ژان لوک گدار درگذشت | پایگاه خبری صبا
امروز ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۲

ژان لوک گدار درگذشت

ژان لوک گدار کارگردان نامدار فرانسوی و یکی از چهره های کلیدی موج نو در 91 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش صبا به نقل از گاردین، ژان لوک گدار فیلمساز بلندآوازه فرانسوی سوییسی سینما و یکی از چهره های کلیدی موج نوی سینما که در دهه های ۵۰ و ۶۰ انقلابی در سینما به وجود آورد، در ۹۱ سالگی درگذشت. این خبر را روزنامه لیبراسیون فرانسه امروز ۱۳ سپتامبر اعلام کرد.

گدار بیشتر برای سنت شکنی، سبک فیلمسازی به ظاهر بداهه اش و همینطور رادیکالیسم بی پروایش در سینما شناخته می شد.

از فیلم های شاخص وی در سینما می توان به «از نفس افتاده»، «زن زن است»، «دسته جداافتاده ها»، «پیروخله»، «آخر هفته»، «چینی»، «آلفاویل» اشاره کرد.

ژان لوک گدار سال ۱۹۳۰ در پاریس به دنیا آمد و سپس به مدرسه نیون در نزدیکی دریاچه ژنو در سوییس رفت. او پس از پایان مدرسه در سال ۱۹۴۹ به پاریس برگشت. در پاریس در ملاقات با منتقد سینما آندره بازن و کارگردانان آینده دار فرانسه مانند فرانسوا تروفو، کلود شابرول و ژاک ریوت شروع به نوشتن برای مجلات جدید سینمایی از جمله کایه دو سینما کرد.

گدار در سال ۱۹۶۰ اولین فیلم بلند سینمایی خود را با نام «از نفس افتاده» ساخت که داستانش در پاریس می گذرد و از حضور جین سیبرگ و ژان پل بلموندو بهره می برد. فیلم در سال ۱۹۶۰ جایزه خرس نقره ای جشنواره برلین را به دست آورد. این فیلم به دلیل استفاده از تکنیک هایی چون جامپ کات برای همیشه مسیر فیلمسازی را تغییر داد و به نوعی شروع مدرنیسم را در سینما اعلام کرد.

سهم عمده ژان لوک گدار در سینما شاید این ایده بود که فیلم هم می تواند داستان بگوید و هم درباره خودِ فیلم حرف بزند؛ اینکه فیلم چگونه ساخته شده و اینکه بیننده با آن چگونه برخورد می کند. تمام فیلم های گدار به نوعی درباره فیلم و سینما بودند.

با وجود اینکه فیلم های گدار در جشنواره کن همواره در بخش رقابتی حاضر می شدند او هیچگاه جایزه نخل طلای فستیوال کن را دریافت نکرد او جوایزی چون هیات داوران و نخل طلایی ویژه را دریافت کرده بود اما هرگز بالاترین جایزه فستیوال را از آن خود نکرد. او جوایز سزار و اسکار را نیز هیچ وقت به دست نیاورد. با این حال در سال ۲۰۱۰ آکادمی اسکار جایزه افتخاری یک عمر دستاورد خود را به گدار اعطا کرد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است