دست فیلمسازان جنگ را بازبگذارند، مخاطب جهانی هم داریم | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۵۷
امیرحسین شریفی در گفت‌وگو با صبا:

دست فیلمسازان جنگ را بازبگذارند، مخاطب جهانی هم داریم

تهیه‌کننده باتجربه سینمای دفاع مقدس گفت: بهترین اتفاقی که از طرف مدیران برای سینمای دفاع مقدس می‌تواند رخ دهد این است که دست فیلمسازان را برای تولید باز گذارد زیرا برخی حساسیت‌های و سنگ‌اندازی‌های بی‌مهره تولید در این عرصه را دشوار کرده است. برای مثال من تصمیم دارم فیلمی دفاع مقدسی شروع کنم اما متاسفانه حمایت‌های لازم از من صورت نمی‌گیرد.

 

امیرحسین شریفی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینما صبا، پیرامون سینمای دفاع مقدس گفت: سینمای دفاع مقدس را می‌توان غنی‌ترین حوزه در فیلمسازی عنوان کرد زیرا موضوعاتی که در آن وجود دارد سال‌ها جذابیت و نو بودن خود را حفظ می‌کند اما متاسفانه این دست موضوعات در سینمای ایران راه خود را گم کرده است؛ نکته‌ای که رهبر فرزانه انقلاب نیز روی آن تاکید دارند.

وی افزود: دهه‌های پیش سینمای دفاع مقدس یکی از گونه‌های جریان‌ساز سینما بود. البته در آن مقطع نیز، آثاری بودند که تلاش می‌کردند استفاده ابزاری از این موضوع ببرند، همانند برخی تولیدات اکشن که با محوریت جنگ تولید می‌شد… اما اکثر تولیدات دهه‌های پیش، نگاهی عمیق به دفاع مقدس داشتند.

این تهیه‌کننده درباره نقش مدیران فرهنگی گفت: یکی از دلایل عدم موفقیت فیلم‌های دفاع مقدسی در زمان حال، عملکرد مدیران فرهنگی است. این مشکل تنها به مدیران خلاصه نمی‌شود بلکه به نویسندگان نیز تعمیم پیدا می‌کند چون موضوعاتی که می‌توان در حوزه دفاع مقدس مورد توجه قرار داد، گسترده است اما نگاه دقیق برای توجه به آن وجود ندارد.

وی افزود: برای مثال به پشت صحنه جنگ اشاره می‌کنم. معمولاً در آثار دفاع مقدسی تنها به آنچه در جنگ رخ داده به صورت مستقیم نگاه می‌شود در‌حالی‌که در پشت جبهه موضوعات یا مسائلی رخ داد که فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری می‌توانند به آن بپردازند.

شریفی به مدیران سینمایی توصیه کرد: بهترین اتفاقی که از طرف مدیران برای سینمای دفاع مقدس می‌تواند رخ دهد این است که دست فیلمسازان را برای تولید باز گذارد زیرا برخی حساسیت‌های و سنگ‌اندازی‌های بی‌مهره تولید در این عرصه را دشوار کرده است. برای مثال من تصمیم دارم فیلمی دفاع مقدسی شروع کنم اما متاسفانه حمایت‌های لازم از من صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه فیلم دفاع مقدسی می‌تواند مخاطب جهانی داشته باشد، گفت: فیلم سینمایی «هور در آتش» به کارگردانی آقای حمیدنژاد توانست در آمریکا جایزه حقوق بشر را بگیرد چون پیام آن انسانی بود یا اینکه فیلم «اشک سرما» در دانشگاه‌های هنر تدریس می‌شود بنابراین اگر به شکل صحیحی به این موضوعات توجه شود مخاطب جهانی به دست خواهیم آورد.

این تهیه‌کننده در پایان تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم برای فیلم‌های جنگی خود مخاطب جهانی داشته باشیم نباید روی جلوه‌های ویژه تاکید کنید چون در این راستا قادر به رقابت با محصولات خارجی نیستیم اما اگر بتوانیم مظلومیت بچه‌های جنگ را در قالب فیلم‌های دفاع مقدسی بیان کنیم معتقدم در جذب تماشاگر خارجی موفق خواهیم بود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است