۶ عکاس ایرانی از تجربه حضور در بحران‌های بین‌المللی می‌گویند | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

۶ عکاس ایرانی از تجربه حضور در بحران‌های بین‌المللی می‌گویند

مجموعه «از میان خاکستر» به کارگردانی سعید فرجی روایت 6 عکاس بحران از 6 اتفاق مهم جهانی است و از امشب دوشنبه 9 آبان ساعت 21 از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

«از میان خاکستر»

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، مجموعه «از میان خاکستر» به کارگردانی سعید فرجی تولید جدید شبکه مستند روایت ۶ عکاس بحران از ۶ اتفاق مهم جهانی است و از امشب دوشنبه ۹ آبان ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما روی آنتن می‌رود.

فرجی درباره سوژه این مستند گفت: این مجموعه مستند درباره تجربه عکاسان جوان ایرانی از بحران‌های خارج از کشورمان است. جنگ ۳۳ روزه، بحران قحطی در سومالی، سوریه، عراق، تحولات افغانستان، درگیری‌های مرز میانمار ۶ سوژه‌ای است که در این مجموعه مورد بررسی قرار گرفته است. در هر قسمت، یک عکاس بحران ایرانی که از نزدیک وقایع را دیده و از آن عکاسی کرده است، خاطرات خود را از آن تعریف می‌کند.

او با معرفی عکاسان حاضر در این مجموعه گفت: حسین ولایتی، حسین مرصادی، علی خارا، وحید فرجی، بهنام سهوی و خودم ۶ عکاسی هستیم که در این مجموعه با آن‌ها گفتگو شده است. وحید فرجی درباره جنگ ۳۳ روزه صحبت می‌کند. بهنام سهوی درباره آوارگان میانماری در بنگلادش سخن می‌گوید و حسین ولایتی و علی خارا عملیاتی در عراق را تعریف می‌کنند و حسین مرصادی نیز عملیات آزادسازی نبل و الزهرا در سوریه را روایت می‌کند.

سعید فرجی درباره نخستین قسمت از مستند «از میان خاکستر» گفت: اولین قسمت از این مجموعه درباره بحران قحطی در سومالی است که تجربه خود من از حضور در این اتفاق است و درباره آن صحبت می‌کنم.

او با اشاره به ایده خود از ساخت این مستند گفت: همیشه به این موضوع فکر می‌کنم که مخاطب عکس‌ها چقدر به عکاسان توجه دارند؟ همیشه مخاطب به سوژه آن عکس توجه می‌کند، در حالی که نمی‌داند عکاس آن کیست و در چه شرایطی این عکس را گرفته است. دوست داشتم زحمات عکاسان برای تهیه عکس از بحران‌های مختلف را ثبت و ضبط کنم. به همین دلیل سراغ ساخت مجموعه «از میان خاکستر» رفتم.

این کارگردان فرم روایی این مستند را توضیح داد و گفت: علاوه بر مصاحبه با عکاسان، تصویر آرشیوی هم داریم. البته منظورم از تصاویر آرشیوی این نیست که چیزی را از جایی دریافت کرده باشیم، بلکه منظورم تصاویری است که مجموعه ما قبلا از آن اتفاقات تهیه کرده است. برای مثال، خود من در ۱۵-۱۶ کشور کار کردم و در ۴ جنگ حضور داشتم. بخشی از تصاویر نتیجه کار خودم از این سفرها است. همچنین تصاویر خود عکاسان از آن بحران را به نمایش گذاشته‌ایم و درمجموع هر قسمت از این مجموعه حدودا ۴۰ دقیقه است.

عوامل این مستند عبارتند از کارگردان و تهیه‌کننده سعید فرجی، تصویربردار مصاحبه‌ها سید مصطفی سیدالحسینی، تدوین حمید مشایخی و تصاویر تولیدی سعید فرجی و عکاسان.

«از میان خاکستر» دوشنبه ها ساعت ۲۱ از شبکه مستند پخش می شود و تکرار آن روز بعد ساعت ۹ است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است