1

لبخندآفرینان زیر چتر جشنواره فجر

به گزارش صبا، آثاری از بهترین هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور داخلی و خارجی در پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نمایش درآمده است که پیش از این در جشنواره تجسمی فجر سابقه نداشته است. این موضوع در حالی رقم خورده که برخی تلاش کردند جشنواره هنری فجر را به حاشیه بکشانند اما حضور بهترین کاریکاتوریست جهان و بهترین کارتونیست اروپا در جشنواره پانزدهم نشان از آن دارد که این جشنواره به بهترین شکل ممکن برگزار شده است.

همچنین چاپ کتابی با ۱۲۰۰ اثر از بهترین آثار هنرمندان اتفاق بزرگ دیگری است که در بخش کاریکاتور جشنواره امسال رقم خورده. به همین بهانه با سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره این اتفاق گفت‌وگویی داشتیم.

لبخندآفرینان ۴۵ کشور جهان
شجاعی‌طباطبایی با تشریح آثار شرکت‌کننده از هنرمندان ۴۵ کشور دنیا و همچنین چاپ کتابی در این زمینه به جام‌جم گفت: امسال در بخش کارتون و کاریکاتور هم شاهد حضور چهره‌های پیشکسوت و هم شاهد حضور هنرمندان جوان هستیم که ویژگی خاصی به جشنواره امسال داده است. به‌طورمثال حضور آقای حسین رحیم‌خانی که با ۸۰ سال سن سابقه ۶۰ سال فعالیت هنری در زمینه‌های نقاشی، گرافیک و کارتون دارند در کنار حضور جوان‌ترها اتفاق خیلی خوبی است. البته بخش کاریکاتور معمولا همیشه به ‌همین شکل است.  در رشته‌های دیگر حضور اساتید کمرنگ‌تر است. نکته مهمی که امسال داشتیم و برای اولین‌بار هم بود بخشی تحت عنوان «لبخندآفرینان جهان» است. در این بخش بهترین هنرمندان عرصه طنز تصویری که شامل کارتون و کاریکاتور می‌شوند آثاری را برای جشنواره ارسال کردند. آثاری از تعدادی از این هنرمندان در نمایشگاه فجر هم به نمایش درآمده است.

بزرگ‌ترین چهره‌های کاریکاتور جهان
وی ادامه داد: این هنرمندان از ۴۵ کشور جهان هستند و بخشی از آنها پذیرفتند آثارشان در نمایشگاه به نمایش دربیاید و تعدادی هم آثارشان را برای انتشار در کتاب در اختیار ما قرار دادند. ما شاهد حضور پرتعداد هنرمندانی از سراسر دنیا در جشنواره پانزدهم و همچنین کتاب جشنواره هستیم.  میانگین سنی هنرمندان ۶۰ سال است و این نشان از حضور چهره‌های مطرح و پیشکسوت عرصه کاریکاتور در این نمایشگاه و کتاب جشنواره است. بنابراین یک اتفاق بی‌سابقه را در جشنواره پانزدهم شاهد هستیم. این یکی از آرزوهای من بود که بتوانیم بهترین آثار تمام دوران زندگی بهترین هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور را در یک کتاب منتشر کنیم و خوشحالم که این امر امسال محقق شد.

لبخندآفرینان زیر چتر جشنواره فجر
دبیر بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با معرفی برخی چهره‌های جهانی که در این دوره از جشنواره حضور دارند گفت: آثاری از آقای میخائیل زلاتکوفسکی اهل روسیه که در نظرسنجی نشریه‌ ویتی‌ورد به‌عنوان بهترین کاریکاتوریست جهان در سال ۱۹۹۴ شناخته شد و حتی به آمریکا رفت و چند سال هم آنجا بود در این نمایشگاه به نمایش درآمده است. یا آقای میشل کنت ریس، کاریکاتوریست مطرح یونانی که سه بار به‌عنوان بهترین کارتونیست اروپا شناخته شدند و کارهای او در سندیکاهای بزرگ کاریکاتور جهان به‌ نمایش ‌درآمده‌است در نمایشگاه و کتاب امسال نیز حضور دارد.  هنرمند دیگری که آثارش هم در نمایشگاه حضور دارد و هم در کتاب جشنواره منتشر شد، نیکلا لیستس اهل کشور کرواسی و یکی از چهره‌های مطرح جهان است. همچنین آقای کنستانتین سیو سو که به‌عنوان پدر کاریکاتور رومانی شناخته می‌شوند بهترین آثارشان را برای نمایشگاه ارائه داده‌ است. تقریبا بین ۱۰ تا ۱۵ اثر از این هنرمندان برای حضور در نمایشگاه و کتاب جشنواره دریافت کرده‌ایم. امسال با چهره‌های مطرح عرصه کارتون و کاریکاتور مواجه هستیم که بهترین آثار دوران زندگی‌شان را ارائه دادند. این کتاب حدودا ۳۶۰ صفحه است که چاپ آن تمام شده و با جلد طلاکوب منتشر خواهد شد.  در این کتاب بالغ بر ۱۲۰۰ اثر از هنرمندان بزرگ دنیا همراه با زندگی‌نامه‌شان به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود. این کتاب شاید سال‌ها تکرار نشود. در دنیا هم بعید می‌دانم کتابی تحت‌عنوان کتاب سال کاریکاتور داشته باشیم.  به ‌نظر من کتاب خیلی خوبی است از این ‌جهت که پروفسور جان لنت، یکی از محققان برجسته کارتون و کاریکاتور جهان که بیش ‌از ۳۰ سال است فصلنامه‌ای درباره کارتون را منتشر می‌کند تحت عنوان کمیته جهانی که در بخش آسیایی آن من و آقای نیرومند دبیران آن هستیم، مقدمه‌ای برای این کتاب نوشته است. بنابراین ما با یک رویداد فاخر روبه‌رو هستیم و حضور ایشان در این رویداد اعتبارآفرین است.

منبع: روزنامه جام جم- محمد حیدری