بررسی خرید ۱۲ مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۸
در معاونت اسناد ملی صورت گرفت؛

بررسی خرید ۱۲ مجموعه اسناد تاریخی و آرشیوی

یکصد و چهل و سومین جلسه کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی با حضور دادستان کل دیوان محاسبات کشور و سایر اعضای کارگروه در معاونت اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، یکصد و چهل و سومین جلسه کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی، با بررسی ۱۲ مجموعه (۷۱ ردیف) اسناد برگی و طوماری با حضور علی کامیار دادستان کل دیوان محاسبات کشور، محمدجواد جعفریان معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دیگر اعضای این کارگروه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محمدجواد جعفریان معاون اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ارائه گزارشی از جلسات پیشین کارگروه کمیته ارزیابی و خرید اسناد آرشیوی غیر دولتی گفت: بررسی کیفیت اسناد و اولویت بندی آنها قبل از خرید، از مباحث مهم در ارزیابی اسناد بوده است که این مهم با همکاران مربوطه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد خرید اسناد، بر اساس اولویت ها انجام شود.

معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تعیین اولویت خرید اسناد باعث می شود تا اسناد مهمی که نزد مردم است، از دست نرود و به سازمان ارجاع داده شود و هم اینکه بر اساس اولویت های پژوهشی دسته بندی و مورد بهره برداری پژوهشگران قرار گیرد. همچنین موجب سیاست گذاری های جدیدی برای خرید اسناد و مجموعه هایی که در آرشیو ملی وجود ندارد، خواهد شد.

معاون اسناد ملّی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان با اشاره به سیاستگذاری در سطح کلان در حوزه اسناد به تدوین سند برنامه هفتم اشاره کرد و گفت: تلاش داریم برای اولین بار در برنامه هفتم توسعه، بحث تولید دانش از طریق اسناد را مطرح کنیم زیرا دانش بین نسلی و خلاصه مدیریت ایرانی اسنادی هستند، می تواند با بررسی آنها در دوره های مختلف تاریخی دانش تولید شود. از سوی دیگر در خصوص ساماندهی اتوماسیون های اداری کشور پیشنهاد داریم به عنوان یک حکم در قانون بودجه دیده  شود.

علی کامیار دادستان کل دیوان محاسبات کشور نیز ضمن تاییدِ ضرورت تعیین اولویت های خرید اظهار کرد: آرشیو ملی ایران و جمع آوری اسناد، ارتباط مستقیم با هویت یک ملت دارد و می توان از مجموع این اسناد به عنوان منابع هویتی و حافظه ملی ایرانیان به درستی بهره برد.

کارگروه ارزیابی و خرید اسناد آرشیو غیر دولتی، وظیفه بررسی و تعیین اولویت خرید اسناد را برعهده دارد. مجموعه اسناد متعلق به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از دریافت و کنترل اصالت سند،‌ مورد بررسی اولیه و خوانش قرار گرفته و پس از آماده سازی فهرست موضوعی، کارگروه مذکور، مجموعه اسناد عرضه شده را ارزیابی و قیمت گذاری می کنند و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضرورت خرید اسناد توسط اعضای این کار گروه به تصویب نهایی می رسد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است