قم قابلیت مرجعیت سینمای دینی را دارد/ شکل‌گیری شورای عالی سینما در استان‌ها | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۴
در دیدار ربیس سازمان سینمایی با استاندار قم مطرح شد؛

قم قابلیت مرجعیت سینمای دینی را دارد/ شکل‌گیری شورای عالی سینما در استان‌ها

رییس سازمان سینمایی کشور در سفر استانی به قم، با استاندار این شهر دیدار کرد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی کشور در سفر یک روزه خود به استان قم با سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم صبح امروز ۲۷ مهرماه دیدار و ضمن زیارت حرم حضرت معصومه (علیه‌السلام) با آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه(علیه‌السلام) ملاقات کرد.

در این دیدار محمد خزاعی با اشاره به تاریخ شهر قم گفت: قم می تواند به غنای سینمای دینی و معناگرا در کشور کمک کند.

وی درباره اهداف این سفر اظهار کرد: پیگیری زیرساخت‌ها و شناسایی ظرفیت‌های تازه و توسعه مکان های فرهنگی و سینمایی از جمله اهداف این سفر است.

خزاعی با بیان اینکه سینما در قم جهش های قابل توجه داشته است، افزود: از جمله تاثیرات این گونه سفر زمینه سازی برای فضای تعاملات و همکاری در حوزه تولید فیلم، تقویت مرکز سینمای جوان، حمایت از سینمای مستند و پویانمایی و تشویق ساخت فیلم های سینمایی پیرامون زندگی علما و مشاهیر با مشارکت و توسط منابع و دستگاه های اجرایی استان ها است.

وی عنوان کرد: متاسفانه سال هاست، امکانات در حوزه سینما در تهران متمرکز بوده است و ما سعی کرده‌ایم با بازنگری به حوزه استان‌ها این رویه و فضا را متحول کنیم. یکی از این موارد مصوبه شورای عالی سینما بوده که قرار است این شورا در استان‌ها نیز شکل بگیرد.

رییس سازمان سینمایی در پایان تاکید کرد: فقدان تولید، کمبود زیرساخت و فقدان زیرساخت آموزشی از مهم ترین چالش های استان ها در عرصه سینماست و ضروری است ضمن اهتمام به فضاهای تجاری و مال سازی و توسعه عمران شهری به توسعه فضای فرهنگی و سالن های سینما نیز توجه جدی تری صورت گیرد و از رویکردهای سازمان سینمایی در این دوره تلاش برای توجه به حوزه‌های مختلف اعم از حمایت از تولید، احیای زیرساخت است.

در ادامه این دیدار سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم با اشاره به لزوم ارتقای زیرساخت‌های سینمایی در این استان عنوان کرد: پیش بینی‌های خوبی در این زمینه انجام شده و قبل از این بخشی از آن نیز به سرانجام رسیده است. این در حالی است که تداوم و رسیدگی به این امور مستلزم ورود بخش خصوصی به این حیطه است.

وی ادامه داد: ما برنامه هایی برای گسترش زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های مختلف فرهنگی متناسب با فرهنگ و ذائقه مردم قم مد نظر داریم و همراهی و حمایت شما در این زمینه لازم است.

شاهچراغی در ادامه ضمن قدردانی از اقدام سازمان سینمایی در توجه به استان‌ها و شهرستان ها گفت: اصل کار شما و اقدام به حضور میدانی در استان‌ها بسیار ارزشمند و تاثیرگذار است و قطعا منجر به بروز و ظهور توانایی‌های استانی می‌شود. این در حالی است که قم نیز از ظرفیت‌های بالقوه بالایی در زمینه نیروی انسانی و تولید محتوا برخوردار بود و بهره‌مندی از حوزه‌های علمیه و مراکز علمی، دینی و دانشگاهی، زمینه‌های رشد مناسب این استان را در پی دارد.

وی با تاکید بر وجود نیروی انسانی از ۱۳۵ کشور دنیا در قم اظهار کرد: قم به لحاظ جمعیت استانی در رده بیستم و به لحاظ اعتبارات، با وجود ظرفیت‌های بالا، در رده های آخر قرار دارد. بضاعت شهر قم در حوزه های ملی و بین الملل زیاد است و از مجموعه‌های فرهنگی غنی و قوی ای در قم برخورداریم.

استاندار قم بیان کرد: ما آمادگی لازم برای تحقق تفاهمنامه و توسعه همکاری های سینمایی‌ را داریم چرا که معتقدیم سینما عنصر مهمی در زندگی اجتماعی امروز تلقی می‌شود‌.

محمدرضا سوقندی در این جلسه ضمن تشریح ابعاد و اهداف سفر رییس سازمان سینمایی، سینما و هنر را بخش خلاق فرهنگ دانست و گفت: با توجه به ظرفیت ها، استعدادها، توانمندی و توانایی های بالقوه و بالفعل هنرمندان باید ساختار سازی صورت بگیرد.

وی با اشاره به به جایگاه و شرایط شهر قم توسعه ظرفیت های سینمایی در این شهر را مهم خواند.

سوقندی در پایان سینما را یک نهاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و تجاری برشمرد و اظهار کرد: باید برای راه اندازی سینما، پردیس سینمایی در کنار مکان های تجاری و سالن های چند منظوره سرمایه‌ گذار جذب کرد.

در این جلسه، تفاهمنامه همکاری سازمان سینمایی با استانداری قم امضا شد. کمک به تجهیز و نوسازی سالن‌های سینماهای قم، تجهیز دفتر انجمن سینمای جوانان قم و اختصاص منابع مالی برای تولید فیلم‌های کوتاه و مستند، اختصاص منابع مالی برای مشارکت در برگزاری رویدادها و جشنواره‌های سینمایی در قم و برگزاری دوره های آموزشی از جمله مفاد این تفاهمنامه است که طرفین متعهد به پیگیری و تحقق آن شدند.

سفر رییس سازمان سینمایی به منظور افتتاح سینمای مدرن «بازار شهر»، دیدار و امضای تفاهمنامه ‌با استاندار قم، نشست صمیمی با مدیران تشکل‌های سینمایی استان و تجلیل از فعالان سینمایی قم در قالب آیین «مهر سینمای ایران» به استان قم در نظر گرفته شده است.

همچنین آیین «مهر سینمای ایران» در قم با حضور محمد خزاعی از ساعت ۱۵ تا ۱۷:۳۰ در تالار فرهنگ و هنر برگزار و‌ از فعالان برتر سینمایی استان قم در رشته‌های کارگردانی فیلم بلند و کوتاه، بازیگری، فیلمنامه‌نویسی، تدوین، گریم، صداگذاری، جلوه‌های ویژه بصری، فیلمبرداری، انیمیشن، سینمادار، آموزشگاه سینمایی، پژوهشگران سینما، تهیه‌کننده فیلم سینمایی، دو پیشکسوت سینمای استان، دو هنرمند ایثارگر و یک خانواده شهید هنرمند استانی تجلیل خواهد شد.

در این سفر استانی، محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی و استان‌ها و هاشم میرزخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، رییس سازمان سینمایی را همراهی کردند. سازمان سینمایی کشور در سفر استانی به قم، از استاندار دیدار کرد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است