کسانی که از طریق مراکز دولتی رشد کردند امروز ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ لزوم پرورش نسلی از سینماگران متعهد | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۷
رییس سازمان سینمایی عنوان کرد:

کسانی که از طریق مراکز دولتی رشد کردند امروز ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ لزوم پرورش نسلی از سینماگران متعهد

نشست رییس سازمان سینمایی کشور با هنرمندان و سینماگران استان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در سفر خود به استان خراسان رضوی با سینماگران و هنرمندان این استان در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به بحث و گفتگو پرداخت.

در این نشست محمد خزاعی با اشاره به نوزدهمین سفر استانی کمیته مدیران سینمایی به اهداف طراحی شده برای این سفرها پرداخت و گفت: اساسا این سفرها برای هم‌شنوی و گفتگو و درد و دل با هنرمندان و پایش ضرورت‌ها و نیازسنجی تعریف و ترسیم شده است. با تمام وجود نسبت به دغدغه‌ها و دردی که شما امروز دارید آشنا هستم چرا که به شخصه این مسیر را طی و مشکلات آن را لمس کرده‌ام.

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه برای دستیابی به تحلیل دقیقی از نیازها و چالش‌ها ناگزیر به حضور میدانی در شهرستان‌ها و استان‌ها هستند، این اقدام را لازمه برنامه‌های تحولی سینمای استان‌ها دانست و با اشاره به تغییر رویکرد دولت سیزدهم و عزم جدی سازمان سینمایی برای احیای سینمای استانی اظهار کرد: توجه به زیرساخت سینماها در استان‌ها دستاوردهای بسیاری در پی خواهد داشت که افزایش تولیدات، افزایش اشتغال، تأمین نیازهای جامعه با سلایق گوناگون، فراهم شدن امکان استفاده از فیلم‌های خارجی، رونق گیشه و تقویت اقتصاد سینما از جمله آن است.

وی با بیان اینکه باید زیرساخت‌ها در مناطق مختلف کشور توسعه پیدا کند، گفت: در این دوره ۷۰ درصد بودجه انجمن سینمای جوانان و ۳۰ درصد بودجه مرکز گسترش به تولید فیلم توسط فیلمسازان استانی اختصاص داده شد.

خزاعی با اشاره به اینکه نگاه متفاوت به سینماگران استانی در این دوره کاملاً مشهود و محسوس است، افزود: انتصاب مدیر استان‌ها در فارابی و مرکز گسترش بر اساس این نگاه جدید و تمرکز و توجه هدفمند به فعالیت‌های استان‌ها شکل گرفته است.

وی با تاکید بر منابع و شرایط بسیار خوب موجود در بسیاری از استان‌ها عنوان کرد: البته قرار نیست همه عقب‌ماندگی حوزه فرهنگ و سینما در طول یک سال جبران شود اما نگاه و حرکت در این مسیر آغاز شده است. شکل‌گیری برنامه مهر سینمای ایران و تجلیل از نخبگان و سینماگران استانی، حضور سینماگران شهرستانی در ترکیب هیأت‌های انتخاب و داوری، اهتمام ویژه به استان‌ها و دفاتر سینمای جوان در اولین مصوبه شورای عالی سینما، اعطای چهار اعتبارنامه سینمایی در جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلمسازان شهرستانی و حضور میدانی و جهادی برای توسعه سالن‌های سینما و … از جمله اقدامات این دولت در توجه به هنرمندان و سینماگران شهرستانی است. این در حالی است که معتقدم باید به ظرفیت‌های بومی توجه کرد.

وی در واکنش به انتقاد سینماگران شهرستانی از رفتارهای دم دمی برخی از سلبریتی‌ها تصریح کرد: نقدی که امروز به جریان سلبریتی دارید مستلزم حرکت اجتناب‌ناپذیر در مسیر پرورش نسل جدیدی از سینماگران متعهد و متخصص است.

وی اضافه کرد: خلأ رنگین‌کمان فرهنگ‌های بومی احساس می‌شود، مسائل فیلم‌های ما نباید در حصار تهران باقی بماند و بازتابی از نیازهای استانی و دیگر مناطق در آن وجود داشته باشد.

خزاعی با اشاره به این موضوع که قرار نیست هر فیلمی که تولید می‌شود به چرخه اکران سینماها راه یابد بلکه در زنجیره پیوسته عرضه باید به طریق دیگری ارائه شود، تأکید کرد: این موضوع مستلزم کمک و هم‌افزایی است تا گفتمان سینما با حمایت همه نخبگان و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مرجع در مقیاس گسترده‌تری تبیین شود. شکل‌گیری شورای هماهنگی استانی سینما امری ضروری است و این خلأ در استان خراسان رضوی با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود بیشتر حس می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به درخواست تأسیس شهرک سینمایی در استان گفت: شهرک‌های سینمایی با تعریف و کاربردهای گذشته، امروز کارکرد و صرفه‌ای اقتصادی نداشته و مدل فیلمسازی تغییر کرده، این در حالی است که ما نیازمند سوله‌های فیلمسازی و شهرک‌های سینمایی مدرن هستیم. با اقدام سازمان سینمایی نسبت به سفرهای استانی، بسیاری از مسئولان به تازگی متوجه ظرفیت‌های نهفته استان‌ها شده‌اند.

رییس سازمان سینمایی ضمن تمجید از روحیه مطالبه‌گری نسبت به عزت کشور و منافع ملی در سینماگران افزود: یک عده‌ای که امروز ساز مخالف می‌زنند و حاکمیت فرهنگی را به چالش می‌کشند، اغلب از کسانی هستند که از طریق مجاری مراکز دولتی و مؤسسات سینمایی و تلویزیون رشد کرده و بیشترین تسهیلات را دریافت کرده‌اند ولی امروز ژست اپوزیسیون می‌گیرند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است