سینما نابودشدنی نیست | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۳:۳۰
اسکورسیزی پیش از دریافت «خرس طلایی» افتخاری برلیناله:

سینما نابودشدنی نیست

اسکورسیزی می‌گوید سینما چیزی نیست که نابود شود.

به گزارش صبا، مارتین اسکورسیزی پیش از دریافت «خرس طلایی» افتخاری جشنواره برلین در مصاحبه با ددلاین از آینده سینما گفته و تاکید کرده است که سینما زنده خواهد ماند.

کارگردان ۸۱ ساله «قاتلین ماه گل» (Killers of the Flower Moon) چند بار برای اکران فیلم‌های «گاو خشمگین» (Raging Bull)، «تنگه وحشت» (Cape Fear)، «دار و دسته نیویورکی» (Gangs of New York) و «جزیره شاتر» (Shutter Island) به برلیناله سفر کرده است. او امسال مستند «ساخت انگلستان: فیلم‌های پاول و پرسبرگر» (Made In England: The Films Of Powell And Pressburger) را در این جشنواره دارد که به آثار کلاسیک مایکل پاول و امریک پرسبرگر از جمله «کفش‌های قرمز» (The Red Shoes) می‌پردازد.

اسکورسیزی می‌گوید: فیلم‌های پاول و پرسبرگر یک دنیا برای من ارزش دارند. «کفش‌های قرمز» را وقتی اولین بار بیرون آمد دیدم و و تأثیر ماندگار و عمیقی روی من گذاشت. فیلم‌های دیگر را بدون ترتیب و به شکل بریده و یا به‌شدت شتاب‌زده دیده بودم اما می‌توانستم قدرت داستان‌هایش را حس کنم. اواخر دهه ۱۹۷۰ با مایکل تماس گرفتم – او و فیلم‌هایش در آن مقطع تقریباً فراموش شده بودند. وقتی که بالأخره موفق شدم فیلم‌ها را پیدا کنم و ببینم، یک به یک، در مورد مایکل، اغلب مثل قرار دادن تکه‌های جادویی یک پازل در کنار هم بود.

اسکورسیزی که در اغلب مصاحبه‌هایش از چالش‌های پیش روی سینما و «تسخیر» سالن‌ها توسط فیلم‌های ابرقهرمانی گفته است، درباره آینده مدیوم سینما می‌گوید: نگران آینده فیلمسازی نیستم. [خریداری] ابراز فیلمسازی برای جوانان امکان‌پذیرتر شده. مسئله مهم این است که فیلمسازی ریشه‌دار در عشق به سینما را با «ساختن فیلم» به عنوان بیانیه یا تجربه فیلمسازی برای شروع حرفه کارگردانی متمایز کنیم. در حال حاضر، روی جنبه‌های تجاری تأکید زیادی می‌شود، فروش گیشه، فناوری، «تأثیر» آن و غیره. اما این مسائل ارتباط زیادی به هنر واقعی سینما ندارد. به گمان من در آینده غریبانه‌تر و کمی سخت‌تر خواهد شد. اما سینما زنده می‌ماند. چیزی نیست که نابود شود.

فیلمساز در پایان می‌گوید هنوز «پروژه‌های خیلی زیادی» برای ساختن دارد: فیلم جدیدی درباره عیسی مسیح است که در حال نوشتن آن هستم و به آن فکر می‌کنم، و ایده‌های دیگری که آن‌ها را واکاوی می‌کنم.

نشر اول: ۳۰نما

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است