آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان در شبکه پویا | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۲۵
نگاهی به انیمیشن «با بابام»؛

آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان در شبکه پویا

در انیمیشن جذاب «با بابام» تاثیر رابطه موثر پدر و فرزندی به خوبی مشهود است؛ پدرانی که با فرزندان‌شان زمان صرف می‌کنند، می‌توانند مهارت‌های ارتباطی را به کودک آموزش دهند.

انیمیشن کودکانه «با بابام» محصول مرکز انیمیشن سوره، به کارگردانی زینب بدری و تهیه‌کنندگی فرزانه فخریان که به تازگی در ۱۰ قسمت از شبکه پویا پخش شد، از زبان کودک، داستان‌های بین پدر و کودک را نقل می‌کند.

رابطه پدر و فرزندی، از دوران کودکی شکل می‌گیرد و اگر پدری در زمان کودکی فرزندش نتواند با کودکش رابطه عاطفی مناسب برقرار کند، در دوره نوجوانی و جوانی باید منتظر بروز مشکلات زیاد در فرزندش باشد.

در شرایط کنونی جامعه و حجم کاری زیاد، تنش‌ها و خستگی و عدم توجه به اهمیت رابطه با فرزند، متاسفانه پدران از این مساله مهم غفلت می‌کنند، اگرچه باید در نظر داشته باشیم درباره رابطه پدر و فرزندی، کیفیت رابطه اهمیت بیشتری از کمیت رابطه دارد.

در انیمیشن جذاب «با بابام» تاثیر رابطه موثر پدر و فرزندی به خوبی مشهود است؛ پدرانی که با فرزندان‌شان زمان صرف می‌کنند، می‌توانند مهارت‌های ارتباطی را به کودک آموزش دهند.

در قسمتی از این مجموعه، آموزش مهارت صبوری توسط پدر به کودک، زمانی که پدر استراحت می‌کند و کودک منتظر رفتن به پارک است، یا زمانی که مشترکا آشپزی می‌کنند و کودک نیاز است که صبر کند تا غذا کامل بپزد، به خوبی نشان دهنده آموزش غیرمستقیم است.

یا در قسمت دیگری شاهد آموزش مهارت تصمیم‌گیری کودک هستیم؛ هنگامی که با پدر در بستنی فروشی هستند و پدر مسئولیت انتخاب را به عهده کودک می‌گذارد، یا انتخاب بین رستوران رفتن و آشپزی کردن در خانه را کودک باید برعهده می‌گیرد.

در قسمت دیگری از این مجموعه شاهد یادگیری مسئولیت‌پذیری هستیم، زمانی که کودک ظرف بستنی را خودش در سطل می‌اندازد.

مهارت خلاقیت در کودکان بصورت بالقوه وجود دارد، گاهی والدین به دلیل خستگی و کم تحملی، مهارت خلاقیت را در کودک سرکوب می‌کنند، در قسمتی شاهد این اتفاق هستیم که کودک هنگامی که پدرش خواب است، روی صورت او نقاشی ببر می‌کند، و پدر به جای دعوا کردن فرزندش با او همراه شده و این مهارت را در فرزندش تقویت می‌کنیم.

خوب است والدین بدانند که کودک به رابطه و فعالیت‌های مشترک با دو والد خود نیازمند است و در صورتی که می‌خواهیم فرزندی سالم پرورش دهیم، تلاش هر دو والدین نیاز است تا به این مهم،  دست پیدا کنیم.

سمانه متقی – دکتری تخصصی روانشناسی

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است