با کمبود کتاب مذهبی بکر مواجه هستیم / انتشار کتاب با موضوع «پرچم» | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۴۹
حمید گروگان در گفت‌وگو با صبا:

با کمبود کتاب مذهبی بکر مواجه هستیم / انتشار کتاب با موضوع «پرچم»

حمید گروگان می‌گوید یک کتاب مذهبی باید بکر باشد و با هنرمندی نوشته شود تا مخاطب با آن اثر ارتباط برقرار کند. بسیاری از این دست نویسندگان، هنر نوشتن کتاب مذهبی را ندارند... در بیشتر مواقع سوژه مذهبی خوب داریم ولی فرد توانایی نوشتن آن سوژه را ندارد.

حمید گروگان نویسنده در گفتگو با خبرنگار فرهنگ صبا درباره انتشار کتاب‌های مذهبی و آماری که در این زمینه به ویژه پس از نمایشگاه کتاب امسال ارائه می‌شود، بیان کرد: برخلاف تصور عموم که می‌گویند در حال حاضر بیشتر کتاب‌های مذهبی چاپ می‌شود باید بگویم که اصلا اینطور نیست و ما با کمبود مطالب مذهبی مواجه هستیم.

وی افزود: یک اثر مذهبی باید بکر باشد و با هنرمندی نوشته شود تا مخاطب با آن اثر ارتباط برقرار کند. یک اثر مذهبی ایده‌آل باید سوژه جذاب داشته باشد و نویسنده آن سوژه را به زیبایی بیان کند که با توجه به این مطالب واقعا کتاب مذهبی خوب کم منتشر می‌شود.

این نویسنده تاکید کرد: بسیاری از نویسندگان که خود را نویسنده مذهبی می‌دانند هنر نوشتن کتاب مذهبی را ندارند یعنی قدرت لازم را ندارند… زیرا در بیشتر مواقع سوژه مذهبی خوب داریم ولی فرد توانایی نوشتن آن سوژه را ندارد.

این نویسنده خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر این است که به عنوان مثال اگر اثری برای مخاطب کودک و نوجوان نگارش شود، آن نویسنده باید اثر خود را طوری بنویسد تا کودک و نوجوان با آن ارتباط برقرار کنند البته که این کار واقعا سخت است ولی مهم این است که این قشر را به سمت مسائل مذهبی جذب کنیم.

او گفت: هنر نویسندگی باید در جان نویسنده باشد یعنی کسی که خود را نویسنده می‌داند باید با هر قشری بتواند ارتباط برقرار کند و این ارتباط از طریق نوع نوشتار برقرار می شود. کتاب کودک و نوجوان با کتاب بزرگسال متفاوت است ولی شاهد هستیم که یک نویسنده با یک نوع نوشتار برای این دو مخاطب می نویسد و در نهایت آثار با شکست مواجه می‌شود.

حمید گروگان درباره کارهای جدید خود گفت: کتاب جدیدم با عنوان «پرچم» در مراحل نهایی قرار دارد و اوایل تابستان منتشر می‌شود که در این کتاب درباره پرچم و پیشینه آن صحبت کرده‌ام. این کتاب برای نوجوانان و جوانان نوشته شده است تا آنها با مفهوم پرچم آشنا شوند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است