ضرورت افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر برای رفع مشکلات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴
در نشست مديرعامل صندوق اعتباری هنر با نماینده مجلس مطرح شد؛

ضرورت افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر برای رفع مشکلات اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

در نشست سيد احسان قاضی زاده هاشمی با مديرعامل صندوق اعتباری هنر مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر به ويژه در موضوع تخصيص بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش صبا به نقل از صندوق اعتباری هنر، در نشست سید احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر مسایل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر به ویژه در موضوع تخصیص بودجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سید مجید پوراحمدی در نشست با سید احسان قاضی زاده هاشمی گفت: این صندوق افتخار دارد که با تمام توان خود علی رغم مشکلات و تنگناهای مالی در راستای خدمات دهی به بیش از ۱۰۰ هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار اهتمام ورزد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: یکی از مهمترین خدماتی که صندوق به جامعه فرهنگ و هنر ارایه می دهد خدمات بیمه ای در قالب بیمه تأمین اجتماعی و بیمه درمان تکمیلی است که با توجه به اهمیت این دو حوزه بخش اعظم بودجه صندوق نیز به این دو مقوله اختصاص داده شده است. بیمه اعضای صندوق اعتباری هنر ذیل بیمه‌ حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی تعریف می شود و بیمه شدگان به اختیار خود یکی از سه نرخ ۱۲ ،۱۴ یا ۱۸درصدی را انتخاب می کنند. به طور میانگین بیش از ۶۰ درصد از حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۲۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) به طور مستقیم از سوی صندوق (به نمایندگی از دولت) پرداخت می شود.

پوراحمدی افزود: تاکنون بیش از ۴۹ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار هستند. صندوق هیچگونه محدودیتی در معرفی افراد واجد شرایط به سازمان تامین اجتماعی ندارد مشروط براینکه منابع تخصیصی در زمان مقرر به این نهاد حمایتی پرداخت شود.

مشاور وزیر ارشاد با اشاره به خدمات بیمه درمان تکمیلی گفت: تسهیلات بیمه درمان تکمیلی در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) برای تامین بخش مهمی از هزینه های مازاد بر تعرفه‌های بیمه تامین اجتماعی از سوی صندوق به اعضا و افراد تحت تکفل آنها ارایه می شود. بیش از ۴۲ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل آنها در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۱ تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرار گرفته اند.

وی با اشاره به افزایش کمی تسهیلات پرداختی به اعضا اظهار کرد: تسریع و سهولت در روند ارایه تسهیلات، حذف تضامین متعارف و حمایت از کسب و کارهای فرهنگی و هنری آسیب دیده در بحران کرونا از مهم‌ترین برنامه‌های این صندوق از ابتدای دولت مردمی بوده است به طوری که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری به بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر از اعضا تخصیص داده شده است. همچنن نزدیک به ۵ میلیارد تومان تسهیلات کمک بلاعوض و درمان به اعضا پرداخت شده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طرح شمیم و جوانه به عنوان یکی از طرح های نوین صندوق اعتباری هنر در راستای جوان‌سازی جمعیت یادکرد و افزود: از ابتدای اجرای طرح (مهرماه ۱۴۰۰) به ۶۳۰ نفر از اعضا در قالب طرح جوانه (فرزندآوری) و ۳۱۵ نفر در قالب طرح شمیم (ازدواج) مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بدون بهره تعلق گرفته شده است. از نکات قابل توجه طرح آن است که اگر پدر و مادر فرزند هر دو از فعالان فرهنگ هنر بوده و عضو صندوق محسوب شوند، مبلغ ۱۰ میلیون تومان به آن ها تقدیم می شود.

پوراحمدی با بیان مشکلات و تنگناهایی که در روند ارایه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر وجود دارد، گفت: اکثر اعضای صندوق در کمترین سطح درآمدی هستند و در تامین نیازهای معیشت خود دچار مشکل هستند. براین اساس نیاز است تا همه نهادهای دست اندرکار با همراهی و همکاری یکدیگر برای حمایت از این قشر گام برداریم. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از ابتدای شروع دولت سیزدهم با وجود تمام محدودیت ها، تمام تلاش خود را برای حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر به کار بست و با مساعدت دولت، کمک های خوبی برای جبران خسارت های ناشی از شیوع ویروس کرونا انجام شد.

پوراحمدی در پایان خاطرنشان کرد: صندوق در راستای تحقق برنامه‌های خود در تلاش است با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی و با افزایش بودجه صندوق، گامی بلند در راستای رفع دغدغه‌های هنرمندان بردارد.

قاضی زاده نیز در این نشست عنوان کرد: تلاش های صندوق اعتباری هنر برای ارایه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور قابل تشکر است. خوشبختانه این صندوق مسیر رو به رشدی را طی می کند و به عنوان یکی از موفق ترین نهادهای حمایتی کشور شناخته می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: فرهنگ از مهم ترین مسائل کشور ماست لذا مسئولان توجه ویژه به این مقوله دارند. حل مشکلات فعالان حوزه فرهنگ و هنر نیز یکی از اولویت های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است. تلاش می کنیم با تقویت بنیه مالی صندوق، مشکلاتی که در راه خدمات دهی به اعضا وجود دارد مرتفع شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • ابلق
  179,051,492,50
 • بانک زده ها
  16,719,187,50
 • برای مرجان
  1,242,205,00
 • پسر دلفینی
  149,328,045,00
 • پیتوک
  2,336,060,00
 • تی تی
  204,408,907,50
 • رویای سهراب
  529,620,00
 • شب طلایی
  2,727,740,00
 • کوزوو
  10,977,750,00
 • تارا
  62090000
 • درخت خاموش
  8394000