جستاری فلسفی درباره عکاسی | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۱
معرفی کتاب؛

جستاری فلسفی درباره عکاسی

کتاب «درباره عکاسی» نوشته دیرمود کاستلو با ترجمه محمدرضا ابوالقاسمی در انتشارات گیلگمش منتشر شد. 

به گزارش خبرنگار ادبیات صبا، «درباره عکاسی» عنوان کتاب دیرمود کاستلو است که با ترجمه محمدرضا ابوالقاسمی در انتشارات گیلگمش به چاپ رسیده است.

این کتاب که جستاری فلسفی درباره عکاسی است، در ۳ فصل تدوین شده است که ابتدا با درآمدی با عنوان «درباره عکاسی، دیروز و امروز» آغاز می‌شود که در آن درباره ارزش‌های عکاسی ازنظر معرفتی و زیبایی‌شناختی و فلسفه قدیم و جدید عکاسی مطالبی نگارش شده است.

فصل اول کتاب با عنوان «شهودهای بنیادگذار و نظریه عامیانه» نگارش شده است و در آن به مطالبی درباره ریشه‌های قرن نوزدهم، عکاسی پیکتوریالیستی و عکاسی ناب، مدرنیسم و محدودیت‌های عکاسی و ظهور استقلال از ذهن پرداخته می‌شود.

«شکاکیت زیبایی‌شناسی و منتقدان آن» عنوان فصل دوم کتاب است و در آن به مطالبی درباره شکاکیت زیباشناختی و محدودیت‌های آن، عکاسی و قابلیت خیال‌پردازی، ریشه‌های نظریه نوین و نظریه نوین، محدودنگر و موسع‌نگر پرداخته شده است.

فصل سوم کتاب «شفافیت و منتقدان آن» نام دارد. در این فصل دیدن باواسطه و بی‌واسطه، تحلیل مفهومی و ساختار نظری، شفافیت و استقلال از ذهن و عکاسی و ارزش معنوی آن بررسی شده است.

در توضیح این کتاب توسط ناشر می‌خوانیم: «عکس هم تصویر واقعیت است هم تفسیر آن. مساعی متفکران برای اثبات این دو ویژگی محور مباحثات این کتاب است. پیش‌گامان نظریه‌ عکاسی جنبه‌‌ تصویرگری واقع‌گرایانه‌ آن و پیشتازان فلسفه‌ عکاسی جنبه‌ معرفت‌شناختی عکاسی را مهم می‌دانستند. اما نظریه‌ نوین عکاسی می‌کوشد نشان دهد که عکس علاوه‌بر حقیقت‌نمایی، می‌تواند محمل خیال‌پردازی نیز باشد. فلسفه‌ عکاسی تلاشی است برای حفظ جایگاه یگانه‌ عکاسی در میان سایر هنرها و درعین‌حال اثبات توانایی‌های آن در آفرینش تصویری فراسوی چارچوب‌های مکانیکی و خودکار و بهره‌مند از خلاقیت هنری.

تشریح دیدگاه راجر اسکروتن درباره‌ ناتوانی عکاسی از بازنمایی به سبک نقاشی و نقدهای وارد بر آن، تبیین نظریه‌ کندال والتون درباره‌ شفافیت عکس و ترسیم چشم‌اندازی از جدیدترین نظریه‌های فلسفی به منظور بازتعریف عکاسی از موضوعات محوری این کتاب است. براساس نظریه‌ نوین عکاسی، عکس را نه همچون یک تصویر، بلکه باید فرایندی در نظر بگیریم که صرفاً به تأثیر پرتوهای نور بر سطح حساس خلاصه نمی‌شود و همین فرایندِ پردازشِ عکس عرصه‌ شکوفایی خلاقیت عکاس است.

نویسنده برای ایضاح مطالب نظری پیوسته از آثار عکاسان نام‌دار تاریخ عکاسی یاری می‌گیرد و نشان می‌دهد که گرچه عکس‌ها برای نگریستن خلق می‌شوند، اندیشه‌ نهان در آن‌ها نیز به همان میزان شگفت‌انگیز است.»

از محمدرضا ابوالقاسمی پیش‌تر کتاب هایی ازجمله «فلسفه‌ هنر»، «سنت زیباشناسی آلمانی»، «به من بگو ابدیت یعنی چه»، «هرمنوتیک»، «درآمدی بر زیباشناسی اسلامی» و … منتشر شده است.

کتاب «درباره عکاسی» در ۲۴۰ صفحه با قیمت ۱۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • ابلق
  161,497,617,50
 • بانک زده ها
  12,306,472,50
 • برای مرجان
  1,209,355,00
 • پسر دلفینی
  110,468,215,00
 • پیتوک
  2,336,060,00
 • تی تی
  195,887,477,50
 • رویای سهراب
  529,620,00
 • شب طلایی
  2,703,990,00
 • کوزوو
  10,761,800,00
 • تارا
  62090000
 • درخت خاموش
  8394000