دست پر رادیو در هفته کتاب و کتابخوانی/ پویش من کتاب می‌خوانم

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا؛ با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی شبکه های مختلف رادیویی با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین خانواده ها، با معرفی کتاب های حوزه های مختلف و تازه های نشر همراه مخاطبان خواهند بود.

تدارک رادیو ایران  برای هفته کتابخوانی

رادیو ایران با پویش #من_کتاب_میخوانم به استقبال از هفته کتاب و کتابخوانی می رود،  این پویش تا كنون بیش از ده دوره در رادیو ایران برگزار شده و از قدیمی ترین پویش های صدا و سیما و رادیو ایران است.

این پویش با هدف گسترش فرهنگ كتابخوانی و افزایش مطالعه برگزار می شود. برنامه «سلام صبح بخیر» با پخش گزارش های مختلف به ترویج فرهنگ مطالعه می پردازد.این برنامه از شنبه تا پنجشنبه ساعت 6:15 روانه آنتن رادیو ایران می شود.

برنامه «خانه و خانواده» در بخش های مختلف به ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین خانواده ها،  نقش و تاثیر خانواده بر مطالعه فرزندان می پردازد. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تقدیم مخاطبان رادیو ایران می شود. برنامه «پلاک هشت» در راستا با فرهنگ و ترویج مطالعه به معرفی کتاب های دفاع مقدس می پردازد. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 12:10 به روی آنتن می رود.

اما برنامه «باغ هنر» به صورت ویژه و تخصصی در ادامه حرکت #من_کتاب_میخوانم پویشی را برای معرفی کتاب های تازه تا ۲۴ آذر، روز پژوهش برپا می کند، در این پویش شنوندگان رادیو ایران می توانند تازه ترین کتاب هایی را که مطالعه کرده اند، را در برنامه معرفی کنند. علاوه بر این، پوشش رویدادهای کتاب و کتابخوانی و گفتگو با نویسندگان و مسئولان از دیگر بخش های برنامه است که از  شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 پخش می شود.

برنامه «شب بخیر کوچولو» در قصه های مختلف برای کودکان از اهمیت کتاب خواندن می گوید. این برنامه نیز از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:35 تقدیم می شود.برنامه تخصصی «تالار آیینه» که همواره معرفی کتاب انجام می دهد، به صورت ویژه به تازه ترین کتاب های منتشر شده می پردازد. این برنامه از شنبه تا سه شنبه ساعت 22:30 روانه آنتن می شود. برنامه «پارسی گویان» نیز به معرفی کتاب های کهن فارسی و خوانش اشعار آنان می پردازد. این برنامه پنج شنبه ها ساعت 15:30 پخش می شود.

برنامه «قصه ظهر جمعه» نیز در هفته کتاب و کتابخوانی به معرفی کتاب های کهن و داستان های قدیمی می پردازد.این برنامه جمعه ها ساعت 13:30 از رادیو ایران موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و موج ای ام ردیف 558 کیلوهرتز پخش می شود.

رادیو معارف و «یار مهربان»

رادیو معارف در سه  برنامه  به موضوع کتاب و کتابخوانی می پردازد.«مهربان باشیم» که هر روز ساعت ۶:۵۰ تا ۸ صبح به طور ویژه به این موضوع  می پردازد.

«یار مهربان» برنامه مسابقه ای ویژه کتابخوانی و معرفی کتاب که هر روز ساعت ۱۹ تا ۲۰ پخش می شود. در برنامه «شاخص » هم از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۹:۴۵ به طور ویژه به موضوع کتاب و کتابخوانی پرداخته می شود .

.همچنین برنامه های «یار مهربان »«روایت کتاب »که بصورت نمایشی  است، هر روز بجز جمعه ها ساعت ۱۲:۳۰ به صورت روتین درباره کتاب و کتابخوانی پخش خواهد شد.«پرسمان انقلاب» که پنجشنبه ها ساعت ۱۶ شنیده می شود و «پرسمان قرآنی» که شنبه ها ساعت ۱۶ پخش می شود، آیتم معرفی کتاب دارند.

رادیو تهران در آغاز هفته کتاب و کتابخوانی

برنامه«شهر آفتاب» رادیو تهران وضعیت مطالعه و کتابخوانی در ایران و علت پایین بودن آن نسبت به سایر کشورها را بررسی می کند و «خانواده تهرانی» که از شنبه تا چهارشنبه روی آنتن می رود با هدف ترویج کتابخوانی بین اعضای خانواده روی آنتن می رود.

برنامه «بازار تهران» رادیو تهران که از ساعت 11 پخش می شود به ضرورت افزایش سهم کتاب در سبد زندگی مردم می پردازد. همچنین برنامه «گفتاورد» و برنامه »تهران من» نیز ویژه هفته کتاب و کتابخوانی از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز پخش می شوند.

رادیو نمایش در «زورق خیال»

برنامه های روتین کتاب و کتابخوانی«زورق خیال » با گویندگی ایوب آقاخانی، ساعت سی دقیقه بامداد هر شب از رادیو نمایش پخش می شود که به  خوانش کتاب می پردازد. «راویان خیال » نیز با گویندگی پریسا جمالی وکارشناس زهرا بیابانی، شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 به معرفی نویسندگان و آثارشان می پردازد.

کتاب فرهنگ در رادیو فرهنگ دیدنی شد

برنامه« کتاب فرهنگ» با محوریت شعار هفته کتاب «آینده خواندنی است» تا۳۰ آبان رادیویی و تصویری از رادیو فرهنگ ‌و‌ پایگاه ایرانصدا پخش می شود.

