یک خنداندن ناتوان! | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۳
یادداشت علی سعادتمند بر فیلم «پارادوپینگ»؛

یک خنداندن ناتوان!

یک منتقد سینما در یادداشتی به فیلم «پارادوپینگ» که در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد، پرداخت.

«پارادوپینگ»به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، علی سعادتمند منتقد سینما در یادداشتی به فیلم «پارادوپینگ» به کارگردانی محمدرضا حسنی رنجبر که در سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد، پرداخته است.

این یادداشت به شرح زیر است:

«یک خنداندن ناتوان

پارادوپینگ فیلمی با معیار‌ها و ساخت یک فیلم تلویزیونی است و ابداً به سینما، مخصوصاً، سینمای کمدی که نوع فیلمسازی به‌شدت سختی است، نزدیک نمی‌شود.

ساختن سبک کمدی موقعیت در ژانری که تنوع زیادی دارد کار ساده‌ای نیست و این فیلم دقیقاً با رویکرد به کلیشه‌های مرسوم و متدوال فیلم‌هایی، با رویکرد به موضوع کودک و مدرسه، از بچه‌های خوب و بد در دوران تحصیل استفاده کرده است که ایده جالب و تازه‌ای نیست.

برای خنداندن مخاطب باید به دنبال ایده‌های پر از خلاقیت به جهت ساخت موقعیت‌های کمدی نو بود که متأسفانه پارادوپینگ از آن بی‌بهره مانده و گرفتار تکرار شده است. تلاش برای لاغر شدن هم نتوانسته به درام فیلمنامه و قصه کمک کند چرا که خود موضوع در اصل نمی‌تواند بستر مناسبی برای خنداندن بیننده باشد؛ آنهم مخاطبی که سخت می‌خندد.

فیلم در حد فیلم‌های کوتاه تلویزیونی مانده و نه در فیلمبرداری و زوایا و اندازۀ نماها، و نه در نوع داستان‌گویی و بازی‌ها، در حد اندازۀ پرده بزرگ سینما نیست. ضعف اصلی از قصه است؛ پس از آن در کارگردانی، که نتوانسته تکنیکی که در دکوپاژ و میزانسنی که لازمۀ یک فیلم در ژانر کمدی است را بکار گیرد.»

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است