«برادران لیلا» و قدم‌هایی که با جسارت برداشته می‌شود! | پایگاه خبری صبا
امروز ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۵۳
یادداشتی در اولین برخورد با آخرین فیلم «سعید روستایی»

«برادران لیلا» و قدم‌هایی که با جسارت برداشته می‌شود! 

فیلم «برادران لیلا» بعد از مدت‌ها انتظار از طریق شبکه‌های اجتماعی به دست مخاطبان رسید. مواجهه با این فیلم کار دشواری نیست. سعید روستایی در ادامه «ابد و یک روز» و «متری شش و نیم» موضوعات و معضلات اجتماعی را نقد می‌کند.

به گزارش خبرنگار سینما صبا فیلم «برادران لیلا» بعد از مدت‌ها انتظار از طریق شبکه‌های اجتماعی به دست مخاطبان رسید. مواجهه با این فیلم کار دشواری نیست. سعید روستایی در دنباله «ابد و یک روز» و «متری شش و نیم» موضوعات و معضلات اجتماعی را نقد می‌کند. اینکه روستایی برای به تصویرکشیدنِ مشکلات اقتصادی یک کارخانه را به آشوب می‌کشد و جمعیت زیادی را در میزانسن‌‌های خود هدایت می‌کند، نشانه جسارت او در کارگردانی است. جسارتی که شاید نسبت به دو فیلم قبل بیشتر هم شده است. روستایی در ادامه فیلم غالبا با همین جسارت پیش می‌رود. او در نوشتن دیالوگ‌ و طراحی جنس ارتباط بازیگرها با یکدیگر سعی دارد جسارت بیشتری به خرج دهد. جسارتی که پا از قصه و روایت خانواده جوراب‌لو فراتر گذاشته و در ساحت تصویر و حرکت نیز مشاهده می‌شود.

سعید روستایی در آن روی سکه جسارت، از ترسی مشخص برخوردار است. او از زبان اعتراضی خود می‌ترسد. می‌ترسد که شاید به اندازه کافی و مناسب به مسائل اقتصادی و اجتماعی نپرداخته است.‌ از این رو دقت و توجه خود را به چنین مسائلی بیشتر و بیشتر می‌کند. تا جایی که ساختارهایی همچون روایت و شخصیت شکل لازم را نمی‌گیرند. ترس و جسارتی که ذهن روستایی دیده می‌شود به درون داستان نیز رخنه کرده است. لیلا و برادرانش با ترس دست به جسارت‌های متعدد می‌زنند.

از طرفی موقعیت‌های کمیک و یا ملتهب در فیلم «برادران لیلا» می‌توانند به تبسم و تر‌حم مخاطب چنگ زنند، اما راهی به روح و روان وی ندارند. چرا که سوژه‌های داستان فیلم شکل مشخص و قابل تعریفی به خود نگرفته‌اند. لیلا و برادرانش اگر از سر خشم و ناراحتی با پدر و مادر خود رفتار می‌کنند، چرا برای ناراحتی و غصه آن‌ها حرص و جوش می‌خورند؟ پدرانگی سعید پورصمیمی را باید از قبل دانست یا باید در فیلم مشاهده کرد؟ این پرسش‌ها بخش زیادی از موقعیت‌های فیلم  -به خصوص پایان‌بندی- را با مشکل مواجه می‌کنند.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است