معناپذیری، معناگریزی | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۳:۴۰
نگاهی به اجرای نمایش «از نظر سیاسی بی ضرر» در ایرانشهر

معناپذیری، معناگریزی

نمایش «از نظر سیاسی بی ضرر» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی که در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود، به جز چند دیالوگ و حرکات نمایشی هجو آمیز که اگر از آن بگذریم، نمایش مربوطه، یک کمدی سیاه ایرانی می باشد.

به گزارش صبا، کمدی که درباره موضوعات تابو است و به ویژه آنهایی که برای بحث کردن جدی، هولناک است.

واژگان کلیدی این کمدی سیاه: مرگ، جنایت، فقر، خودکشی، خشونت بیش از اندازه، تبعیض و بیماری های خطرناک، چوبه دار و موارد اینچنینی، به نوبه خود آن قدر تراژدی است که فقط با زهرخند، کمی قابل تحمل هست.

اجرا با کمال دقت و ظریف کاری در تک تک صحنه‌های نمایش قابل ردیابی است.

تماشاگران با سوژه‌ای قابل لمس و باورپذیری انکارناپذیری روبرو هستند. همذات پنداری با قهرمانان چلمن و تا حدودی بدمن و سوژه تلخ با بازی‌های خوب و در لحظاتی درخشان، بر غنای اجرا می افزاید.

«اتابک نادری» با درخشش در سه نقش متفاوت، همچنین «مرضیه صدرایی» با بازی روان و پخته اش در سه نقش کوچک و بزرگ و در حین حال، متضاد و نقش قاتل با بازی «وحید آقاپور» و زنی جیب بر با بازی «گاتا عابدی» از بهترین‌ نقش‌آفرینی‌های این سال‌ها را ایفا نموده‌اند.

اما باید گفته شود که بعضی از نقش های فرعی تبدیل به پاشنه آشیل اجرا می‌شوند. گریزی به این نقاط ضعف داشته باشیم تا از مفاهیم مهم و تاثیرگذار عبور نکنیم. از جمله این موارد: مسخره کردن فیلمساز نامی ایران، برادران کوئن و رمان‌نویس‌های شاخص است که لبخند تلخی را بر لبان تماشاگران می‌نشاند.

در کمدی سیاه «از نظر سیاسی بی ضرر»، آنقدر اطلاعات ریز و درشت بر سر مخاطب ریخته می‌شود که گاهی فرصت تفکر را از تماشاگر می‌گیرد.

نویسنده اثر که متنی پر و پیمانی را به قلم نیش دارش آفریده است و امید می رود در آینده‌ای نزدیک جزو شاخص ها جای بگیرد.

همچنین، کارگردانی اثر از نمونه‌های موفق این سال‌های طوفان زده تئاتر محسوب می‌شود.

پایان این نمایش دلپذیر، ذهنت را قلقلک می دهد و وادارت می کند که درباره «از نظر سیاسی بی ضرر» به فکر فرو بروی و با تجزیه و تحلیل وقایع کنونی این سال‌های نکبت زده، دلنشینی اثر را دوچندان ببینی.

نمایش «از نظر سیاسی بی‌ضرر» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی و با بازی اتابک نادری، وحید آقاپور، گاتا عابدی، مرضیه صدرایی، یاشار نادری، فهیمه موسوی نیارکی، سامان کرمی، رضا آرامش، مهسا رضازاده، بهزاد قزل باش، متین بهشتی، مسعود بهشتی، سام جانملکی، بهمن ماه و اسفند ماه سال جاری در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود.

٭ذبیح‌الله رحمانی فیلمساز و عضو انجمن منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی ایران

عکاس: محمد رضایی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است