برندگان یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران به زودی معرفی می‌شوند | پایگاه خبری صبا
امروز ۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۵۱

برندگان یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران به زودی معرفی می‌شوند

اسامی هنرمندان برگزیده یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران چند روز آینده اعلام می شوند.

به گزارش صبا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه دوسالانه ملی سرامیک ایران، شورای داوری نهایی یازدهمین دوسالانه سرامیک براساس درونمایه دوسالانه، ساختارهای هویتی رسانه سرامیک و مولفه های امروزی هنر، پس از بحث و تبادل نظر ۳ اثر را به عنوان برگزیده دوسالانه و ۷ اثر را شایسته تقدیر دانستند.

همچنین سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی و هیربد همت آزاد دبیر یازدهمین دوره دوسالانه سرامیک، طی متونی جداگانه پیام‌های خود را به این دوره از دوسالانه سرامیک منتشر کردند.

پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران: «برگزاری یازدهمین دوسالانه ملّی سرامیک ایران، جلوه­ای معاصر از یکی از کهن­‌ترین هنرهای ایران زمین را پیش روی هنردوستان قرار داده­ است. هنری که بیانگر بخش مهمی از تاریخ ما نیز هست. هنرمندانی که دست‌آفریده‌­های آنان، هم در زندگی کاربرد داشته و هم جنبه­‌های زیبایی­‌شناسی را در طول قرون تقویت و تثبیت کرده ­است.

امروز نیز، هنرمندانِ سرامیست، با نگاهی معاصر که هم در مضامین و هم در فرم و تکنیک نمود دارد آثاری را تولید و عرضه کرده‌­اند که برگی دیگر بر افتخارات تاریخِ هنر سرامیک ایران افزوده­ است. دوسالانه یازدهم سرامیک که پس از چند سال وقفه در شرایطی دشوار برگزار شده است، این نوید را می‌دهد که هنر و هنرمندان همواره می­توانند بارقه امید و کار و آفرینش را در سخت‌­ترین شرایط و موقعیت­‌ها برای جامعه روشن نگاه دارند.

اگر چه شرایطِ دشوار شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، سبب تعطیلی و نیمه کاره ماندن فعالیت­‌های فرهنگی و هنری شده­ است، با این حال می­‌توان در چنین موقعیتی و با رعایت دستورالعمل­‌های بهداشتی جریان‌­های هنری را حفظ کرد و اشاعه داد.

از دست­‌اندرکاران برگزاری این رویداد هنری و نیز هنرمندان گرامی انجمن هنرمندان سفالگر که در برپایی این دوسالانه از هیچ کوششی دریغ نکردند، صمیمانه سپاسگزارم.»

پیام سید مجتبی حسینی معاون امور هنری به یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران: «سفال و سرامیک؛ سفیر تمدن و سند زنده‌ مردمانی است که خاک را به هنر کیمیا کرده‌اند و به آب وُ آتشِ دانش، آبادی آفریده‌اند. کهن‌ساخته‌هایی که مصداق انسان عصر خویش و مولود به‌معرفت‌زیستن از عصر پارینه‌سنگی‌ تا دیگر دشواردوره‌هایی است که بشر، بودن را و چگونه‌ بودن را مشق کرده است. سفال و سرامیک، اگر چه دست‌آفرینی برای بسامان‌تر زیستن‌ها بوده‌ اما جمال‌اندیشی و جمال‌جویی انسان، خلعتی از هنر که برساخته از هم‌نشینی رنگ‌ها، نقش‌ها و روش‌هاست بر این پدیده پوشاند. نوپدیده‌ای که بیش از وجوه کاربری زیستی به آفریده‌ای هنری و نمادی از زیبایی شُهره گردید.

در ایران ما؛ اقلیم‌ها و اقوام هر کدام با شناسه‌های خویش، به این صناعت هنری دست برده و دل سپرده‌اند که هر کدام به لحن و لهجه‌ای، نقش وُ نگاره‌ وُ معنایی به نام خویش و به یادگار باقی گذارده‌اند. نیک آن که ایرانیان که پیوسته از افق شاعرانگی به جهان نگریسته‌اند به غایت کوشیده‌اند که هر چه از سفال و سرامیک؛ ظرفی و ضرورتی ساخته‌اند، پیکره‌ای فریبا و هیمنه‌ای از هنر باشد. اکنون این هنرصنعت از یک سو مؤید تکامل صنعت در جوامع بشری و از دیگر سو به خلق وجوهی هنری منتهی شده است که به تحقیق بسیاری از دیگرهنرهای جهان‌ تجسمی، مرهون این دست‌پرورده‌ی دیربازند.

به روزگار ما که جهان، آزرده از آلاینده‌ها و آلودگی‌هاست، سرامیک؛ این ساخته‌ سلیم، نجات جهان از مکافات خواهد بود و خوش‌تر آن که به عنوان‌ پرکاربردترین مواد در فن‌آوری‌های امروز وُ فردا، جایگاه و پایگاهی بی‌مانند دارد که دور از نظر نباید بماند.

کهن‌هنر سفال و سرامیک روزِ امروز با زبان زمانه‌ با ما در گفتگوست و به شور و شعور هنرمندان این روزگار چنان معاصرت یافته که فراخ‌فرصتی یگانه برای خلق نقش‌مایه‌های هنر و  تجلی بیان معاصری از کهن‌افریده‌ای به شمار می‌رود.

