دومین شب جشنواره موسیقی نواحی از «آبادون‌خوان» خواهران رجائی‌نژاد تا حسین ولی‌نژاد | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۴

دومین شب جشنواره موسیقی نواحی از «آبادون‌خوان» خواهران رجائی‌نژاد تا حسین ولی‌نژاد

دومین شب از پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی کار خود را آغاز کرد که «آبادون‌خوانی» بانوان کرمانی به آن حال و هوای دیگری بخشید.

جشنواره موسیقی نواحی ایران

به گزارش صبا به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، تالار فخرالدین اسعد گرگانی شامگاه ۲۴ آبان‌ماه بار دیگر میزبان علاقه‌مندان موسیقی اقوام بود. اجرایی که با میزبان ۱۴ ساله این رویداد یعنی هنرمندان کرمانی آغاز شد.

گروه «آبادون‌خوان» کرمان با اجرای خواهران رجائی‌نژاد اولین گروهی بود که روی صحنه رفت. طوطی، مهناز و شهناز رجائی‌نژاد که اولین تجربه اجرای صحنه‌ای خود را پشت سر گذاشتند، بخش عمده اجرای خود را به آوازهایی که در عروسی‌های محلی خوانده می‌شوند اختصاص دادند و آنها را به صورت همخوانی اجرا کردند. مضمون قطعات این گروه مربوط به سالیان بسیار دور است که از قدیم توسط بزرگترها در مجالس عروسی خوانده می‌شده و‌ سینه به سینه نقل شده است.

 جشنواره موسیقی نواحی ایران

پس از آن، نوبت موسیقی کردی بود و موسیقی فولک کردی توسط گروهی از سنندج حال و‌ هوای متفاوتی به سالن بخشید. فرید رحیمی (خواننده و سرپرست گروه) پیش از اجرای گروه در سخنان کوتاهی گفت: آنچه هم‌اکنون برایتان اجرا می‌کنم، مقام بسیار قدیمی کردی محسوب می‌شود. آنچه که می‌خوانم یکی از بندهای موسیقی کردی بنام «گُلی» هست که در مایه حجاز اجرا می‌شود و آن را در یک فرم قدیمی برایتان می‌خوانم.

اجرای «حیران» و یک ملودی شاد بخش دیگری از این برنامه بود و عارف طهماسبی (نرمه‌نی) و محمد عباسی (دف و تنبک) نیز این اجرا را همراهی کردند.

علی احمدی از کرمانشاه برای اجرای مور لکی به روی صحنه آمد تا چند آوای باستانی سرزمین کهن ایران را اجرا کند. پس از آن نوبت گروه علی آباد کتول بود که مخاطبان را میهمان موسیقی کتولی کند. علی‌اکبر اصلانی کتولی (آواز) به همراه نعمت اصلانی کتولی (نی) قطعات «هوایی»، «راسته‌مقام» و «کله‌کش» را اجرا کردند.

 جشنواره موسیقی نواحی ایران

بخشی دیگری از این برنامه با حضور بخشی حسین ولی‌نژاد (دوتارنواز مطرح شمال خراسان) روی صحنه همراه بود. او اجرایش را با صلوات بر پیامبر اکرم (ص) آغاز کرد و در مدح ایشان قطعه‌ای نواخت. سپس گروه‌نوازی آغاز شد و گروه بخشی با اجرای محمد علی‌آبادی و شایان علیزاده او را همراهی کردند. اجرای قطعات «نوایی»، «شاخ‌عطایی» و «هرایی» با استقبال مخاطبان همراه شد.

 جشنواره موسیقی نواحی ایران

در نهایت گروه سرنا و‌ دهل کرمانشاه روی صحنه آمدند. نوخاص صیادی (دهل) و اردشیر طهماسبی (سرنا) قطعات شادی را برای مخاطبان اجرا کردند تا دومین شب از اجراهای جشنواره به پایان برسد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است