فارابی فیلم‌هایی درباره شهیدان بروجردی و همدانی می‌سازد | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۱
وزیر ارشاد خبر داد:

فارابی فیلم‌هایی درباره شهیدان بروجردی و همدانی می‌سازد

وزیر فرهنگ تاکید کرد تولید آثار سینمایی فاخر با محوریت سرداران شهید از ماموریت‌های اصلی بنیاد سینمایی فارابی در دوره جدید است.

به گزارش صبا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته ۳۰ تیرماه در نشست با اعضای کنگره سرداران و شهدای استان همدان با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ در حمایت از کنگره‌های شهدا محدودیتی ندارد، گفت: تولید آثار سینمایی فاخر با محوریت سرداران شهید ایران اسلامی از ماموریت‌های اصلی بنیاد سینمایی فارابی در دوره جدید به شمار می‌آید و بر همین اساس قرار است چندین اثر سینمایی با محوریت چند سردار شهید به مرحله تولید برسد که از این میان می‌توان به ساخت آثاری در وصف سرداران شهید همدانی و بروجردی اشاره کرد.

اسماعیلی با اشاره به نگارش فیلمنامه‌ای با محوریت شهید همدانی افزود: با برخی از تهیه‌کنندگان سینما برای تولید آثار نمایشی درباره شهید همدانی صحبت شده و پیگیر به سرانجام رساندن تولید اثر در این زمینه هستیم.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: سردار شهید حاج حسین همدانی از جمله شخصیت‌هایی است که می‌توان درباره این شهید بزرگوار ده‌ها کتاب نوشت چرا که این شهید عمر پربرکتی در جبهه‌های مختلف مبارزه داشته و هر مقطع از آن، دربرگیرنده رویدادهای مهم است.

وی به خاطرات همسر شهید همدانی در کتاب «خداحافظ سالار» اشاره و تاکید کرد: روایت این کتاب به خوبی موضوع مدافعان حرم را ترسیم کرده است. همچنین شهید همدانی در کتاب «مهتاب خین» نیز شکل‌گیری لشکر محمد رسول‌الله (ص) را در هزار صفحه تشریح کرده است. در این کتاب با شهیدان شهبازی، همت و جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان و دیگر شهدا آشنا می‌شویم.

وزیر فرهنگ ادامه داد: می‌تواند از هر مقطع زندگی شهید همدانی یک اثر هنری تولید شود چراکه ایشان بعد از انقلاب اسلامی حدود ۳۶ سال مجاهدت شبانه‌روزی داشته و قبل از انقلاب در همدان خدمات زیادی انجام داد و خاطرات زیادی از این خدمات وجود دارد.

رییس شورای هنر، تولید نماهنگ درباره شهدا را مهم و تاثیرگذار دانست و با تاکید اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از کنگره‌های شهدا محدودیت ندارد، تصریح کرد: آمادگی داریم در حوزه تولید نماهنگ و آثار موسیقایی، فیلم، نمایش و تولیدات ادبی در کنگره‌های شهدا مشارکت داشته باشیم و در این موضوع درباره شهید همدانی اقداماتی صورت گرفته است.

وی با تاکید براینکه نگاه رهبر معظم انقلاب به آثار ادبی دفاع مقدس ویژه است، افزود: تقریظ‌هایی که توسط ایشان درباره شهدای استان همدان صورت گرفته، اتفاق ویژه ای به شمار می‌رود که نمونه آن درباره شهید چیت‌سازیان به چشم می‌خورد.

وزیر فرهنگ، موضوع پشتیبانی مردمی جنگ تحمیلی در همدان را رویدادی تاریخی دانست و ادامه داد: کتاب «حاج جلال» نمونه خوبی از روایت پشتیبانی مردمی از جنگ تحمیلی بود که این اثر در جایزه ادبی جلال آل احمد برگزیده شد.

اسماعیلی در پایان به طرح پیشنهادی برای برگزاری جشنواره تئاتر در حوزه کنگره شهدای همدان اشاره کرد و گفت: این کنگره می‌تواند با انتشار فراخوانی در زمینه تئاتر شهدا زمینه تولیدات هنری را در کنگره شهدای استان همدان فراهم کند. همچنین موضوعات مختلف در پایگاه شهید نوژه همدان می‌تواند دست‌مایه این تولیدات قرار گیرد.

وزیر فرهنگ از عصر روز پنجشنبه پس از پایان سفر استانی خود به آذربایجان شرقی در استان همدان نیز حضور یافت که جلسه شامگاهی با اعضای کنگره سرداران و شهدای استان همدان پایان‌بخش سفر استانی وزیر فرهنگ به همدان بود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است