پاسخ فیلسوفان بزرگ به مشکلات زندگی روزمره | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۲
معرفی کتاب؛

پاسخ فیلسوفان بزرگ به مشکلات زندگی روزمره

کتاب «فلسفه در خیابان» نوشته ادواردو اینفانته با ترجمه مجدالدین م. ارسنجانی به همت نشر لگا منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات صبا، کتاب «فلسفه در خیابان» نوشته ادواردو اینفانته با ترجمه مجدالدین م. ارسنجانی به همت نشر لگا به چاپ رسید.

در توضیح ناشر از این کتاب آمده است: «چطور می‌شود بر شکستی عاطفی پیروز شد؟ چطور باید با مرگ عزیزان کنار آمد؟ برای خوشبخت بودن چقدر نیاز به خریدکردن داریم؟ آیا گفتن «من هم همین‌طور» با گفتن «من هم دوستت دارم» یکی‌ست؟ چقدر می‌شود به ویکی‌پدیا اعتماد کرد؟ آیا مردها هم باید فمینیست باشند؟ آیا دعا کردن فایده‌ای هم دارد؟ آیا اهمیتی دارد که شریک‌زندگی‌ات در تلفن همراهت فضولی کند؟ آیا اگر بتوانی در امتحانی تقلب کنی و نکنی، خنگ هستی؟ آیا باید گیاه‌خوار شوی؟ و آیا دزدی کردن بد است؟ …

فلسفیدن از دوهزار سال پیش آغاز شد، از وقتی که مردانی آزاد در کوچه‌ها و شهرهای یونان گرد هم می‌آمدند تا اندیشه‌ورزی کنند. شهروندان در میدان عمومی شهر دربارهٔ درستی و نادرستی، حقیقت یا خوشبختی مباحثه می‌کردند. این کتاب می‌کوشد این روش فلسفیدن را دوباره زنده کند. در هر فصل از کتاب، با مشکلی از مشکلات زندگی روزمره روبرو می‌شوی و کتاب پاسخِ فیلسوفان بزرگ به آن مشکل را برای تو بیان می‌کند. برای هر مشکل، پاسخی یگانه ارائه نشده، بلکه پاسخ‌های مختلفی برای هر مشکل وجود دارد که گاه متضاد هم نیز هستند، داوریِ این ‌‌که کدام پاسخ ارزشمندتر است، با خود توست؛ باید خودت اندیشه‌های کانت و بنتام، هابز و ثورو، سیمون وی و افلاطون و … را با هم بسنجی.

این کتاب فلسفه را از قفسهٔ بی‌روح کتابخانه‌ها بیرون کشیده و به مجموعه‌ای از درس‌های سقراطیِ پر از کنایه، طنز و ارجاع به سینما تبدیل کرده است. کتابی‌ست برای همهٔ کسانی که شوق اندیشه‌ورزی و وارد شدن به مباحثه‌ٔ فلسفی دارند.»

کتاب «فلسفه در خیابان» با عنوان فرعی «چالش‌های فلسفی زندگی روزمره» در ۲۸۶ صفحه با قیمت ۱۳۸ هزار تومان به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است