آن‌ها «هایائو میازاکی» را به وطن‌فروشی محکوم کردند! | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۱۵
فکت‌های ناگفته‌ با صبا؛ 

 آن‌ها «هایائو میازاکی» را به وطن‌فروشی محکوم کردند!

هایائو میازاکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی و از مشهورترین انیماتورها در سطح جهان پس از ساخت آخرین اثر خود (باد برمی‌خیزد) در کشور خودش به وطن فروشی محکوم شد. این ماجرا در حالی رخ داده است که میازاکی و جهان‌بینی‌اش وفاداری کامل به رسوم و کهن‌الگوهای ژاپن دارند!

به گزارش خبرنگار سینما صبا پس از اکران انیمه «باد بر می‌خیزد» جامعه سنتی و ملی‌گرای ژاپن به شدت از «هایائو میازاکی» انتقاد کردند، حتی شرایط به گونه‌ای برای استاد ژاپنی پیش رفت که این افراد او را متهم به وطن فروشی کردند.

ملی‌گرایان ژاپنی به شدت با نگاه ضد جنگ میازاکی مخالف هستند، آن‌ها این عقیده میازاکی را که در جنگ هیچ افتخاری وجود ندارد و تمام این اتفاق‌ها در نهایت باعث نابودی ژاپن می‌شود را توهینی بزرگ به باورهای خود می‌دانند. میازاکی بارها در این انیمه از زبان هر سه مهندس ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی می‌گوید که، آن‌ها تنها عاشق ساخت هواپیما هستند و این فرماندهان نظامی و رهبران این سه کشور هستند که از هنر و علم این افراد در مسیری غلط استفاده کردند.

 

همچنین این موضوع که میازاکی بارها به عقب‌ماندگی‌های ژاپن در این دوران اشاره می‌کند، یکی دیگر از دلیل های دشمنی آن‌ها با میازاکی است.

دیگر دلیلی که ناسیونالیست‌های ژاپنی میازاکی را فردی وطن‌فروش می‌داننپ این است که، در این فیلم هر زمان که به احتمال وقوع جنگ اشاره می‌شود، اشاره‌ای هم به فعالیت‌های تحریک‌کننده دولت ژاپن می‌شود و به نوعی میازاکی دولت ژاپن را یکی از مقصرین اصلی وارد شدن این کشور به جنگ جهانی و فاجعه‌هایی که بر سر مردم این کشور نازل شد، می‌داند.

در این فیلم بارها به ذات جنگ‌طلب اقدامات دولت ژاپن اشاره می‌شود، در سکانسی از این فیلم گفته می‌شود: «ژاپن در چین جنگ درست کرد، در منچوری یک دولت دست نشانده درست کرد، جامعه ملل را ترک کرد، با نازی‌های یاغی هم پیمان شد، دنیا را با خودش دشمن کرد و بعد همه این‌ها را فراموش کرد. پس بعد از آلمان، ژاپن هم به هوا می‌رود.»

اما بر خلاف نظر این افراد به طور مشخص شخصیت زن داستان نمادی از ژاپن و عشق به وطن است، زنی که در حال پیش رفت است اما بیمار می‌شود و هر چقدر توان نظامی این کشور بیشتر بالا می‌رود بیماری همسر چیرو نیز افزایش پیدا می‌کند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است