دوگانه‌سازی جدیدی با جامعه فرهنگی و هنری ایجاد نکردیم | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۰۳
اسماعیلی در نشست قدردانی از مسئولان چهلمین جشنواره فیلم فجر عنوان کرد:

دوگانه‌سازی جدیدی با جامعه فرهنگی و هنری ایجاد نکردیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی نشستی از مدیران چهلمین جشنواره فیلم فجر قدردانی کرد.
به گزارش صبا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست قدردانی از  مدیران و مسئولان اجرایی برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: برگزاری این دوره از جشنواره فیلم فجر کار متراکم و فشرده ای بود که از نیمه راه از دولت قبل تحویل گرفته شد، اما با توجه به تمامی این مسایل به اذعان بسیاری از صاحب نظران، نویسندگان و منتقدان، برگزاری این دوره از جشنواره دارای کارنامه خوبی بوده است.
وزیر فرهنگ در دولت مردمی در ادامه افزود: با وجود برخی حاشیه‌های ایجاد شده در فضای رسانه‌ای، خوشبختانه هر چه جلوتر می‌رویم نقاط قوت جشنواره بیشتر خود را نشان می‌دهد و افراد تاثیر گذار انقلابی از برگزاری مناسب این دوره از جشنواره یاد می کنند. البته همه موظنند به دغدغه های ایرانیان غیور در پاسداری از اززش های دینی احترام بگذارند و اجازه ندهند کمترین بی حرمتی صورت نپذیرد.
او با تاکید بر رویکرد ایجابی وزارت فرهنگ در برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری، عنوان کرد: در برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر همه تلاش ما این بود که دوگانه سازی جدیدی میان بخش های جامعه صورت نپذیرد و موضع‌گیری رییس جمهور محترم هم نسبت به برگزاری این جشنواره ناظر بر این بود که اجازه ندهیم دوگانه سازی جدیدی با جامعه فرهنگی و هنری به وجود آید.
رییس شورای هنر افزود: در این دوره از جشنواره، کارنامه کاری هیات انتخاب، داوری و فرآیندها، قابل دفاع و خوب بود و همکاران ما در سازمان سینمایی نیز موظف هستند با صراحت و قوت از مرزهای ایمانی و ملی کشور حمایت و حراست کنند.
عضو کابینه دولت مردمی بیان کرد: برای سال آینده باید فضای کار در جشنواره فیلم فجر به گونه‌ای پیش برود که به رشد کمی و کیفی و ارتقای آن منجر شود. هفته گذشته جلسه هیئت امنای فارابی تشکیل شد که سیاست‌های حمایتی، نظارتی و مشارکتی ما را باید دنبال کند تا بتواند در تولید فیلم اقدامات خوبی داشته باشد.
اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: بنیاد فارابی موظف است سوژه ها و موضوعات مشارکتی را هم در قالب فراخوان و هم در قالب سفارش قبل از پایان سال اعلام نماید تا فرصت زمانی لازم برای ساخت و تولید آثار فاخر وجود داشته باشد.
اسماعیلی با اشاره به نقش سینما در معرفی و آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی ادامه داد: دستاوردهای بسیاری از رهگذر انقلاب اسلامی صورت گرفته که از جمله می‌توان به ساخت و بهره برداری از پالایشگاه ستاره سوم خلیج فارس، پیشرفت های حوزه انرژی در منطقه عسلویه، توانمندی های پزشکی، اقدامات گروه‌های جهادی در مدیریت بحران و … اشاره کرد که از طریق سینما می توان به معرفی آن ها در راستای جهاد تبیین پرداخت. چرا که سینما معتبرترین روایتی است که می‌تواند در این زمینه نقش قابل توجهی داشته باشد. جنگ امروز، جنگ روایت هاست و سینما موثر ترین ابزار روایت گری است.
او تاکید کرد: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های فرهنگی و هنری به ویژه بخش سینما به سوی افق آینده است و البته باید اذعان کرد که چهلمین جشنواره فیلم فجر در سطح  ایده آل ما نبود و ما به سوی رویکرد جدید در این حوزه حرکت خواهیم کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در فیلم های این دوره از جشنواره فیلم فجر به امید، ارزش‌ها و … توجه شده بود، تصریح کرد: ما به تحلیل منصفانه، نه نمی گوییم و در حوزه فرهنگی و هنری گام به گام، با آرامش و صبوری قدم برمی داریم چرا که معتقدیم باید به گفت و گو و تعامل با اهالی فرهنگ و هنر پرداخت، زیرا آنان سرمایه‌های اجتماعی کشور به شمار می آیند.
او با اشاره به ضرورت آموزش و توجه مدیران در این زمینه با نگاه به آینده ادامه داد: شورای عالی سینما، شورای هنر، بنیاد فارابی و … از ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما است و ضروری است دبیرخانه جشنواره فیلم فجر فعال شود و اگر می‌خواهیم فضای محتوایی در این زمینه تغییر کند باید اقدامات خود را برای جشنواره سال آینده  از هم اکنون آغاز کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه ما اهل شنیدن و گفت و گو هستیم، اظهار کرد: باید تلاش کنیم در جشنواره سال آینده تعداد فیلم های با موضوع دفاع مقدس و همچنین فیلم هایی که به معرفی دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی می پردازد افزایش یابد.
اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: دائمی شدن دبیرخانه جشنواره فیلم فجر امتیازاتی دارد و بخشی از کارهای زمین مانده را می توان از طریق این دبیرخانه انجام داد.
در ابتدای این نشست محمد خزاعی معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی نیز طی سخنانی به تشریح مراحل برگزار این جشنواره پرداخت و گفت: این دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر دارای فراز و نشیب هایی بود ولی به اذعان بسیاری از منتقدان، نویسندگان و  صاحب نظران کارنامه قابل قبولی را در شاخص های گفتمان انقلابی شاهد بودیم.
خزاعی در ادامه از آسیب‌شناسی این دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر خبر داد و گفت:  تلاش می کنیم برخی نواقص را برطرف کرده  و از آسیب شناسی حاشیه‌ها برای رسیدن به اهدافمان بهره ببریم. در تولید فیلم هم برنامه‌های جدی خواهیم داشت.
وی گفت: کار کردن در عرصه سینما نیازمند  داشتن دورخیز از چند سال قبل برای رسیدن به اهداف است و از این رو راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره ضرورت دارد و نباید به جشنواره به عنوان پروژه نگاه شود بلکه باید به مثابه یک نهاد پایدار و فعال در طول سال باشد.
مسعود نقاش زاده دبیر چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر نیز در پایان این نشست گفت: در زمان بسیار فشرده و کوتاه برای تدارک و اجرای این دوره از جشنواره همت گماردیم و البته مدیران جشنواره نیز در این مسیر از دل و جان مایه گذاشتند . من به عنوان دبیر این جشنواره سینمایی ضمن تشکر از همکاری تمامی دست اندرکاران این جشنواره به طور خاص از حمایت‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی  که پیوسته با جشنواره همراه بودند تشکر می‌کنم.
در پایان این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از مدیران این دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر تقدیر و تشکر کرد.
انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00