برپایی اختتامیه «سینماحقیقت» دوم دی‌ماه/ باید از حقوق صاحبان اثر مراقبت کرد | پایگاه خبری صبا
امروز ۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۵۴
محمد حمیدی‌مقدم:

برپایی اختتامیه «سینماحقیقت» دوم دی‌ماه/ باید از حقوق صاحبان اثر مراقبت کرد

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» در برنامه «هفت» از برگزاری برخط (آنلاین) همه رویدادهای این دوره و روندی که جشنواره طی کرده است، صحبت کرد.

به گزارش صبا به نقل از ستاد اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت»، محمد حمیدی مقدم دبیر چهاردهمین جشنواره جشنواره «سینماحقیقت» در برنامه «هفت» که جمعه ۲۸ آذرماه پخش شد درباره این دوره از جشنواره گفت: امسال سال متفاوتی بود و پر از درد و رنج. سینمای ایران افراد زیادی را از دست داد. خیلی از رویدادهای فرهنگی در همه جای دنیا دچار وقفه شد.

او افزود: «سینماحقیقت» در آذرماه برگزار می شد و فرصت این را داشتیم برای نوع برگزاری آن تصمیم‌گیری کنیم، رویدادهای بین‌المللی را رصد کردیم تا بهترین را برگزار کنیم. از اوایل تابستان جشنواره‌ها، خود را با فضای جدید هماهنگ کردند و بعضی از آن‌ها به صورت برخط برگزار شدند. تصمیم گرفتیم جشنواره را برگزار کنیم به دلیل اینکه جشنواره «سینما حقیقت» در چهاردهمین سال خود و در دوران بلوغ است.

حمیدی مقدم ادامه داد: وقتی یک فیلم تولید می‌شود نیاز به عرضه و نمایش دارد، خوشبختانه اولین گام شورای سیاستگذاری این بود و با تعامل با صنوف اصلی مستند به سمت ایجاد زیرساخت‌های آنلاین رفتیم و هدف را معین کردیم و خوشبختانه با طراحی و زمان‌دار اجرا کردیم.

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» اظهار کرد: اواسط مهرماه، ۸۹۴ فیلم مستند به دبیرخانه ارسال شد و این تعداد اثر ما را مصمم‌تر کرد، زیرساخت‌ها ایجاد شد و همکاری خوبی با پلتفرم‌ها و صنوف سینمایی شکل گرفت.

وی درباره تاخیر در برگزاری جشنواره بیان کرد: به دلیل تعطیلی ۲ هفته‌ای در تهران، یک هفته جشنواره را عقب انداختیم و جشنواره که از ۲۵ آذرماه شروع شده تا دوم دی‌ماه ادامه دارد. «سینما حقیقت» یک جشنواره پیشتاز در این راه است و توانستیم سینما را زنده نگه داریم. برگزاری آنلاین خطرهایی داشت اما از آن‌ها عبور کردیم، در طول روز ۱۰ تا ۱۲ فیلم در این سامانه‌ها به نمایش در می‌آید و آمار مخاطبان امیدوارکننده است.

دبیر «حقیقت آنلاین» درباره کپی فیلم‌ها عنوان کرد: در فراخوان اعلام کرده بودیم ممکن است فیلم‌ها کپی شود ولی راهی در پیش گرفتیم و گفتیم صاحبان آثار برای پخش اثز مختار هستند. خوشبختانه با توجه به ریسک‌پذیری جامعه مستندساز و همراه شدن با این حرکت انقلابی، آثار با مردم تقسیم شد.

چهار سامانه پخش آنلاین داریم

حمیدی مقدم تصریح کرد: زیر ساخت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند و باید از حقوق صاحبان اثر مراقبت کرد، اکران آنلاین در جهان همه‌گیر شده و ما هم باید به سمت جهان آنلاین پیش برویم.

وی درباره راهکاری که برای جلوگیری از کپی فیلم‌ها پیش گرفته‌اند گفت: در شکل فعلی مستند با توده بیشتری از مردم ارتباط می گیرد. آی پی پخش مستندها را برای کشور خود تغییر دادیم و امیدواریم این فرهنگ‌سازی اتفاق بیفتد و همه بدانند به دست‌رنج یک گروه با قاچاق فیلم‌ها، لطمه می‌زنند.

حمیدی مقدم در بخش دیگری از این برنامه عنوان کرد: چهار سامانه پخش آنلاین داریم. در مورد حق صاحبان آثار و اهالی رسانه حقی در نظر گرفتیم . یک سامانه برای اهالی رسانه به صورت رایگان و در سه پلتفرم دیگر بلیت فروشی انجام می‌شود که کمکی به اقتصاد سینمای مستند است و حق فروش حاصل از بلیط فروشی، صد در صد به صاحبان آثار بر می‌گردد. به دلیل خطری که مستندسازان قبول کردند یک بسته حمایتی برای افراد نظر گرفتیم که در بخش خصوصی بین سه، پنج و هشت میلیون تومان به صاحبان آثار تعلق می‌گیرد.

دبیر چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» در پایان تاکید کرد: برای اختتامیه هم استودیو تلویزیونی در نظر گرفتیم و صدا و سیما حمایت کرد. هیچ حضور فیزیکی در این دوره نداشتیم و در اختتامیه هم همین‌گونه خواهد بود. در سوم دی‌ماه اختتامیه با حضور برخی اهالی رسانه، برگزیده‌ها و داوران صورت می‌گیرد.

چهاردهمین جشنواره «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم به صورت آنلاین از ۲۵ آذرماه تا دوم دی‌ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است