«کن پامنار» در همه جای ایران مخاطب را جذب می‌کند | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۱۴
سیروس همتی در گفت‌وگو با صبا:

«کن پامنار» در همه جای ایران مخاطب را جذب می‌کند

نویسنده فیلمنامه فیلم «کن پامنار» معتقد است ادامه اکران این فیلم در سال نو، باعث می‌شود مردم از سراسر ایران آن را ببینند و جذب آن شوند.

سیروس همتی نویسنده فیلم سینمایی «کن پامنار» در گفت‌وگو با خبرنگار سینما صبا، در خصوص فیلم‌نامه‌نویسی این فیلم گفت: در ابتدا اشکان درویشی کارگردان «کن پامنار»، طرح اولیه فیلم‌نامه را به من دادند. در ادامه بعد از روزها و ساعت‌ها صحبت در مورد تمام جزئیات آن و پس از جلسات متعدد، به طرح کامل فیلمنامه رسیدیم و بالاخره با گپ ‌وگفت و چالش‌هایی که بین من و ایشان وجود داشت در نهایت آن طرح، چیزی شد که الان روی پرده سینماهاست و در گروه سینماهای هنر و تجربه در حال اکران است.

همتی در مورد تداوم اکران فیلم در نوروز ۱۴۰۲ گفت: فکر می‌کنم دعای خود بچه‌ها پشت سر ما بود. چرا که اکران نوروزی، معمولا اکران سختی است هرچند در بخش هنر و تجربه. اکران نوروزی اکرانی است که به همین راحتی به فیلم‌سازان داده نمی‌شود و لذا احساس می‌کنم نتیجه دعای خود بازیگران «کن پامنار»، خصوصا بازیگران کودک فیلم بوده که به راحتی اکران نوروز به این فیلم داده شد و حتی این اکران تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

او در ادامه درخصوص بازخورد فیلم سینمایی «کن پامنار» گفت: این فیلم دو مرتبه مراسم افتتاحیه داشت و هر دو افتتاحیه در پردیس چارسو برگزار شدند. در افتتاحیه اول هنرمندان زیادی حضور داشتند. چه هنرمندانی که در خود فیلم هنرنمایی کرده بودند مانند بابک نوری، چه هنرمندانی از دیگر حیطه‌های هنر مانند سالار عقیلی، همچنین بسیاری از هنرمندانی که در تئاتر صاحب اعتبار هستند، برای تماشای فیلم در این افتتاحیه حضور یافتند. در واقع همه هنرمندان و عزیزان می‌خواستند ببینند که ما دو نفر؛ من به عنوان اولین فیلم‌نامه حرفه‌ای و اشکان درویشی به عنوان کارگردان اولین فیلم سینمایی خود، چه‌کار کرده‌ایم و به قول معروف چند مرده حلاجیم. خدا را شاکرم که همه مخاطبان از فیلم بسیار راضی بودند. در دومین افتتاحیه «کن پامنار» نیز، آقای پرویز برومند به عنوان سفیر فرهنگی فیلم معرفی شدند. در واقع قرار بر این است که هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار، عزیزی سفیر فرهنگی فیلم شود.

همتی با اشاره به اتفاقات خوبی که «کن پامنار» پیش رو دارد، گفت: خدارا شاکرم که تا به الان برای«کن پامنار» اتفاقات خوبی افتاده و همچنان اتفاقات خوبی را پیش رو دارد. به دلیل این‌که داستان فیلم درباره کودکان کار است، لذا احساس می‌کنم «کن پامنار» در کل شهرهای کشور می‌چرخد و شک ندارم که اتفاقات خیلی خوبی برای این فیلم خواهد افتاد. یکی از دلالیش این است که عزیزانی همچون فرزاد مجیدی و پرویز برومند سفیران فرهنگی ورزشی فیلم هستند. البته ورزشکاران دیگری که الان حضور ذهن ندارم نیز هستند که قرار بر این هست که سفیر فرهنگی ورزشی فیلم باشند. به نظرم علت اصلی این همدلی و همکاری آن‌ها، خودِ فیلم است. قطعا در وهله اول کیفیت و بعد داستان فیلم موجب این تصمیم‌ شده است.

نویسنده «کن پامنار» در مورد ادامه فعالیت خود در بخش فیلم‌نامه‌نویسی گفت: قطعا فیلمنامه‌نویسی را هم در کنار بازیگری و کارگردانی ادامه خواهم داد. البته من خیلی وقت است که در حیطه فیلم‌نامه‌نویسی فعالیت داشته‌ام. به‌طور مثال، طرح فیلم‌نامه فیلم سینمایی «طبقه حساس» ساخته کمال تبریزی و همین‌طور طرح فیلم‌نامه فیلم سینمایی «قدم خیر» ساخته مسعود فرخنده، نوشته بنده است. همچنین دو فیلم‌نامه تحت عنوان «گل سر» و «آینه» از من به چاپ رسیده است و فیلم‌نامه‌ای نیز تحت عنوان «ایجنت» در آینده از من منتشر خواهد شد.

همتی در خصوص فعالیت‌های جدید خود گفت: این روزها به عنوان بازیگر مهمان در برنامه کودک و نوجوان «باغ شادونه» در خدمت علی اکبر ذاکری هستم. کارگردان این برنامه تلویزیونی، خانم فروزان زاهدبیگی است که گذشته از این‌که خودش ید طولانی دارد و به عنوان عروسک‌گردان و صداپیشه جایزه‌های مختلفی گرفته، همسر یکی از دوستان صمیمی من آرش نوذری است. در واقع من در این برنامه به مدت سیزده روز به عنوان بازیگر مهمان در خدمت ملیکا زارعی به عنوان خاله شادونه مشهور و همچنین در خدمت دیگر دوستان و همکاران عزیزم، مهرداد مصلحی، مهرداد محتشمی، احمد آکشته، پیمان غریب‌پناه، دوستان نویسنده، دوستان گروه تولید و مجری طرح خانم اکبرپور هستم. بابت حضورم در این برنامه خیلی خیلی خوشحالم. دوست داشتم که تجربه کودک و نوجوان داشته باشم و این قضیه، تاثیری هم در روند بازیگری من داشته باشد. البته در دهه هفتاد و هشتاد، از علاقه‌مندان و هنرمندان بخش کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان بودم و لذا خیلی از این فضا دور نبودم ولی تقریبا حدود ده پانزده سالی می‌شود که با ورود به فضای حرفه‌ای، از آن فضا دور شده بودم. به شدت از این همکاری و از این‌که سیزده روز، مهمان دوستان کودک و نوجوان خواهم بود؛ خوشحالم. در این سیزده روز نقش صاحب مهمان‌خانه را ایفا می‌کنم و بهتر است تا قبل از تماشای برنامه، توضیح بیشتری ندهم.

سیروس همتی در پایان با پیشنهادی در خصوص ایام تعطیلات گفت: دوست دارم کتابی را به مردم معرفی کنم تا در تعطیلات عید مطالعه کنند. این پیشنهادم را خیلی صادقانه عرض می‌کنم اگر هم دال بر منیت شود،  اشکالی ندارد. چون شک ندارم از خواندن آن لذت خواهند برد. کتابی که پیشنهاد می‌کنم، کتاب مجموعه داستان «یزله» چاپ نیستان است. «مجموعه داستان یزله» دومین مجموعه داستان بنده، بعد از مجموعه داستان «ننه کاراته» است که مطمئنم عزیزان از مطالعه آن لذت خواهند برد.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است