1

برنامه‌های فرهنگسرای سرو در هفته کتاب تشریح شد/ اهدای کتاب تا مسابقه کتابخوانی

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو، سلیمان فرهادی مدیر کتابخانه سرو برنامه‌های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی را تشریح کرد: این برنامه‌ها با هدف تشویق عموم مخاطبان به کتابخوانی، گرامیداشت اهالی کتاب و نهادینه‌ کردن فرهنگ مطالعه در بین نسل جوان تدارک دیده شده است.

آغاز فعالیت پایگاه اهدای کتاب در فرهنگسرای سرو

وی با اشاره به راه‌اندازی پایگاه اهدای کتاب گفت: همزمان با فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی، پایگاه اهدای کتاب در فرهنگسرای سرو، فعالیت خود را با شعار «بگذارید، بردارید، بخوانید» آغاز می‌کند.

فرهادی توضیح داد: در این ویژه برنامه از شهروندان دعوت می‌شود کتاب‌هایی را که مطالعه کرده و نیازی به آنها ندارند، به بخش تبادل کتاب فرهنگسرای سرو اهدا کرده و به جای آن، کتابی که دوست دارند از بخش امانت کتابخانه با خود ببرند. در این اقدام، تلاش می‌شود تا کتاب‌های مفید و سودمند در گردش قرار گرفته و افراد بیشتری از آنها استفاده کنند. این برنامه از روز چهارشنبه 18 آبان آغاز شده است و تا 29 آبان مصادف با هفته کتاب ادامه خواهد داشت.

مسابقه کتابخوانی از داستان‌های اقتباسی گلستان سعدی

رییس کتابخانه سرو از برگزاری مسابقه کتابخوانی «صدای پروانه‌ها» خبر داد و گفت: کتابخانه سرو به مناسبت هفته کتاب، مسابقه کتابخوانی جدیدی را با عنوان «صدای پروانه‌ها» در بین نوجوانان تهرانی برگزار می‌کند.

وی ادامه داد: در این برنامه، کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» نوشته فریبا کلهر به عنوان منبع اصلی مسابقه انتخاب شده و سوالاتی از آن مطرح می‌شود. براین‌اساس، علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه و نوجوانان کتابخوان می‌توانند سوالات را از طریق سایت فرهنگسرای سرو دریافت کرده و پس از مطالعه کتاب، به سوالات پاسخ بدهند. همچنین کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار دارد.

فرهادی ضمن معرفی کتاب این مسابقه گفت: کتاب «با گلستان پشت چراغ قرمز» دربردارنده داستان‌های فارسی با اقتباس از کتاب گلستان سعدی است. عنوان داستان‌هایی که در این کتاب آمده عبارتند از «دروغی که از راست بهتر است»، «میخی که در سنگ فرو نمی‌رود»، «شترسواری که مرد»، «پسری که تربیت نشد»، «مردی که اگر بمیرد بهتر است»، «وزیری که نیامد»، «خوابی که از بیداری بهتر است» و… .

او تاکید کرد: مهلت پایانی برای شرکت در مسابقه کتابخوانی «با گلستان پشت چراغ قرمز» پایان آبان ماه خواهد بود. به کسانی که به سوالات مسابقه درست پاسخ بدهند به قید قرعه جوایزی اهدا می‌شود.

بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه سرو

فرهادی از ایجاد شرایطی برای بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه سرو خبر داد و گفت: ویژه برنامه «یک روز خوب در کتابخانه» با هدف فراهم آوردن زمینه آشنایی دانش آموزان با کتاب و کتابخانه و ترویج فرهنگ مطالعه به مناسبت هفته کتاب در فرهنگسرای سرو تدارک دیده شده است. این ویژه برنامه با مشارکت مدارس برگزار شده است و طی آن گروهی از دانش آموزان از کتابخانه سرو بازدید می‌کنند. در این برنامه، دانش‌‌آموزان از بخش‌های مختلف کتابخانه بازدید کرده و با خدمات کتابخانه بیشتر آشنا می‌شوند. طرح سوالاتی از دانش‌آموزان و اهدای جایزه به نفرات برتر بخش دیگری از این بازدید گروهی خواهد بود. همچنین دانش‌آموزان می‌توانند با عضویت در کتابخانه از امکانات آن استفاده کنند. این برنامه روز یکشنبه و دوشنبه 22 و 23 آبان ماه برگزار می‌شود.

حضور در مناطق محروم اطراف تهران با «قصه کودکانه» و «یار پنددان»

مدیر کتابخانه سرو بیان کرد: مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، برای کودکان مناطق کم‌برخوردار و محروم در اطراف تهران نیز برنامه‌هایی با محوریت کتاب درنظر گرفته است. براین اساس، ویژه برنامه «قصه کودکانه» همراه با آیتم‌های متنوع نظیر قصه‌گویی، نقاشی، اوریگامی و … در مناطق حاشیه شهر تهران اجرا خواهد شد. همچنین هدایایی به رسم یادبود به شرکت‌کنندگان اهدا می‌شود. در برنامه دیگری با عنوان «یار پند دان»، ویژه برنامه خوانش کتاب برای کودکان و نوجوانان در مناطق کم برخوردار اطراف تهران برگزار می‌شود. این برنامه روز جمعه 27 آبان ماه برگزار می‌شود.

برنامه‌های هفته کتاب ویژه کودکان و نوجوانان

فرهادی از برگزاری برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه سرو خبر داد و گفت: این کتابخانه با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و تشویق آنان به دوستی با «یار مهربان»، به اجرای قصه‌گویی، شعرخوانی و نقاشی برای کودکان به صورت حضوری در کتابخانه می‌پردازد.

وی در بیان کد: در برنامه دیگری با عنوان «زنگ تفریح»، با هدف ایجاد نشاط و تعالی در کودکان و نوجوانان، از یک کارشناس دعوت می‌شود تا به معرفی کتاب و اجرای برنامه‌هایی نظیر مسابقه، چیستان و … برای نوجوانان، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را در بین نسل جوان رونق ببخشد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به فرهنگسرای سرو مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 88881879 داخلی 655 و 656 تماس بگیرند.

انتهای پیام/