فراهم سازی زیرساخت ها با ما؛ ساترا اجازه ندهد شبکه‌ها آلوده شوند | پایگاه خبری صبا
امروز ۴ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۵
معاون وزير ارتباطات:

فراهم سازی زیرساخت ها با ما؛ ساترا اجازه ندهد شبکه‌ها آلوده شوند

علی‌اصغر انصاری گفت: ما در بحث تقویت زیرساخت‌ها کمک می‌کنیم (ساترا) و از سازمان تنظیم و مقررات صوت و تصویر فراگیر این درخواست را داریم اجازه ندهد با مطالب محتوایی نادرست، محیط پلتفرم‌ها را آلوده کنند.

به گزارش صبا به نقل از نخستین ستاد خبری نمایشگاه رصتا، علی‌اصغر انصاری معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در جریان بازدید از غرفه‌های نمایشگاه سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر تأکید کرد: ما در این تعاریفی که در شبکه ملی اطلاعات داریم فقط دنبال توسعه زیرساخت نیستیم. در وزارت ارتباطات مسئول توسعه زیرساخت هستیم. اما در یک روال عرضه و تقاضا باید توجه داشت تا محتوای سالم با رده‌بندی مشخص و تنظیم شده برای مخاطب تولید شود.

وی افزود: در چند سال گذشته به موازات توسعه زیرساخت یعنی نسل سوم و چهارم، موبایل و گوشی‌های هوشمند به راحتی در اختیار مردم قرار گرفت. پلتفرم‌های ارائه خدمات وی‌اودی و آی‌پی‌تی‌وی در کشور راه افتاد، اما ما نتوانستیم به موازاتش محتوایی مناسب و سالم در اختیار مردم قرار دهیم. این کار بسیار ارزشمندی است که با پیشتازی ساترا آغاز شده و ما باید از مجموعه‌هایی که در چارچوب معیار‌ها و ضوابطی که به عنوان ارزش‌های ایرانی اسلامی تأیید می‌شود، حمایت کنیم.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: مجموعه ساترا مبدعِ این نمایشگاه است؛ وظیفه مهمی که برعهده دارد همه ما قرار دارد آن است که باید محیط را سالم کنیم. ارائه آثاری که از طریق فیلم‌های دوبله شده و فیلم‌های داخل کشور تولید می‌شود لازم است در یک فرآیند سالم‌سازی مورد توجه قرار گیرد تا هر محتوایی در شبکه توزیع نشود. ضمن اینکه زیرساخت‌ها و تولیدکنندگان محتوا‌های ارزشمند را حمایت می‌کنیم که هر یک بازاری را در اختیار بگیرند. از طرفی با ابزار‌های فناورانه و هوش مصنوعی، محتوا‌های ناسالم را از شبکه حذف کنیم و یا اصطلاحاً سالم‌سازی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به نظرمن این نمایشگاه و نمایشگاه‌هایی که در این موضوع کار می‌کنند حتماً باید استمرار پیدا کنند و مسئولان هم باید در این نمایشگاه توجیه شوند با نیازمندی مخاطبانی که دف محصولات تولید شده هستند آثارشان را مناسب سازی و ارائه دهند.

انصاری در خصوص اینکه وزارت ارتباطات چه کمکی می‌تواند به تقویت جریان رسانه‌های فضای‌مجازی و پلتفرم‌های نمایش‌خانگی داشته باشد، افزود: وزارت ارتباطات خودش مستقیم کار خاصی نمی‌کند. اپراتور‌هایی که در حوزه ارتباطات با ما کار می‌کنند و در واقع رگولاتوری آن حوزه را در اختیار داریم اولاً توجیه شوند خدماتی که در لایه محتوا لازم است را توسعه بدهند؛ سپس آن‌ها باید ضوابط فرهنگی و محتوایی را بپذیرند. یعنی به هر قیمتی این‌ها محتوا و ترافیک را تولید نکنند.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف مهم وزارت ارتباطات توسعه زیرساخت است. با بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، ساترا و سازمان تبلیغات برخی مدل‌های اقتصادی را با همدیگر شروع کردیم. تا بتوانیم زیرساخت ارائه بدهیم و هم تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان و خدمات محتوایی ارائه کنیم که در واقع بازار و فعالیت اقتصادی شکل بگیرد.

معاون وزیر ارتباطات در پایان خاطرنشان کرد: ما در مقایسه با محتوا‌های غیرتأیید شده اگر بخواهیم این مجموعه‌ها را به حال خودشان رها کنیم با فعالیت‌های مواجه می‌شویم که توجیه اقتصادی ندارد. ما برای اینکه بتوانیم حمایت خود را در مسیر بازاریابی هدایت کنیم باید بر همین مسسر تاکید کرده و گام برداریم. برای این مهم زیرساخت‌های خوب در اختیار محتوا‌های داخلی قرار می‌دهیم که بتوانند بازار را در اختیار بگیرند و کار اقتصادی شکل بگیرد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است