اجرای دیوارنگاره‌های شاهنامه در پایتخت | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۵۸
همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی اعلام شد؛

اجرای دیوارنگاره‌های شاهنامه در پایتخت

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی از اجرای دو دیوارنگاره داستان‌های شاهنامه همزمان با «روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی» خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهرتهران؛ مجید قادری معاون فرهنگی و هنر های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران همزمان با ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از اجرای دیوار نگاره های داستانهای شاهنامه خبر داد و گفت؛ شاهنامه اثری جاودانه در ادبیات و فرهنگ کشورمان است که در همه عرصه های هنری به ویژه هنر شهری می توان از آن بهره برد.

قادری با بیان اینکه سازمان زیباسازی به دنبال رنگ بخشیدن به فضای شهری است و جداره ها و دیوارهای شهر بهترین بستر برای رنگی تر شدن پایتخت است، ادامه داد: استفاده از داستانهای اساطیری و تاریخی در هنر دیوارنگاری نه تنها حس تعلق محیطی را در شهروندان ایجاد می کند بلکه افزایش غرور ملی را به همراه دارد و اقتباس از شاهنامه در دیوارنگاره های پایتخت بر همین اساس صورت گرفته است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرتهران در تشریح دیوارنگاره های داستان های شاهنامه، گفت: دو دیوارنگاره در بلوار کاوه اجرا شده است که داستان تولد زال و ترک شدنش از سوی سام را در دوبخش به تصویر می کشد.
به گفته قادری؛ دیوارنگاره ها با اقتباس از برگه نگارگری های شاهنامه طهماسبی توسط سازمان زیباسازی شهرتهران اجرا شده است.

بر اساس این گزارش؛ شاهنامه شاه ‌طهماسب شامل ۲۵۸ برگه نگارگری از افسانه‌ها، اساطیر و داستان‌های شاهنامه است که با سامانه و منظومه حماسی و پهلوانی بدست برجسته‌ترین نقاشان و نگارگران و خوش‌نویسان روزگار صفوی در تبریز و به خط نستعلیق فراهم شده‌است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است