فیلم مستند «مَیدِگل» برنده‌ لوح تقدیر برلیناله شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۳:۴۰

فیلم مستند «مَیدِگل» برنده‌ لوح تقدیر برلیناله شد

فیلم مستند «مَیدِگل» ساخته‌ سروناز علم‌بیگی در نخستین نمایش جهانی در جشنواره‌ فیلم برلین برای دریافت لوح توجه و تقدیر انتخاب شد.

به گزارش صبا، فیلم مستند «مَیدِگل» ساخته‌ سروناز علم‌بیگی در نخستین نمایش جهانی در جشنواره‌ فیلم برلین (برلیناله ۲۰۲۴) و اکران‌های روزانه‌اش در طول جشنواره با ستایش تماشاگران و گروه داوران جشنواره روبه‌رو شد. گروه داوران بین‌المللی جشنواره این فیلم را برای دریافت لوح توجه و تقدیر (مانسیون ویژه) انتخاب کرد و دلیل گزینش خود را در بیانیه‌ رسمی جشنواره اعلام کرد.

«میدگل» به معنای گل شکسته، نام مستعار دختر جوان یک خانواده‌ مهاجر افغانستانی‌ در ایران است. او با کار شبانه روزی برای رسیدن به آرزوی خود که شرکت در مسابقات بوکس در افغانستان است، تلاش می‌کند. او در یک سوی در رینگ بوکس می‌جنگد و در سوی دیگر در خانواده و اجتماع. این پنجمین فیلم مستند سروناز علم‌بیگی است.

«میدگل» در بخش «جنریشن» یا نسل‌ها در جشنواره‌ برلین پذیرفته شد. این بخش به فیلم‌هایی می‌پردازد که درباره‌ نسل جوان از سراسر دنیاست و پنجره‌ای‌ست که سینمادوستان و تماشاگران از درون آن شاهد زندگی و چالش‌های نسل جوان دنیاست.

گروه داوران بین‌المللی جشنواره در بیانیه‌ای که به عنوان دلیل انتخاب خود منتشر می‌کند به کوتاهی به ارزش‌ ویژه‌ی این فیلم اشاره می‌کند.

در بیانیه‌ گروه داوران بین‌المللی جشنواره‌ فیلم برلین – برلیناله ۲۰۲۴ برای اهدای مانسیون ویژه (توجه و تقدیر) به فیلم «مَیدِگل» ساخته‌ سروناز علم‌بیگی آمده است: «برای فیلمی که خود یک کنش سیاسی است، که با به کارگیری تمهیدات سینما حقیقت داستان یک زن افغانستانی را بازگو می‌کند که بدون مدارک یا اجازه در ایران زندگی می‌کند؛فیلمی که در آن قدرت و استواری شخصیت اصلی از پرده‌ی سینما پرتو افکن است.»

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است