نگاهی به فیلم‌های جنجالی سال ۲۰۲۳ | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۱۴
پیش‌بینی‌ از فیلم‌هایی که شانس موفقیت‌ دارند

نگاهی به فیلم‌های جنجالی سال ۲۰۲۳

با موفقیت بسیار خوب تعداد بسیار زیادی از فیلم‌های سینمایی در سال 2022 در سراسر جهان، تولید و توزیع کنندگان محصولات سینمایی برای سال جدید میلادی کمربندهایشان را سفت‌تر بسته‌اند و خود را آماده اکران عمومی تعدادی از فیلم‌های جنجالی و پرسروصدایی می‌کنند که تماشاگران سینما مدت‌هاست که در انتظار نمایش عمومی‌شان هستند.
به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، تحلیل‌گران اقتصادی سینما هم با توجه به اشتیاقی که در هر دو سوی تولیدکنندگان و تماشاگران برای این فیلم‌ها وجود دارد، از حالا پیش‌بینی موفقیت‌های کلان مالی برای جدول گیشه نمایش سینماها می‌کنند.
با این حال، اهل فن عقیده دارد باید تا زمان نمایش عمومی این فیلم‌ها و مواجهه با این واقعیت که برخورد و واکنش مردم نسبت به آنها چه بوده است، صبر پیشه کرد و دست به داوری و قضاوت نزد. با این وجود، فیلم‌هایی که در ادامه مطلب نشریه معتبر ورایتی درباره‌شان صحبت می‌شود، همان محصولات بلاک‌باستری هستند که قرار است در جدول گیشه نمایش غوغا کرده و به اصطلاح بترکانند!
اما پرسش اصلی این است که در سال ۲۰۲۳ تام کروز و سوپرماریو در کنار خرسی که موادمخدر و کوکائین حمل می‌کند، می‌توانند سال ویژه‌ای را برای صنعت سینما رقم بزنند؟
فیلم‌های مطرح سال جدید که نویسندگان ورایتی آنها را در چند دسته تقسیم‌بندی کرده‌اند، اینها هستند:
۱- فیلم‌هایی که موفقیت‌شان حتمی است
*** نگهبانان کهکشان ۳ (کمپانی والت دیزنی)
این اکشن ابرقهرمانانه برای پنجم می راهی پرده سینماها می‌شود. از سال ۲۰۱۴ که اولین قسمت فیلم اکران عمومی شد، شرکت مارول از آن به عنوان یکی از ستون‌های اصلی دنیای مارول یاد کرده است.
کریس پرات و دیو باتیستا نقش‌آفرینان اصلی این مجموعه پرفروش هستند و جیمز گان کارگردانش در فهرست فیلمسازان درجه یک هالیوود قرار دارد.
گان در قسمت سوم دست به یک جمع‌بندی در داستان فیلم زده و قول داده تا شخصیت‌های ناجور آن بزرگترین و هیجان‌انگیزترین ماجراجویی فضایی‌شان را به نمایش بگذارند.
*** ام ۳ گان (کمپانی یونیورسال)
ششم ژانویه زمان اکران عمومی فیلم است و چیزی بیشتر از قهرمان بازی های متداولی است که تابحال در سینما دیده شده است. عروسک هوش مصنوعی بعد از پخش اولین آنونس فیلم، بسرعت تبدیل به وسوسه بسیاری از تماشاگران شد و پیش بینی می شود به صورت یک مجموعه فیلم دنباله دار موفق تهیه و تولید شود.
*** اسپایدرمن: اطراف دنیای اسپایدر (شرکت سونی)
این اکشن کمیک استریپی که دوم ژوئن به نمایش عمومی درمی آید، این احساس را با خود به همراه دارد که انگار قرار است بعد از این شاهد تغییرات عظیمی در دنیای بازیهای کاتمپیوتری داشته باشیم. این انیمیشن برای هر دو گروه کودک و بزرگسال تهیه شده و دنباله ای بر اثری است که توانست سال قبل اسکاری به دست بیاورد. داستان قسمت دوم پنج سال بعد از پایان ماجراهای نسخه اصلی رخ می دهد و مردعنکبوتی سیاه پوست نوجوان را وارد دنیا و ماجراجویی های تازه و متفاوتی می کند.
