اولین واکنش‌ها به درگذشت گدارِ افسانه‌ای/ مکرون گدار را گنجینه ملی خواند | پایگاه خبری صبا
امروز ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۴۱

اولین واکنش‌ها به درگذشت گدارِ افسانه‌ای/ مکرون گدار را گنجینه ملی خواند

اولین واکنش ها به درگذشت ژان لوک گدار با کلمات ستایش برانگیزی همچون نابغه، اسطوره و شمایل شکن همراه بود.

به گزارش صبا  به نقل از رولینگ استون، به دنبال اعلام خبر درگذشت ژان لوک گدار فیلمساز افسانه ای موج نوی فرانسه در سن ۹۱ سالگی بسیاری از شخصیت ها به این سینماگر ادای احترام کردند.

در اولین واکنش ها، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه، گدار را یک استاد و یک گنجینه ملی خواند. مکرون در صفحه توییترش نوشت: گدار شمایل‌شکن‌ترینِ فیلمسازان موج نو بود که هنری مدرن و آزاد را دوباره از نو ایجاد کرد ما یک گنجینه ملی و یک نابغه را از دست دادیم.

ادگار رایت کارگردان و فیلمنامه نویس فیلم «بیبی راننده» نوشت: ژان لوک گدار یکی از تاثیرگذارترین و سنت‌شکن ترین فیلمسازان تمام تاریخ بود. طعنه آمیز بود که گدار برای سیستمِ استودیویی هالیوود احترام قائل بود در حالی که شاید کارگردان دیگری جز او وجود نداشته باشد که با گرفتن تنها یک دوربین در دست و ساختن فیلم، الهام بخش بسیاری از سینماگران مستقل دنیا شد.

پال فیگ هنرپیشه و کارگردان آمریکایی نوشت: اسطوره و آرمانگرای افراطی رفت. او بر همه ما در این صنعت تاثیری عمیق گذاشت که همچنان ادامه دارد. از شما (گدار) برای یک عمر فعالیت و الهام بخشی تان متشکرم.

گی یرمو دل تورو کارگردان مکزیکی برنده اسکار بدون مطرح کردن نکته احساسی تنها از درگذشت گدار خبر داد.

صفحه مربوط به جشنواره کن نیز با قرار دادن عکس های گدار در این فستیوال نوشت: گدار از اولین حضورش در فستیوال کن با فیلم «کلئو از ۵ تا ۷» (این فیلم ساخته انیس واردا است) تا آخر عمرش ۲۱ بار به این فستیوال آمد.

صفحه مربوط به رویداد ونیز نیز با گذاشتن عکسی از گدار همراه با شیرطلای افتخاری و نقل قولی از او درباره هنر نوشت: «فرهنگ یک قاعده است و هنر مستثنی از این قاعده». گدار یکی از مهمترین فیلمسازان تاریخ و یکی از بهترین طرفداران جشنواره ونیز بود ما او را با جایزه شیرطلای افتخاری سال ۱۹۸۲ به یاد می آوریم.

محمدامین شکاری

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است