هر ایرانی به‌طور میانگین ۳۳ دقیقه در روز مطالعه می‌کند/ تصویب سند ملی خواندن | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۲
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در برنامه «صبحونه» شبکه اصفهان؛

هر ایرانی به‌طور میانگین ۳۳ دقیقه در روز مطالعه می‌کند/ تصویب سند ملی خواندن

مهدی رمضانی در برنامه «صبحونه» شبکه استانی اصفهان، گفت: اگر بخواهیم مسئله مطالعه یا خواندن را در کشور پیش ببریم، گریزی نداریم جز اینکه به حوزه کودک و نوجوان بپردازیم و فرزندان‌مان را کتابخوان کنیم؛ اتصال مدارس و کتابخانه‌ها، زمینه‌ساز و پیش برنده این موضوع است.

به گزارش صبا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی سفر به استان اصفهان مهمان برنامه صبحگاهی شبکه استانی اصفهان با عنوان «صبحونه» شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن تبریک ایام ماه ربیع و گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، در ابتدای این برنامه به معرفی کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس پرداخت و گفت: کتاب «در کمین گل سرخ» به قلم استاد محسن مومنی شریف که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده، اثری جذاب، روان و خوش نوشت درباره شخصیت و زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی است و مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنم. کتاب دیگری درباره شهید صیاد از سوی مرکز اسناد اسلامی منتشر شده که حاوی خاطرات ایشان است؛ با اینکه این کتاب با شهادت ایشان ناقص ماند، مجموعه‌ای خواندنی است که خواندن آن را به جوانان پیشنهاد می‌کنم. ما باید قدر آدم‌های بزرگ کشورمان را، در حوزه‌های مختلف، بیشتر بدانیم.

مهدی رمضانی درباره وضعیت سرانه مطالعه در ایران گفت: صحبتی که درباره سرانه مطالعه می‌شود؛ پیچیده است. ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال کار روی موضوع خواندن هستیم که متفاوت با مطالعه است. واقعیت این است که بحث سرانه، بحث دقیقی نیست؛ آخرین آماری که از سوی همکاران سازمان صداوسیما بررسی و اعلام شده، حاکی از آن است که به طور میانگین هر ایرانی ۳۳ دقیقه در روز مطالعه می‌کند.

وی تصریح کرد: یکی از نکات مهم در بحث کتاب، موضوع گردش مالی و تعداد عناوین منتشره است. در سال گذشته حدود ۱۱۰ هزار عنوان کتاب در ایران منتشر شد که اگر کتاب‌های تجدید چاپ، کمک درسی و ادعیه را از این مجموعه کنار بگذاریم، باز هم تعداد قابل توجهی کتاب منتشر شده است؛ زمانی که این تعداد را در تیراژ منتشره و میانگین قیمت ضرب می‌کنیم، گردش مالی بزرگی را نشان می‌دهد. بنابراین گردش مالی در بازار کتاب، بیانگر به فروش رسیدن و خوانده شدن کتاب‌های منتشر شده است. علاوه بر این حوزه امانت کتاب نیز وضعیت مشابهی دارد. بر اساس آمار، به طور میانگین ماهانه حدود ۲۰۰ هزار کتاب امانت داده می‌شود.

رمضانی ادامه داد: در کژتابی‌های مسئله مطالعه، ذهنیت ما این است که غربی‌ها بیش از ما اهل مطالعه هستند؛ در صورتی که بر اساس آمار غربی‌ها، شرقی‌ها کتاب‌خوان‌تر هستند؛ در واقع کتاب‌خوان‌ترین مردم در هند، تایلند و کشورهای آسیایی هستند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: در حال حاضر ما از مطالعه صرفا کتاب به سمت خواندن مواد خواندنی حرکت کرده‌ایم؛ یعنی خواندن تنها به کتاب محدود نمی‌شود. تفاوتی بین خواندن و مطالعه وجود دارد. به‌حمدالله سند ملی خواندن در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده و انشاالله به شورای عالی انقلاب فرهنگی راه می‌یابد تا ما مسئله خواندن را در کشور پیگیری کنیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم مسئله خواندن را در کشور حل کنیم، باید بین مدارس و موضوع خواندن ارتباط برقرار کنیم و انشاءالله دانش آموزان ما در مدارس، فرصت خواندن داشته باشند.

