بررسی نسخه‌های خطی و کهن داستانی | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۷

بررسی نسخه‌های خطی و کهن داستانی

نشست «معرفی نسخه‌های خطی و کهن داستانی» به مناسبت سی‌امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف‌شده بر آستان قدس رضوی، نشست «معرفی نسخه‌های خطی و کهن داستانی» (با نگاهی به نمایشگاه هزارداستان کتابخانه و موزه ملی ملک) با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک و خانه فرهنگ و ادبیات ایران در سرای اهل قلم به مناسبت سی‌امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

نگار ساقریچی و پیمان سمندری در این نشست که در روز دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ خورشیدی از ساعت ۱۴:۳۰ برپا می‌شود، درباره چیستی، اهمیت و کارکردهای منابع کهن داستانی سخن می‌رانند. زینب فری‌زاده دبیر این نشست خواهد بود. سخنرانان نشست «معرفی نسخه‌های خطی و کهن داستانی» همچنین به منابع ادبیات داستانی موجود در گنجینه نسخه‌های خطی و چاپ سنگی کتابخانه و موزه ملی ملک پرداخته، آن‌ها را معرفی و بررسی خواهند کرد.

خدمات کتابخانه و موزه ملی ملک در زمینه دسترسی به این منابع برای پژوهشگران، نویسندگان و آفرینندگان آثار ادبی و هنری و دیگر دوستداران فرهنگ و هنر، از دیگر موضوع‌هایی است که در این نشست طرح می‌شود.

با توجه به برپایی تالار موزه‌ای «هزارداستان» در کتابخانه و موزه ملی ملک که به نمایش تخصصی کتاب‌های کهن با موضوع قصه و روایت و ادبیات داستانی اختصاص دارد، در بخشی از این نشست به بازخوانی این نمایشگاه، دلیل و تاریخچه پیدایش آن و فعالیت‌های جانبی مرتبط با این نمایشگاه دایمی در جایگاه یکی از مهم‌ترین خدمات ارایه‌شده به مخاطبان این‌گونه آثار کهن فرهنگی و ادبی پرداخته خواهد شد. این نمایشگاه، یکی از نخستین تالارهای موزه‌ای محتوامحور در کشور به شمار می‌آید و همواره با توجه گردشگران و بازدیدکنندگان موزه و فعالان عرصه‌های فرهنگی برای کودکان روبه‌رو بوده است. برگزاری این نشست برای بازنویسان و بازآفرینان آثار کهن ادبی به ویژه کوشندگان ادبیات کودک سودمند خواهد بود.

نشست «معرفی نسخه‌های خطی و کهن داستانی» (با نگاهی به نمایشگاه هزارداستان کتابخانه و موزه ملی ملک)، یکی از برنامه‌های سی‌امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید که از ۲۱ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱ خورشیدی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

دوستداران فرهنگ و تمدن به ویژه کتاب برای حضور در این نشست می‌توانند به «سرای اهل قلم» خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ مراجعه کنند. این نشست همچنین به شیوه زنده از شبکه اینترنتی خانه کتاب و ادبیات ایران در سرویس اشتراک ویدیوی آپارات به نشانی زیر پخش می‌شود:

aparat.com/khaneketab/live

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است