برگزاری کلاس‌های آموزشی با هدف کاهش حاشیه‌ها و خطاهای احتمالی گویندگان رادیو | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۰

برگزاری کلاس‌های آموزشی با هدف کاهش حاشیه‌ها و خطاهای احتمالی گویندگان رادیو

کارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» با هدف به حداقل رساندن حاشیه ها و خطاهای احتمالی به‌ویژه در برنامه‌های زنده معاونت صدا برگزار می شود.
به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، شاهید مظفری قائم مقام معاون صدای صداوسیما با اشاره به رویکرد تحولی جدید سازمان در دوره جدید گفت: علی بخشی زاده معاون صدا، محور و نقطه کانونی در حوزه تحول را سرمایه انسانی می داند و از این رو قلب سند تحول در معاونت صدا، سرمایه انسانی است.
وی ادامه داد: بر این اساس مساله آموزش با هدف توانمندسازی سرمایه انسانی مورد توجه ویژه قرار دارد و دوره‌های مختلف آموزشی و توانمندسازی برای عناوین شغلی مختلف پیش‌بینی شده‌است که مبتنی بر ساز و کار جامعی برای ارتقای همکاران ما در معاونت صداست.
مظفری در پایان تصریح کرد: ذیل شورای سرمایه انسانی معاونت صدا، کمیته تخصصی صدا و دو کارگروه تخصصی شامل کارگروه مشاغل برنامه‌سازی، کارگروه مشاغل فنی و فضای مجازی وجود دارد که ارزیابی‌های تخصصی همکاران در این کارگروه‌ها انجام می‌شود و به تناسب شرایطشان، روند رشد شغلی برایشان تنظیم می‌شود که بر این اساس، به‌لحاظ دانشی، مهارتی و برای پرورش استعدادهای همکارانمان در مسیر کسب و ارتقای تجربیات در حوزه تخصصی مربوطه باید دوره هایی را بگذرانند.

طراحی آموزشی مبنی‌‌بر نیازسنجی

قائم مقام معاون صدای جمهوری اسلامی گفت: تفاوت این دوره با دوره‌های قبلی در طراحی آموزشی مبنی‌بر نیازسنجی و براساس فراوانی خطاها و اشتباهات رایج مشاغل مذکور است. به این صورت که طبق هماهنگی با مرکز نظارت و ارزیابی سازمان و مطالعه بر روند نقدها و اشکال های موجود در برنامه‌های رادیویی طی سال‌های اخیر، اولویت‌هایی در نظر گرفت شد که منجر به طراحی این بسته آموزشی شده است.
وی به چهار سرفصل کارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» اشاره کرد و افزود: این دوره‌ با محوریت ایرادهای رایج گویندگی و ادب رسانه‌ای، ایرادهای ناشی از آشنا نبودن به قوانین سازمانی و اسناد بالادستی، ایرادهای مربوط به گفتگوها و موقعیت‌های خاص حین گفتگو، اجرای برنامه و آشنایی با علوم شناختی و تکنیک عملیات رسانه‌ای برگزار می شود.
شاهید مظفری در ادامه عنوان کرد: عوامل انگیزشی و ارزیابی برای این دوره‌ها پیش‌بینی شده‌است که بر اساس میزان کاهش خطاها روی آنتن انجام خواهد گرفت.

