پیشنهاد کانون به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ثبت یلدا به عنوان روز قصه‌ و قصه‌گویی | پایگاه خبری صبا
امروز ۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۳

پیشنهاد کانون به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ثبت یلدا به عنوان روز قصه‌ و قصه‌گویی

ثبت سی‌ام آذر، (شب یلدا) در تقویم رسمی کشور به نام روز قصه و قصه‌گویی، از سوی کانون پرورش به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شده است.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، ثبت سی‌ام آذر، (شب یلدا) در تقویم رسمی کشور به نام روز قصه و قصه‌گویی، از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شده است و به زودی در دستور کار این شورا قرار می‌گیرد.

فاضل نظری رییس هیات مدیره و مدیرعامل کانون چندی پیش با ارسال نامه‌ای رسمی به سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این پیشنهاد را با هدف پاسداشت و هدایت هدف‌مند میراث معنوی یلدا و سنت ارزشمند قصه و قصه‌گویی به‌صورت رسمی مطرح کرد.

در این زمینه پس از موافقت دبیر این شورا، موضوع به شورای فرهنگ عمومی کشور ارجاع شد و کانون نیز مستندات و پژوهش‌هایی در حوزه قصه و قصه‌گویی به ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کرده است.

مدیرعامل کانون در نامه‌‌ای درخواست ثبت روز سی آذر به عنوان روز قصه و قصه‌گویی در تقویم رسمی کشور، این سنت کهن را به مثابه سنگری برای صیانت از گذشته و افتخارات ایران اسلامی و گونه‌ای هنری برای ترویج و نگهداشت دست‌آوردها و داشته‌های فرهنگی ما توصیف کرده است.

فاضل نظری در این نامه بر اهمیت قصه‌گویی در فرهنگ قرآنی و اسلامی و کارکردهای مختلف فرهنگی مترتب بر آن در سپهر فعالیت‌های فرهنگی به‌عنوان موضوعی ویژه و قابل اهتمام نیز تاکید کرده و از سویی دیگر توجه به هجوم همه جانبه و شبیخون فرهنگی به سنت‌های ارزشمند ایرانی اسلامی و تلاش هدفمند دشمنان در جایگزینی الگوهای غیر بومی و نامتعارف به جای سنت‌های اصیل ملی هم‌چون (شب یلدا، نوروز و…) را یادآور شده است.

مدیرعامل کانون در ادامه این نامه آورده است: «قرار دادن روزی مشخص در تقویم رسمی کشور هم‌زمان با «شب یلدا به عنوان شب یا روز قصه‌گویی» می‌تواند در غنی‌سازی، جهت‌دهی آگاهانه و تعالی رسوم شب یلدا و اهتمام به موضوع خانواده و سبک و زندگی و ترویج قصه‌های بومی، دینی و انقلابی (دفاع مقدس) اثرگذار باشد. چه این که در واقع شب یلدا از گذشته تاکنون شب قصه‌گویی و دیدار با بزرگان و ریش‌سفیدان خانواده نیز بوده است.

فاضل نظری با بیان این که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، یکی از نهادهای اثرگذار حوزه قصه‌گویی با تجربه‌ برگزاری ۲۲ جشنواره بین‌المللی در این حوزه است، پیشنهاد کرده است با تعیین روز «سی‌ام آذر به عنوان روز قصه و قصه‌گویی» در پاسداشت و هدایت هدفمند این میراث معنوی اقدامی صورت گیرد.

او در پایان اظهار امیدواری کرده است که با اتخاذ این تصمیم فرهنگی و مواجهه فعال به جای برخورد منفعلانه از دچار شدن سنت شب یلدا (که شب قصه و صله‌رحم است) به سرنوشت رسومی چون چهارشنبه سوری و غیره جلوگیری شود.

ایده نام‌گذاری یلدا به عنوان روز قصه و قصه‌گویی در تقویم رسمی کشور سال‌های گذشته از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مطرح شد اما اکنون بررسی این پیشنهاد به‌صورت رسمی ارایه و در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است که امید می‌رود این روز در تقویم سال ۱۴۰۰ ثبت شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است