*** ماموریت غیرممکن: حساب مرده بخش اول (کمپانی پارامونت)
برای بسیاری از تماشاگران و منتقدان سینمایی روز چهاردهم ژولای روز بسیار مهمی است. نه تنها اکران عمومی قسمت تازه ای از این مجموعه اکشن دلهره آور جاسوسی حکم یک پدیده نادر را دارد (چند سال است که به دلیل کرونا و مشکلات مربوط به آن، نمایش عمومی فیلم به تعویق افتاده است)، بلکه بعد از موفقیت خیره کننده مالی «تاپ گان: ماوریک» همگان منتظر اکران عمومی کار دیگری از تام کروز هستند تا ببینند چه واکنشی از سوی تماشاگران دریافت می‌کند. بازیگر ۶۰ ساله سینما به تماشاگران و هوادانشن قول یک سری بدل کاری ناب و خاص را داده و عکس‌های صحنه‌های بدل کاری، قبل از این غوغایی به پا کرده است. اهل فن می‌گوید این بدل کاری‌های بسیار خطرناک و مرگبار، حرف اصلی را در داستان فیلم می‌زنند. تاریخ تولید این مجموعه هم‌اکنون به بیست و هفت سال رسیده و تحلیل‌گران اقتصادی پیش بینی فروش بالای یک میلیارد دلاری برای قسمت تازه می‌کنند.
۲- پیش‌گویی با احتیاط!
*** برادران سوپرماریو: فیلم سینمایی (کمپانی یونیورسال)
هفتم آوریل که این انیمیشن به روی پرده سینماها می رود، مشخص می شود که نام آن باید در فهرست بالا قرار می گرفت یا همین فهرست. بازی معروف ویدئویی سوپرماریوها که از سال ۱۹۸۵ تاکنون ۷۷۰ نسخه آن در سطح جهانی به فروش رفته، حالا قصد دارد تبدیل به یکی از مجموعه‌های دنباله‌دار موفق سینما شود. این انیمیشن به نسخه ویدئویی کاملا وفادار مانده و کریس پرات را به عنوان صداپیشه اصلی با خود دارد. حالا معلوم نیست چه بر سر نسخه زنده این فیلم که آخرین قسمت آن سال ۱۹۹۳ اکران عمومی شد چه خواهد آمد. باب هاسکینز و جان لگوئیزامو در این نسخه زنده نقش دو شخصیت محوری ماجرا ماریو و لوئیجی را بازی کردند.
***سریع ایکس (کمپانی یونیورسال)
نوزدهم ماه می زمان دیدار با قسمت تازه‌ای از ماجراجویی اتومبیل‌رانان مجموعه اکشن و پلیسی «سریع و آتشی» است. اهل فن این مجموعه را در زمره آثار بسیار موفق صنعت سینما قرار داده اند که موفقیت کلان مالی آنها تضمین شده است. جیسون موموآ که تابحال در نقش های مثبت ظاهر شده، شخصیت شرور اصلی قسمت جدید فیلم است و البته شارلیز ترون هم دوباره برای شرارت‌های جدید برمی‌گردد. بری لارسن یکی ابرقهرمانان زن دنیای مارول هم در قسمت تازه حضور دارد و هنوز کسی نمی‌داند او در میانه ماجراها چه کسی است و چه کارهایی انجام می‌دهد. وین دیزل در نقش دوم تورتو هم چنان بازیگر اصلی داستان است. دوستداران این مجموعه فیلم می دانند که جاستین لین کارگردان ارژینال فیلم که چند سال قبل هم به احیای داستان آن پرداخت، در روزهای ابتدایی تولید فیلم از همکاری با آن کناره گرفت و لوئیس لته ریر جایگزین او شد. آیا این مسئله تاثیری در میزان استقبال مردم از قسمت تازه خواهد گذاشت؟ گفته شده بعد از یک تاریخ تولید موفق و پربار ۲۲ ساله، این فیلم نقطه پایانی بر ماجراجویی‌های آن است و غزل خداحافظی را می‌خواند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  103/089/424/000
 • بی‌بدن
  23/216/662/000
 • سال گربه
  12/073/852/500
 • آپاراتچی
  3/942/182/500
 • پرویز خان
  3/170/587/000
 • نوروز
  2/808/603/000
 • ایلیاجستجوی قهرمان
  2/576/517/500
 • آسمان غرب
  2/174/983/000