برنامه « کتاب فرهنگ» نیز طبق محور این نامگذاری، برنامه های هفته کتاب را همراهی می کند. یکی از ماموریت های رادیو فرهنگ تولید محتوا، حمایت، ترغیب و ترویج فعالیت‌های رسانه‌ای موفق در زمینه كتاب و هر فعالیت رسانه‌ای است كه بتواند به نحوی در خدمت كتاب، كتابخوانی و صنعت نشر كشور باشد؛ لذا در «کتاب فرهنگ» اطلاع رسانی از فعالیت ها و همراهی با  سی‌ویکمین دوره هفته کتاب  از اولویت های برنامه سازی قرار گرفته  است. رادیو فرهنگ برنامه ریزی کرده که برنامه« کتاب فرهنگ» را به طور ویژه از استودیو ۱۷ معاونت صدا از طریق موج اف ام، ردیف ۱۰۶ مگاهرتز و ای ام ۵۸۵ کیلوهرتز پخش کند، این برنامه از طریق پایگاه اطلاع رسانی ایرانصدا و رادیو فرهنگ به شکل تصویری پخش می شود. برنامه کتاب فرهنگ از شنبه تا چهارشنبه هر روز با یک موضوع و تهیه کننده ساعت۱۸ به موضوعاتی با محور کتاب می پردازد.

گروه جامعه و کتاب نیز برنامه « کتاب بان» را یکشنبه ها ساعت ۱۰:۳۰ با محوریت معرفی مروجان کتاب و راه های ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه روانه آنتن می کند، «چاپخانه» نیز در این روز ساعت ۲۱:۳۰ به معرفی دو‌کتاب از تازه های نشر اختصاص دارد.

بازار کتاب و گردش مالی حاصل از خرید و فروش در رادیو اقتصاد

رادیو اقتصاد در برنامه «گذر بازار» در هفته کتاب و کتاب خوانی به مقوله کتاب می پردازد . برنامه «گذر بازار »یک جنگ عصرگاهی مفرح است که ضمن ایجاد فضایی سرگرم کننده، به طرح موضوع های اجتماعی و اقتصادی نیز می پردازد . این برنامه در آیتم بازار فرهنگ همزمان با هفته کتابخوانی با حضور صاحبنظران حوزه کتاب مباحث بازار کتاب و گردش مالی حاصل از خرید و فروش و مطالعه کتاب را مورد بررسی قرار می دهد،  این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 پخش می شود.

«عشق کتاب» روی آنتن رادیو سلامت

برنامه «عشق کتاب »برای دوستداران کتاب و با هدف معرفی کتاب های حوزه روانشناسی و گپ و گفت با نویسندگان، مترجمان و اهل کتاب و قلم با هدف ترویج کتابخوانی از رادیو سلامت پخش می شود.این برنامه شامل بخشهای متنوع است که بخش “کتاب امروز” به معرفی کتاب های حوزه روانشناسی اختصاص دارد و همچنین بخش “کتاب تازه”هم در قالب گفتگو با مروجان کتابخوانی و کتابخوان ها پخش می شود. این برنامه را روزهای یکشنبه ساعت ۱۶:۳۰ از رادیو سلامت بشنوید.

رادیو جوان در «کافه رادیو»

در «کافه رادیو» رادیو جوان بخشی به ادبیات جهان اختصاص دارد که هر روز کتاب‌های مختلفی را معرفی و آثار ادبی مشهور را بررسی می‌کند. این بخش فرصتی برای شناخت نویسندگان برجسته و آثارشان در سطح جهانی فراهم می‌کند و به علاقه‌مندان به ادبیات، اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهد. همچنین، این برنامه فرهنگ خواندن و خلاقیت ادبی را در جامعه ترویج می‌دهد و فرصتی مناسب برای تبادل نظر و بحث درباره ادبیات جهانی فراهم می‌کند. این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۵ تقدیم شنوندگان رادیو جوان می شود.

برنامه «کتاب دوست» رادیو جوان نیز به معرفی کتاب‌هایی که برای نوجوانان نوشته شده، می‌پردازد. این برنامه، با هدف ترویج فرهنگ خواندن در بین جوانان و تشویق آنها به خواندن، آثار متنوع و جذابی را معرفی می‌کند و بخشی از کتاب‌ها را به صورت خوانش عمومی به اشتراک می‌گذارد. این برنامه سعی می‌کند تا جوانان را به دنیای جذاب و الهام‌بخش کتاب‌ها هدایت کند و به عنوان راهنمایی کامل در مسیر خواندن عمل کند. این برنامه پنجشنبه و جمعه ها ساعت ۱۴:۱۵ از موج اف.ام ردیف ۸۸ مگاهرتز تقدیم شنوندگان می شود. همچنین برنامه «جوان ایرانی سلام» ، «جوونی مجاز» و «جورواجور» نیز به مناسبت کتاب و کتابخوانی به معرفی کتاب می‌پردازند.

امیرحسین مدرس کتاب های جالب و خواندنی را معرفی می‌کند

این شبکه رادیویی در استقبال هفته کتاب و کتابخوانی برنامه ادبی«مشتاق دیدار» را با موضوع کتاب راهی آنتن می‌کند. در این برنامه امیرحسین مدرس به مخاطبان کتاب های جالب و خواندنی را معرفی می‌کند.این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 مخاطبان می‌شود.

«صد و یک راه برای کتاب نخواندن» عنوان  برنامه دیگری است که به صورت ویژه هفته کتاب و کتابخوانی را گرامی می‌دارد. این برنامه تا 30 آبان با صد و یک راه به معرفی کتاب می پردازد، ساعت 22:30 با رادیو صبا همراه شوید.

رادیو پیام و «پیام روز»

« پیام روز» به مدت 2 دقیقه، بسته خدمات عمومی در مورد هفته کتاب و کتابخوانی است.

انتهای پیام./