سینمای مستند باید از وضعیت فعلی فاصله بگیرد/ هنر موضوعات را ماندگار می‌کند | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۳۷
وزیر ارشاد در جمع فیلمسازان «سینما حقیقت»:

سینمای مستند باید از وضعیت فعلی فاصله بگیرد/ هنر موضوعات را ماندگار می‌کند

پنجشنبه 24 آذرماه نشستی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی به همراه معاونان هنری و سینمایی ادارات کل ارشاد اسلامی و مستندسازان در حاشیه جشنواره «سینماحقیقت» برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، پنجشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱ در حاشیه برگزاری شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» نشستی میان محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی و محمد حمیدی‌مقدم دبیر جشنواره «سینماحقیقت» برگزار شد. در این جلسه تعدادی از مدیران سازمان سینمایی نیز حضور داشتند.

در این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ سینمای مستند را ابزار مناسبی برای نشان دادن فرهنگ غنی و شکوفای ایران به جهانیان دانست و عنوان کرد: ایران فرهنگی مرزهایش بسیار فراتر از مرزهای سیاسی است زیرا ایران دارای اقلیم‌ها، گویش‌ها و ظرفیت‌های کم‌نظیری است که برای جهانیان از جذابیت های بالایی برخوردار است و سینمای مستند ابزار نمایش این عظمت در فضای بین‌المللی و کشورهای دیگر است.

وی با بیان اینکه جشنواره «سینما حقیقت» محلی برای نشان دادن تنها بخشی از استعدادهای درخشان سینمای مستند در کشور است، گفت: برای تقویت و حمایت از استعدادهای جوان، برپایی جشنواره های استانی و منطقه ای می تواند راهگشا باشد که این مساله در دستور کار مسئولان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ ادامه داد: از سوی دیگر به دنبال افزایش بودجه و امکانات برای مستندسازان در شورای عالی سینما و سازمان سینمایی خواهیم بود.

اسماعیلی تصریح کرد: سینمای مستند باید از وضعیت فعلی فاصله بگیرد و قدرتمندتر از گذشته شود و طی ۲ تا ۳ سال آینده به وضعیت بهتری برسد همچنین باید برای پیشرفت این حوزه مهم سینمایی تلاش کرده و نقشه راه برای پی‌ریزی این مسیر این است که بدانیم تا پایان دوره دولت سیزدهم، سینمای مستند به چه نقطه‌ای دست خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه باید برنامه مناسبی برای تقویت و گسترش سینمای مستند تدوین شود، گفت: مسئولان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی باید وضعیت فعلی حوزه مستند در تمامی استان ها را آسیب شناسی کنند تا با یک چشم انداز روشن، مشکلات را حل و فصل کرد.

وزیر فرهنگ داشتن برنامه جدی برای رشد منطقه‌‌ای و بین‌المللی سینمای مستند را الزامی دانست و تاکید کرد: باید برنامه ای برای رشد منطقه ای و بین اللملی سینمای مستند طراحی شود و در این راستا باید از ظرفیت های رایزنان فرهنگی در بیش از ۶۰ کشور دنیا بهترین استفاده را کرد.

اسماعیلی بیان کرد: پیوند دقیق تولیدات با جریانات بین المللی حوزه فرهنگی می‌تواند در این راستا راهگشا باشد که ارتباط سازنده میان سازمان سینمایی و سازمان فرهنگ و ارتباطات از اهمیت خاصی برخوردار است البته خوشبختانه سازمان سینمایی در یک سال اخیر ارتباطات بین‌المللی خود را در عراق، سوریه و… افزایش داده که این مساله بسیار امیدوار کننده است.

وی ادامه داد: به ظرفیت‌هایی که هنرمندان سینمای مستند ایجاد کرده اند، افتخار می‌کنیم. زیرا هنرمندان تمام دارایی، اندوخته و سرمایه کاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به طور کلی به تعریف ساختاری جدید در حوزه مستند نیاز داریم که با ارایه ساز و کاری منطقی، یک ساختار هدفمند برای سینمای مستند تشکیل شود.

وزیر فرهنگ افزود: یکی از اتفاقات مهم لایحه بودجه ۱۴۰۲ تخصیص اعتبارات مستقل برای انجمن‌های هنری، فرهنگی است که امیدواریم با تشکیل ساختار جدیدی برای سینمای مستند بتوان از این ظرفیت برای حمایت از مستندسازان استفاده شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: حمایت از جوانان فیلمساز باید به رویکرد اصلی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تبدیل شود و با ایجاد فضایی مختص مستندسازان جوان، به رشد و بالندگی آنان کمک شود البته ناگفته نماند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه هنر، نقش حمایتی، نظارتی و تسهیل گری دارد که باید با اهتمام ویژه در این خصوص، جوانان هنرمند را در مسیر اصلی خود هدایت و حمایت کنیم.

وی در پایان گفت: این روزها کشور در شرایط حساسی قرار دارد و عده‌ای به دنبال ناآرام کردن فضای کشور هستند و اهالی فرهنگ و هنر باید در ماموریتی بزرگ، بهترین نقش را در مسیر روایت زیبایی ها و دستاوردهای ایران بزرگ ایفا کنند زیرا هنر، هر رویداد و موضوعی را ماندگار می‌کند.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  162/258/261/750
 • سه کام حبس
  14/426/771/500
 • آهنگ دو نفره
  11/729/902/500
 • غریب
  9/960/085/250
 • عروس خیابان فرشته
  9/942/159/500
 • جنگ جهانی سوم
  6/709/652/500
 • دسته دختران
  3/712/169/000
 • باباسیبیلو
  3/205/776/250
 • یقه سفیدها
  1/738/685/000
 • بچه‌های طوفان
  31/459/000
 • شهر هرت
  3/900/000
 • کت چرمی
  1/005/000
 • نگهبان شب
  12/000