ابلاغ آئین‌نامه‌های استانی به منظور احیای سینمای بومی | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۳۹
رئیس سازمان سینمایی در تبریز خبر داد؛

ابلاغ آئین‌نامه‌های استانی به منظور احیای سینمای بومی

رئیس سازمان سینمایی کشور از ابلاغ آئین‌نامه‌های استانی برای تقویت جریان فیلمسازی بومی و استانی خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ محمد خزاعی در تبریز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم اصغر یوسفی‌نژاد با اشاره به شکل‌گیری جشن ملی مهر سینمای ایران گفت: این جشن، جشن همدلی و همگرایی ملی خانواده بزرگ و گسترده سینمای ایران است جشنی که در آن با تکریم و احترام به بزرگان و پیشکسوتان، به معرفی جوانان موفق و آینده دار این عرصه خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: صنعت سینمای ایران رو به رشد و جهش است و بخش بزرگی از این پازل موفقیت بر دوش هنرمندان و سینماگران استان‌ها و شهرستان‌هاست.

رئیس سازمان سینمایی بر ضرورت احیای سینمای بومی و آئینی و استانی به مثابه مولفه مهم سینمای ملی عنوان کرد: حرکت به سمت احیای سینمای استانی از بدو فعالیت دولت سیزدهم به عنوان یک راهبرد مهم آغاز شده و امروز شاهد به بار نشستن بخشی از این اقدامات در زمینه توسعه زیرساخت، تسهیل آموزش، افزایش تولید و تنوع رویدادهای استانی هستیم.

وی با اشاره به برخی انتقادات نسبت به تمرکز امکانات و تجهیزات در پایتخت کشور در گذشته افزود: عهد کرده‌ایم با رویکرد عدالت فرهنگی سینمای را در مقیاس ملی ببینیم. بر عهدمان پایبندیم و همزمان با سینماگران و صنوف در تهران کنار سینماگران استان‌ها و شهرهای مختلف کشور هم هستیم. در این راستا طی دو سال اخیر گام‌های محکمی برداشته‌ایم ولی هنوز ۱۰۰ درصد شاهد تحقق همه برنامه‌ها نبوده‌ایم.

خزاعی، از ابلاغ آئین‌نامه‌های استانی برای احیا و شکل‌گیری سینمای بومی و استانی خبر داد و گفت: برای استفاده از ظرفیت‌های بومی استان‌ها این آئین‌نامه در زمینه تهیه‌کنندگی و کارگردانی به زودی ابلاغ می‌شود.

به گفته وی، در این آئین‌نامه شرایط و ابزارهای لازم برای شکوفایی سینمای بومی و استانی پیش‌بینی خواهد شد و افق نگاه متمرکز بر تقویت جریان فیلمسازی پویای استانی است که متناظر به مولفه‌های فرهنگ بومی و قومی و آئین‌ها و مظاهر تمدنی و میراث فرهنگی استان‌ها است.

رئیس سازمان سینمایی، خاطرنشان کرد: اجرا و تحقق سیاستگذاری‌های حوزه استان‌ها به طور قطع، بسیاری از مشکلات سینمای استان‌ها و‌ شهرستان‌ها را در زمینه زیرساخت، تولید، تسهیلات آموزشی، رونق رویدادها و پاتوق‌های سینمایی و نیز، رشد جایگاه اجتماعی و عمومی سینما، کاهش خواهد داد.

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه پاسخگویی به‌همه‌ مطالبات‌انباشته شده از گذشته در حوزه سینمای استان‌ها به سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیاز دارد تصریح کرد: حل همه مشکلات سینما و سینماگران شهرستان‌ها کمک و حمایت جدی‌تر دستگاه‌های مختلف را می‌طلبد.

وی با اشاره به افتتاح ۲۲۱ سالن جدید سینما در دولت سیزدهم گفت: این در حالی است که از ابتدای انقلاب تاکنون ۵۷۰ سالن سینما در کشور داشته‌ایم و در صددیم‌ تا پایان دولت سیزدهم تعداد سالن‌های سینمای کشور را به ۱۰۰۰ سالن در کشور رسانیم.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است