کلید هرگونه تحول در سازمان صداوسیما آموزش نیروی انسانی است

در ادامه احمد مهدوی مدیر آموزش معاونت صدا با اشاره به اینکه کلید هرگونه تحول در سازمان صداوسیما آموزش نیروی انسانی است، گفت: در یکی از جلسات شورای معاونان سازمان صداوسیما با موضوع مراقبت جدی از آنتن و با هدف به حداقل رساندن حاشیه‌ها و خطاهای احتمالی به‌ویژه در برنامه‌های زنده معاونت‌های صف و برنامه‌ساز، تدابیری اتخاذ شد. دراین‌راستا در معاونت صدا نیز جلسه ای برگزار و قرار شد با هماهنگی و مساعدت اداره‌کل آموزش سازمان، مرکز نظارت و ارزیابی و کار گروه مشاغل گویندگی برنامه‌های آموزشی، طراحی و اجرا شود.
وی درباره جزییات برگزاری این دوره افزود: اولین برنامه آموزشی در راستای موارد ذکر شده با عنوان کارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» با ارائه‌ مدرس الهام شوقی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱ با حضور نفرات معرفی شده از سوی شبکه‌های صدا برگزار شد.
مهدوی در پایان اظهار کرد: هدف از برگزاری این دوره که ۳۲ ساعت خواهد بود، ارائه تجربیات و مصادیق عینی و بارزی است که از سوی مرکز نظارت و ارزیابی سازمان در خصوص برنامه‌های رادیویی جمع‌آوری‌شده و همچنین آشنایی بیشتر گویندگان با تکنیک‌های بداهه‌گویی و کنترل برنامه است. لازم به ذکر است کارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» چهارشنبه هر هفته ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار می‌شود و در پایان این دوره طی آزمونی که از شرکت کنندگان به عمل می‌آید، ارزیابی اولیه صورت خواهد گرفت.

صدا موهبتی ذاتی اما بیان اکتسابی است

در ادامه الهام شوقی مدرس کارگاه «فن بیان و بداهه‌گویی» معاونت صدا، با اشاره به اهمیت ویژه ارتباط موثر در دنیای امروز گفت: فن بیان که توانایی سخن گفتن به نحوی موثر، واضح و قدرتمند است زیر بنای این اثرگذاری در انتقال پیام است.

وی افزود: از ویژگی های بارز یک‌گوینده، داشتن اندام صوتی و تنفسی سالم، صدایی خوش، بیانی واضح و بی ایراد است. حال باید بدانیم این ویژگی ها چگونه به دست می آید، پاسخ من بعد از ۲۶ سال کار گویندگی مداوم و ۱۷ سال تدریس بی وقفه این است که صدا استعداد و موهبتی ذاتی است اما بیان اکتسابی است. یعنی با آموزش و تمرین، نواقص آن برطرف می‌شود و تا آخر عمر قرار نیست وبال تکلم کسی باشد.

این گوینده و مدرس بیان کرد: گوینده ای که بتواند صدای خود را پرورش دهد، جای صدای خود را بشناسد و تحلیل درستی از بیان افراد پیرامون خود، در ذهن داشته باشد و بر ادای صحیح و شمرده و اثر گذار کلمات اهتمام بورزد مخاطب خود را پای رادیو نگه می دارد و آیا چیزی با ارزش تر از جذب و حفظ مخاطب در رسانه ی گرمی مثل رادیو به واسطه همین سلامت بیان و لحن برای شخص گوینده وجود دارد؟ من‌عرض می‌کنم بعید است. چون به قول دیل کارنگی استاد سخنوری و بیان سخن گفتن چیزی بیش از یک سری کلمات است.
وی اظهار کرد: بنده با همکاری دلسوزان و آگاهان رادیو در بخش آموزش، فرصتی را فراهم کردیم تا گویندگان رادیو و یا هر کس که به هنر بیان اهمیت می دهد با شرکت در کلاس فن بیان و بداهه بتواند با دو هدف در طول دوره در کنار ما باشد. یک، ارتقای کار حرفه ای در حوزه صدا و گویندگی و دو، تقویت روحیه کار گروهی در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران.

فرزندان رسانه باور کنند که بدون آموزش علمی و تجربه کارآمد راهشان را غلط می‌ روند!

الهام شوقی در پایان گفت: امیدوارم همکاران عزیزم با ما گامی موثر در این‌ مسیر بردارند تا رادیو در حد و اندازه واقعی خود در عصر حاضر، ظاهر شود. این‌ امر میسر نمی‌شود مگر اینکه فرزندان رسانه باور کنند که بدون آموزش علمی و تجربه کارآمد راهشان را غلط می‌ روند! صاحبان همت عالی،‌ هنرجویان این دوره آموزشی در سازمان هستند که بنده به عنوان مدرس میزبان شان خواهم بود. به قول جناب وحشی بافقی، «همت اگر سلسله جنبان شود/ مور تواند که سلیمان شود».
انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است