صابر ابر برای گریم در «یادگار جنوب» دو ساعت بیهوش شد/ سینما بدون مخاطب لنگ‌ می‌زند | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۵۰
حسین دوماری:

صابر ابر برای گریم در «یادگار جنوب» دو ساعت بیهوش شد/ سینما بدون مخاطب لنگ‌ می‌زند

کارگردان فیلم سینمایی «یادگار جنوب» درباره گریم متفاوت صابر ابر و نقش آفرینی در این فیلم گفت.
به گزارش خبرنگار سینما صبا، صابر ابر در فیلم سینمایی «یادگار جنوب» نقشی متفاوت با گریم و استایلی متفاوت دارد که گریم او سوژه رسانه ها شدند.حسین امیری دوماری کارگردان «یادگار جنوب» درباره نقش صابر ابر در این فیلم گفت: بررسی های مختلفی انجام دادیم که یک بازیگر مناسب برای نقشی که صابر ابر بازی کرد، انتخاب کنیم و به هیچ کس جز صابر نمی رسیدیم.
وی افزود: مجبور شدیم برای شخصیت، رفتار و سن شخصیتی که صابر بازی کرد، برای او گریم سنگینی در نظر بگیریم. صابر هم کارش را به بهترین شکل انجام داد.
این کارگردان در ادامه بیان کرد: با اینکه نقش صابر در فیلم بسیار کم بود، اما او با تمام وجود ایفای نقش کرد. واقعا نقشش را دوست داشت.
دوماری در ادامه گفت: به دلیل گریم سنگینی که صابر داشت، او یکبار سر صحنه دو ساعت بیهوش شد.

حسین دوماری کارگردان درباره توجه به مخاطب گفت: یکی از ملاک‌های اصلی ما درنظر گرفتن مخاطب بوده و همیشه سعی کردیم بتوانیم مخاطب را جذب کنیم چون سینما بدون مخاطب لنگ‌ میزند. البته در این فیلم می‌خواستیم علاوه بر حفظ مخاطب، فیلم متفاوتی را در سینمای ایران بسازیم و قدمی در این راستا برداریم.‌

پدرام پور امیری درباره پیچیدگی فیلم نامه توضیح داد: بعد از چندبار بازنویسی فیلمنامه، همان چیزی که روی کاغذ بود را آوردیم و در میز تدوین چیزی تغییر نکرده است.

دوماری نیز در پاسخ به همین سوال ادامه داد: روایت غیرخطی داشتیم و میخواستیم‌ از مضمون به ساختار برسیم. وقتی مضمون این است که در گذشته ماندن باعث بازماندن از آینده می‌شود، نباید در یک ساختار خطی روایت شود و به همین دلیل سراغ ساختار غیرخطی رفتیم. دقت داشته باشید ساختار غیر خطی هیچ‌مدل و الگویی ندارد و وابسته به خلاقیت فیلمساز است چرا که بدان انگ‌ کپی میخورد.

پورامیری گفت: عشق و انتقام و نفرت همیشه در کنار هم بوده و جدای از هم نبوده‌اند. ما فقط شکل وقایع را عوض کردیم و در آن دست بردیم. دیدگاه ما در پایان فیلم آمده و آنهم این است که اگر در گذشته بمانید از آینده باز می‌مانید. در مورد نفرت و پرورش آن در وجود نیز همین است.‌

رشوند در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این شیوه از ساخت فیلم ریسک‌بوده یا نه، گفت: من فکر میکنم که مخاطب ما به بلوغ رسیده و شاید به دنبال یک استاندارد در محتوا و اجرا است. مخاطبان به سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی برتر دنیا دسترسی دارند. این گونه فیلم ساختن نه‌تنها ریسک‌نبود بلکه در همین دو روز که از جشنواره گذشته متوجه شدم که مردم آن را دوست داشتند.

دوماری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا داستان این فیلم واقعی است یا خیر گفت: هر قصه‌ای می‌تواند ریشه واقعیت داشته باشد و مهم‌تر از آن عام بودن آن است.‌ در مورد ازدواج با کسی که در کما است، وقتی از مراجع تقلید سوال شده یعنی به هر حال دغدغه یک نفر بوده است. اما اینکه از واقعیت محض بوده باشد، خیر.

وی اضافه کرد: سال ۹۷ بعد از ساخت فیلم سینمایی «جاندار» گفتیم که فیلم بعدی ما یک عاشقانه جنون آمیز است و از همان زمان می‌دانستیم چه میخواهیم‌ بسازیم‌.

پور امیری درباره انتخاب وحید رهبانی به عنوان نقش اول گفت: وحید رهبانی جدی ترین گزینه ما بود. چون همدیگر را خوب می‌شناختیم و می‌دانستیم که میخواهیم وارد یک کار سخت بشویم و امیدوارم سربلند بیرون آمده باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که ملاک انتخاب بازیگران چه بوده و به دنبال اسم‌ها بوده است یا خیر، گفت: ملاک ما توانایی بازیگران بود. اگر غیر از این باشد تبدیل به یک تجاری ساز میشویم.‌

پور امیری در پاسخ به سوالی درباره وجود سکانس‌های اضافی در این فیلم گفت: همیشه می‌نالیدیم که چرا فضا و اتمسفر نیست اما در این فیلم این موضوع را قرار دادیم.

دوماری نیز گفت: تلاش کردیم که هیچ چیزی در فیلم اتفاقی رخ نداده باشد و هیچ‌ چیزی بدون فکر نبود. نزدیک به ۳ ماه پیش تولید داشتیم و فکر همه چیز را کرده بودیم.‌

دوماری در پاسخ به سوالی درباره اینکه کدام بازیگران این فیلم جنوبی‌اند، گفت: فقط خانم دولتشاهی ریشه جنوبی دارد و بقیه جنوبی نیستند اما در فیلم هم اشاره می‌کنیم که آنها از یک دوره‌ای به بعد به جنوب آمده‌اند.

رشوند در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا فیلمش مستقل بوده یا خیر گفت: این فیلم کاملا و ۱۰۰ درصد مستقل است و در این رقابت‌ها تنها فیلم ما بوده که مستقل بوده و با پول سرمایه‌گذار خصوصی ساخته شده‌است‌.‌ تاکید میکنم که این فیلم چه در تفکر و چه در سرمایه مستقل بوده است.‌

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است