پژواک؛ به دنبال تنوع در ساختارها / دهم بهمن، آخرین مهلت ارسال آثار برای جشنواره است | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۳
دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک عنوان کرد:

پژواک؛ به دنبال تنوع در ساختارها / دهم بهمن، آخرین مهلت ارسال آثار برای جشنواره است

«حمیدرضا افتخاری» دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک گفت:‌ این جشنواره امسال دومین دوره خود را با شعار «صدای واقعیت، پژواک حقیقت» برگزار می‌کند و هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی و معرفی برترین آثار مستند رادیویی در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین مستندسازان و همچنین کشف و رشد استعدادهای حوزه برنامه‌سازی است.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا،  «حمیدرضا افتخاری» دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک گفت:‌ این جشنواره امسال دومین دوره خودش را با شعار «صدای واقعیت، پژواک حقیقت» برگزار می‌کند و هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی و معرفی برترین آثار مستند رادیویی در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین مستندسازان و همچنین کشف و رشد استعدادهای حوزه برنامه‌سازی است.

افتخاری، جشنواره پژواک را یک جشنواره تخصصی برنامه‌های مستند در رادیو دانست و افزود: مستندهایی که با رویکردی خلاقانه و نوآورانه بر امیدآفرینی و نشاط اجتماعی، عدالت و عدالت‌خواهی، تقویت روحیه و احساس هویت و انسجام ملی، عدالت و عدالت‌خواهی، تقویت روحیه و احسای هویت و انسجام ملی، توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی و همینطور فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی (با رویکرد هدایت فرهنگی) تاکید می‌کنند،‌در این جشنواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند شد.

***در بخش مردمی همه علاقمندان می‌توانند شرکت کنند

دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک شرکت مخاطبان در جشنواره را آزاد دانست و گفت: در بخش مردمی همه علاقمندان به غیر از برنامه‌سازان صداوسیما که در رادیو مشغول فعالیت هستند می‌توانند شرکت کنند. شرکت عموم مردم در جشنواره رادیویی پژواک آزاد است و امسال از تمام علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم در بخش مردمی با دو ساختار «مستند روایی» و «مستند گزارشی» در جشنواره شرکت و مستندهای ۲۰ دقیقه‌ای تولید کنند و با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.pejvak.irib.ir آثارشان را از بخش فراخوان ارسال کنند.

***برنامه‌سازان صداوسیما فقط در بخش حرفه‌ای می‌توانند شرکت کنند

وی افزود: برنامه‌سازان صداوسیما فقط در بخش حرفه‌ای می‌توانند شرکت کنند. در بخش حرفه‌ای دو قسمت داریم. یک بخش موضوعی است که در واقع بخش اصلی است و می‌تواند فارغ از ساختار تولید شود. در این بخش شش موضوع «انقلاب اسلامی، دفاع‌مقدس، استقلال و همبستگی ملی»، «جهاد تبیین و هدایت فرهنگی»، «جمعیت، فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده»، «محیط زیست»، «شعار سال: تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و «پاسداشت زبان فارسی» بخش موضوعی است.

افتخاری ادامه داد: در بخش ساختاری برنامه‌سازان حرفه‌ای می‌توانند در شش بخش مستند محض، مستند بازسازی، مستند داستانی، مستند گزارشی، مستند چهره‌نگاری (مستند پرتره/بیوگرافی)  و مینی‌فیچر (MiniFeature) شرکت کنند ولی باید موضوع آن‌ها هم در قالب همان شش موضوع بخش اصلی باشد.

***فراخوان ساخت مستند برای حوادث تروریستی اخیر کشور

دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک تصریح کرد: فراخوان برای حضور در جشنواره، اوایل مهر ماه امسال اعلام شد ولی متاسفانه با توجه به شرایطی که در کشور بوجود آمد، تصمیم گرفته شد بخش ویژه‌ای را به جشنواره اضافه و راه‌اندازی کنیم که این دو بخش با موضوع «شهدای مدافع امنیت» و «حوادث تروریستی» مثل حادثه ایذه و حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) و…. هستند که هم مردم عادی و هم برنامه‌‍سازان حرفه‌ای می‌توانند در این دو بخش به ساخت مستند بپردازند و برای ما از طریق سایت جشنواره به آدرس www.pejvak.irirb.ir آثارشان را ارسال کنند.

***پنج ویژگی را برای انتخاب آثار برگزیدگان در جشنواره ملاک قرار دادیم

وی درباره ملاک‌های داوری برای انتخاب برگزیدگان گفت: برای یک برنامه مستند، ملاک داوری متناسب با ملاک‌های تولید یک برنامه رادیویی است ولی برای آثار جشنواره پژواک، پنج ویژگی شامل پژوهش محور بودن آثار، ژرف‌اندیشی و عمیق بودن نگاه به مسئله و موضوع، وضوح و کیفیت شنیداری و همینطور پرداخت هنرمندانه فنی، اصالت محتوای اثر و بدیع بودن آن، و کارایی (هدف‌گذاری و انتخاب رویکرد مناسب) ملاک‌های اصلی برای انتخاب یک برنامه مستند در جشنواره است.

***جشنواره پژواک محکی برای تولیدکنندگان مستند رادیویی است

افتخاری، جشنواره پژواک را محکی برای تولیدکنندگان مستند رادیویی دانست و گفت: از مخاطبان رادیو که علاقمند به کار تولیدات رادیویی هستند می‌خواهم این جشنواره را جدی بگیرند. آثاری که  به مرحله داوری راه پیدا کنند از طریق شبکه رادیویی مستند پخش می‌شود و این جشنواره فرصتی است که علاقمندان به تولیدات رادیویی مستند، خودشان را محک بزنند.

***دهم بهمن، آخرین مهلت ارسال آثار برای جشنواره است

دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک در پایان با اشاره به استقبال مخاطبان و ارسال آثار از تمدید مهلت ارسال آثار خبر داد و گفت: به رغم اینکه آخرین ارسال آثار تا اول بهمن ماه بود، ولی به دلیل استقبال خوبی که از سوی مخاطبان مواجهه هستیم،  تاریخ ارسال آثار تا دهم بهمن ماه تمدید شده و با توجه به اینکه باید زمانی هم برای داوری آثار اختصاص داده شود، ‌به همین دلیل این مدت دیگر تمدید نخواهد شد. همچنین ۲۴ اسفند برنامه‌های راه‌یافته به مرحله نهایی اعلام و چهارم اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز اسامی نامزدهای دریافت جایزه اعلام خواهد شد.

 

 

 

دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار و برگزیدگان معرفی خواهند شد.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • بخارست
  26/946/024/950
 • پسر دلفینی
  ۲۱/۷۲۱/۰۱۷/۲۵۰
 • لوپتو
  ۱۵/۴۱۴/۶۳۱/۵۰۰
 • ملاقات خصوصی
  ۸/۳۲۹/۶۷۵/۵۰۰
 • چپ، راست
  4/311/181/000
 • بام‌بالا
  ۳/۸۱۷/۳۷۴/۵۰۰
 • تورنادو۲ (جزیره فضایی)
  ۲/۴۰۹/۸۴۷/۰۰۰
 • بانک زده‌ها
  2/026/961/250
 • طبقه یک و نیم
  ۸۰۴/۶۳۲/۰۰۰
 • پالتو شتری
  ۴۵۴/۱۲۶/۰۰۰
 • نمور
  199/822/500
 • بیرو
  96/162/500
 • رویای سهراب
  53/112/000
 • هیچ‌کس منتظرت نیست
  4/725/000