بازگشت پرده نقره‌ای به جلفا؛ چراغی در انتظار روشنایی | پایگاه خبری صبا
امروز ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۲۰
صبا گزارش می‌دهد

بازگشت پرده نقره‌ای به جلفا؛ چراغی در انتظار روشنایی

در دل منطقه آزاد جلفا جای خالی سینما به چشم می‌خورد. نهادی فرهنگی که سال‌ها پیش خانه دوم عاشقان هنر هفتم بود.

به گزارش خبرنگار سینما صبا، این روزها باوجود توریست‌های فراوان و علاقه‌مندان به سینما در این شهر مردم برای تجربه تماشای فیلم‌های روز مجبور به سفرهای طولانی به تبریز هستند. این در حالی است که وجود یک سینما می‌تواند تأثیرات چشمگیری بر رونق فرهنگی و اقتصادی جلفا داشته باشد.

در گوشه و کنار شهر جلفا‌ حرف و حدیث‌هایی در میان مردم جاری است که نشان از تشنگی فرهنگی دارد. تشنگی برای بازگشت سالن سینما به این شهر کوچک اما پرجنب و جوش.

شاید برای بسیاری از ساکنان جوان این منطقه وجود سینما تنها در قالب داستان‌های نقل شده از نسل‌های گذشته جای دارد. روزگاری جلفا میزبان سینمایی بود که نه تنها نقطه اتصال علاقه‌مندان به هنر هفتم بلکه مرکزی برای گردهمایی‌های اجتماعی و فرهنگی بود. اما حالا آنچه باقی مانده‌ خاطراتی است که در گوشه‌ای از ذهن ساکنانش خاک می‌خورد.

در این میان جلفا با داشتن ویژگی‌هایی چون منطقه آزاد بودن و جذب توریست زمینه‌های اقتصادی لازم برای احیای دوباره سینما را داراست. گردشگران و مسافرانی که هر ساله به این شهر سفر می‌کنند به دنبال تجربیات فرهنگی غنی و متنوع هستند که می‌تواند فراتر از خرید و گشت و گذار باشد.

علاوه بر این نیاز مبرم به فضاهای فرهنگی در جلفا تنها به دلیل توریسم نیست. مردم این شهر نیز عاشقانه خواهان بازگشت روزهایی هستند که در تاریکی سالن سینما داستان‌ها آن‌ها را به سفرهای دوردست می‌برد و تجربه اکران‌های سینماسیار یا نمایش فیلم در آمفی‌تئاترها برای آنها کافی نیست. آن‌ها مایلند تا همراه با خانواده و دوستان بدون نیاز به سفرهای طولانی و خسته‌کننده به تبریز در شهر خودشان از تماشای فیلم لذت ببرند.

این تمایل و نیاز به وجود یک سینما در جلفا بیش از پیش زمانی احساس می‌شود به موانع و چالش‌های پیش‌رو نگاهی بیندازیم.

مهم‌ترین چالش تبدیل شدن تنها سینمای موجود به مجتمع تجاری است که به نوعی نشان دهنده کم‌توجهی به نیازهای فرهنگی در برابر تقاضاهای اقتصادی است. با این حال این مسئله می‌تواند به فرصتی تبدیل شود فرصتی برای سرمایه‌گذاران و مسئولین شهری برای بازنگری در اولویت‌های فرهنگی و اجتماعی.بازگشایی یا احداث سینمای جدید در جلفا می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای داشته باشد. از یک سو به افزایش رویدادهای فرهنگی و اجتماعی کمک کرده و از سوی دیگر موجب رونق اقتصادی منطقه از طریق جذب بیشتر توریست‌ها و ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شود.

محیا فاهی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  115/938/668/000
 • بی‌بدن
  28/870/338/000
 • سال گربه
  22/546/088/000
 • آپاراتچی
  4/462/970/000
 • ایلیاجستجوی قهرمان
  3/640/386/500
 • پرویز خان
  3/328/739/500
 • نوروز
  3/210/631/000
 • مست عشق
  3/202/755/000
 • آسمان غرب
  3/124/559/000