مهدی رمضانی با اشاره به تولیدات مربوط به حوزه کودک و نوجوان، اظهار کرد: حجم تولیدات در حوزه کودک بسیار بالا است و در واقع رده کودک، از پرتولیدترین رده‌های کتاب محسوب می‌شود اما متاسفانه در رده نوجوان بسیار ضعیف و فقیر هستیم. معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به عنوان سیاستگذار این حوزه و ما نیز در نهاد کتابخانه‌ها به عنوان یک مصرف‌کننده بزرگ به دنبال اصلاح مسئله و افزایش حجم تولیدات در حوزه نوجوان هستیم. ناشران و نویسندگان عزیز هم باید به این موضوع اهتمام داشته باشند. ما اگر بخواهیم مسئله مطالعه یا خواندن را در کشور پیش ببریم، گریزی نداریم جز اینکه به حوزه کودک و نوجوان بپردازیم و فرزندان‌مان را کتابخوان کنیم. اتصال مدارس و کتابخانه‌ها، زمینه‌ساز و پیش برنده این موضوع است. بچه‌ها پیش از رفتن به مدرسه، زمانی که تنها در کانون خانواده هستند، نسبت به زمانی که وارد مدرسه می‌شوند، بیشتر به کتاب خواندن اهتمام دارند چراکه فرایند تحصیلی ما کودک را به سمت مطالعه آزاد سوق نمی‌دهد. کودک باید در مدرسه آموزش ببیند که چطور کتاب بخواند، تندخوانی کند، به محتوا برسد و باید بیاموزد که برای تکمیل اطلاعات خود به سراغ کتاب غیردرسی برود.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به وضعیت کتابخانه های عمومی تاکید کرد: یکی از چیزهایی که مایه افتخار، این است که ما شبکه کتابخانه‌ای گسترده‌ای در کشور داریم و از این لحاظ در منطقه اول، در آسیا در بین چند کشور اول و در دنیا در بین ۲۰ کشور برتر هستیم و این‌ها به برکت انقلاب بوده است. این شبکه دسترسی مردم را به کتاب آسان‌تر می‌کند. البته تا نقطه مطلوب، ایده‌آل و استاندارد هنوز فاصله هست اما از بسیاری از کشورها در وضعیت بهتری هستیم. امیدوارم به روزی برسیم که کتاب مسئله و دغدغه ما شود؛ آن نقطه، نقطه مطلوب است.

مهدی رمضانی در پایان با اشاره به پرمخاطب ترین منابع، اظهار کرد: در حوزه فروش و همچنین امانت کتاب، پرمخاطب‌ترین رده، رده کودک و نوجوان و پس از آن رده‌های ادبیات، روانشناسی، شعر و داستان است.

رمضانی در خاتمه مطالعه کتاب «خانوم ماه» از انتشارات به نشر که روایتی از همسر شهید شیرعلی نیا از زندگی با این شهید است، پیشنهاد کرد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  292/117/270/510
 • هتل
  165/133/055/831
 • شهر هرت
  76/081/640/057
 • بچه زرنگ
  44/516/885/000
 • نارگیل۲
  21/032/199/670
 • گیج‌گاه
  13/362/836/500
 • جوجه تیغی
  5/953/740/000
 • هولیا
  5/182/415/250
 • عامه پسند
  4/376/171/000
 • حدود 8 صبح
  3/596/785/000
 • جنگل پرتقال
  2/176/332/500
 • سرهنگ ثریا
  1/454/528/000
 • اخت الرضا
  1/277/888/500
 • آهو
  219/112/500
 • چرا گریه نمیکنی ؟
  112/627/500