«باغ هنر» و مشکلات چاپ و نشر کتاب/ پیشنهاد کتابخانه مجازی ملی را مطرح کردیم | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۲۶
عبدالله علایی در گفت‌وگو با صبا:

«باغ هنر» و مشکلات چاپ و نشر کتاب/ پیشنهاد کتابخانه مجازی ملی را مطرح کردیم

عبدالله علایی تهیه کننده برنامه رادیویی «باغ هنر» درباره این ویژه برنامه رادیویی سخن گفت که همزمان با برپایی نمایشگاه کتاب روی امواج رادیو ایران می‌رود.

عبدالله علایی تهیه کننده در گفت‌و‌گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، درباره رویکرد برنامه رادیویی «باغ هنر» در ایام برپایی سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عنوان کرد: یکی از دغدغه های اصلی این برنامه رادیویی معرفی کتاب است و «باغ هنر» در طول سال، هفته ای دو روز به معرفی کتاب و پوشش اخبار انتشار کتاب در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و … می پردازد. این برنامه که از رادیو ایران بر امواج رادیو می رود، به مناسبت برپایی نمایشگاه کتاب از ابتدای این رویداد تا آخرین روز این نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۱۷ حضور دارد و در خدمت شنوندگان است.

او درباره آیتم های ویژه برنامه گفت: در برنامه «باغ هنر» به معرفی ناشران برتر، گفت و گو با نویسندگان شاخص و غرفه های برتر می پردازیم. همچنین وبررسی وضعیت نمایشگاه و بازخورد مخاطبان را از بخش های مختلف چون بین الملل دفاع مقدس کودک و نوجوان و استان ها جویا می شویم. همچنین نگاهی به مسائل صنفی نویسندگان و اهالی کتاب از ویراستار گرفته تا نویسنده داریم و به مسائلی چون چاپ و نشر و … می پردازیم تا به صورت جامع و کامل به حوزه فرهنگ توجه شود.

این تهیه کننده درباره دغدغه مندی «باغ هنر» اظهار کرد: ما از اولین برنامه هایی بودیم که درباره کتاب ها نظر دادیم و دسترسی همه مردم و عدالت فرهنگی را مورد توجه قرار دادیم و چند پیشنهاد هم مطرح و پیگیری کردیم. یکی از این پیشنهادات، پیشنهاد کتابخانه مجازی ملی بود که در حد معاون وزیر و وزیر مطرح کردیم تا بشود در کنار نمایشگاه کتاب، نمایشگاه مجازی را با توجه به قیمت های روز برپا کنیم. این نمایشگاه می تواند به وسعت ایران باشد و هزینه هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسات مختلف برای چاپ کتاب می کنند را به صورت یارانه کتاب به مردم خدمت رسانی کنند و به سمت دیجیتالی شدن کتاب با توجه به قیمت کاغذ روند. اینگونه هم چاپ بهتر خواهیم داشت و هم ادبیات فارسی پاس داشته می شود و هم مثل قبل ویراستاری با دقت کافی انجام می شود و نظارت زبانی صورت می گیرد.

علایی در پایان درباره ضبط برنامه در محیط برپایی نمایشگاه گفت: معاونت صدا در محل نمایشگاه کتاب یعنی مصلی امام خمینی (ره) تهران غرفه کاملی دارد که رادیو ایران هم آنجا است. در محوطه درب ۳۸ شبستان، میدانی بودن برنامه چالش است و این چالش برای ما فرصت است. چرا که در طول سال از سرمایه دیداری و شنیداری مخاطبان و اهل هنر و اهل کتاب استفاده می کنیم و در طول سال این نهضت و گفتمان را ادامه می دهیم. با اینکه امکانات استودیویی نیست و صدا و باد و باران و مشکلات آنتن وجود دارد. سعی می کنیم به بهترین صورت روی امواج رویم.

«باغ هنر» با اجرای شهاب شهرزاد از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶:۰۰ از رادیو ایران پخش می شود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است