، محمدرضا تفضّلی، بهرام دهقانیار، احسان ذبیحی‌فر، امیرعباس ستایشگر، علی صمدپور، محمدعلی مرآتی و اعضای شورا به همراه حسن ریاحی دبیر جشنواره روز جمعه، ۱۷ دی‌ماه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمد اله‌یاری گفت: براساس آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر، دبیر جشنواره و هیات انتخاب آثار و گروه‌های جشنواره از مهم‌ترین ارکان جشنواره هستند. خوشبختانه جمع هیات انتخاب این دوره از جشنواره موسیقی فجر دارای سوابق ارزشمند و بسیار خوبی هستند و تاکنون در جلسات متعدد و منظم، فرایند داوری را پیش برده‌ اند.

وی با اشاره به جایگاه دفتر موسیقی افزود: به گواه اعضای محترم این هیات دفتر موسیقی، تاکنون در انتخاب‌ گروه‌ها در بخش غیر رقابتی و یا آلبوم‌ها در بخش رقابتی برای حضور در جشنواره، هیچ دخالتی صورت نمی‌گیرد.

سرپرست دفتر موسیقی ضمن اشاره به اتمام انتخاب آثار و گروه‌های حاضر در این دوره از جشنواره و داوری آلبوم‌ها در «جایزه باربد» با اشاره به شرح وظیفه اعضای هیات انتخاب آثار و گروه‌ها، ادامه داد: از سال گذشته که «جایزه باربد» و بخش رقابتی احیا شد، شرح وظیفه جدیدی به این هیات اضافه شد و آن داوری آلبوم‌های وارد شده است.

حسن ریاحی دبیر سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر نیز در این جلسه اظهار کرد: باتوجه به شرایط سخت امسال و فراگیری ویروس کرونا، امور اجرایی جشنواره بسیار خوب و منظم در حال انجام است و با همراهی و نظرخواهی از اساتید تلاش داریم جشنواره به بهترین شکل برگزار شود.

در ادامه این جلسه، اعضای هیات انتخاب ضمن گزارشی از کیفیت آثار رسیده به این دوره از جشنواره، پیشنهادهای خود را برای برگزاری هر چه بهتر جشنواره در دوره‌های آتی ارائه دادند. امیرعباس ستایشگر یکی از اعضای هیات انتخاب آثار با اشاره به اضافه شدن یک بخش ویژه آهنگسازی به این دوره از جشنواره موسیقی فجر، درباره جزئیات آثار ارسال شده اظهار کرد: پس از فراخوانی که در مهرماه منتشر کردیم، ۱۴۸ گروه برای حضور در بخش غیر رقابتی جشنواره و ۱۱۴ آلبوم نیز برای بخش رقابتی جشنواره ثبت‌نام کردند. برخی از گروه‌ها را هیات انتخاب به جشنواره دعوت کرده و برخی هم از طریق فراخوان درخواست حضور داده‌اند.

موسیقی، یکی از دغدغه‌های اصلی نظام است

در بخش پایانی این جلسه، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن قدردانی و تشکر از زحمات دبیر و اعضای هیات انتخاب آثار و گروه‌های سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر گفت: حضور در چنین جشنواره‌هایی اهمیت زیادی داشته و باعث ایجاد اعتماد به‌نفس در جوانان می‌شود.

سالاری در ادامه با اشاره به وضعیت و جایگاه موسیقی در ایران افزود: یکی از دغدغه‌هایی ما، جلوگیری از ساده سازی ملودی‌ها است، امروزه با موسیقی‌هایی مواجه می‌شویم که نه از اصالت بومی برخوردار هستند و نه کاملاً به موسیقی کلاسیک وصل شده‌اند. این نوع از موسیقی فقط می‌تواند نیازهای آنی را رفع کند و نمی‌تواند برای طولانی‌ مدت ماندگار باشد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان لزوم بررسی گزارش‌های مقایسه‌ای و آسیب شناسی در جشنواره موسیقی فجر برای ارتقای کمی و کیفی این جشنواره عنوان کرد: بحث موسیقی، یکی از دغدغه‌های اصلی نظام است و ما باید این روند را به سمت عمق‌ بخشی حرکت بدهیم. این امر یک کار جدی می‌طلبد که برای برطرف کردن مشکلات آن باید همه دست به دست هم بدهیم.

سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر هم‌زمان و در گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه ۱۴۰۰ به دبیری حسن ریاحی در بخش های رقابتی «جایزه باربد» و غیر رقابتی برگزار می‌شود و جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دوره از جشنواره خواهد بود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است