یازدهمین‌ دوسالانه‌ سرامیک‌ ایران اگر چه از پس چند سال سکوت و در صعب‌ایام‌ کرونا برگزار می‌گردد اما به فرخندگی فعالیت فرهیخته‌ هنرمندان و بسترسازی روزآمد متولیان و چشم‌داشت مخاطبان آگاه، رویدادی خواهد بود که صحنه به صحنه، آوردگاه آرمان‌ها و آرزوهای انسان این عصر باشد و در نوآوری‌ها و نوزایی‌های هنرمندان‌ سرامیک، جهانی نو خلق گردد.

فریضه‌ تقدیر از هنرمندان همراه و متولیان همکار را با آرزوی سلامت و سعادت ارجمندان این دوره به جای می‌آورم.»

پیام هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی به یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران: «بهمن سال پیش بود.

شاید سخت­‌ترین روزهایی که خیال می­‌کردم  اگر این روزها و ماه‌­ها به سلامتی بگذرد و بهار جوانه بزند، میرِ نوروزی راه مى­‌افتد توی بازار تجریش و ماهی قرمز می‌فروشد و سُنبل.

توی همان روزهاى ِسخت، هنرمندى با صداى خش­دار، وسط ِحیاط موسسه هنرهای تجسمی، طرح­نامه‌­ای را به من داد برای برگزاری بی­ینال سرامیک بعد از ٩ سال.

فقط یک سوال پرسیدم؟ با این شرایط می‌­شود برگزار کرد؟ گفت: بله!

نه من و نه هیچ کس دیگر نمى­‌دانست اصلا بهار ٩٩ عید نمی­‌آید. نوروز، توی خانه­‌ها قرنطینه می‌شود. اولین عیدی است که سفر نخواهیم رفت و مردم ِشهر، سیزده فروردین را روی پشت بام خانه‌­ها به در خواهند کرد و تا سال بعد، هر روز سخنگوى وزارت بهداشت مى­‌آید تا تعداد کشتگانِ روز قبل را اعلام کند.

توی همه روزهای سخت، وسط تمام حیاط­‌های دلگیر، بالاخره یک آدمی پیدا می‌شود که امیدش بیشتر از بقیه آدم­‌ها باشد و  وقتی همه بُریدند، او دوام بیاورد.

امروز یازدهمین دوسالانه سرامیک ایران در نیاوران افتتاح شد، بدون حضور صدها نفر که جای­شان در حیاط فرهنگسرا خالی بود و نگرانی از سلامتى­‌شان نگذاشت صدای همهمه­‌شان توی طبقات بپیچد اما صداى ِخش­دارِ همان مرد با تمام مشکلات گفت: «می‌توانیم» و وسط ِتمام این ماه­‌ها مردانه دوام آورد، امروز هم در سرسرا پیچیده بود که مى­گفت: امروز، بلوغ یک رسانه بود. رسانه­ «سرامیک» ایران.»

پیام هیربد همت آزاد دبیر یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران : «بلوغ رسانه سرامیک

قدردان و سپاسگزار هستیم از تمامی هنرمندانی که با توجه به شرایط سخت اقتصادی و و جود بیماری همه‌­گیر، با حضور چشمگیر و با ارتقای کمّی و کیفی آثار، مایه مباهات خانواده هنرمندان سرامیست در حوزه تجسمی شدند.

می‌توان با قطعیت اعلام کرد که ستون این دوسالانه، توسط هنرمندان جوانی برافراشته شد که در بخش فراخوان شرکت نمودند. معتقدیم دستاوردهای این دوسالانه در کارکرد اجتماعی و هنری، تنها شامل هنرمندانی که فرصت حضور یافتند نشده است بلکه آن را معطوف به تمام هنرمندان سرامیست می‌دانیم.

یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران، حضور گسترده جامعی از رویکردهای تجسمی در هنر سرامیک را به نمایش گذاشت. انتخاب گروهی از داوران که گرایش‌های متفاوت هنری را در نظر دارند در راستای همین آرمان بوده است.

آثار این نمایشگاه هم به لحاظ استفاده از ساختارهای تکنیکی مناسب در جهت بیان ایده و هم به لحاظ نمایش گرایش‌های مختلف هنری دارای سطحی در خور توجه بودند. این سطح از بالندگی قابل ستایش است.

اما این امر چالش‌های بیشتری در انتخاب نهایی آثار برگزیدگان ایجاد کرد. شورای داوری نهایی براساس درون‌مایه دوسالانه، ساختارهای هویتی رسانه سرامیک و مولفه‌های امروزی هنر، پس از بحث و تبادل نظر سه اثر را به عنوان برگزیده دوسالانه و هفت اثر را شایسته تقدیر دانستند.

متاسفانه به سبب محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا حضور ژاک کافمن هنرمند سرامیست شناخته شده بین المللی در جمع داوران نهایی میسر نشد و تنها از مشاوره و نظر ایشان در فضای مجازی بهره­‌مند شدیم.

با احترام به نظر نهایی داروان، معتقدیم که گزینش آثار و داوری در حوزه هنر حکمی مطلق و تمام عیار نیست و متغیرهای متعددی می‌تواند برای انتخاب موثر باشد.

در نهایت نشان افتخار این رویداد از آن هنرمندانی است که با حضور خود نمایشی از بلوغ رسانه سرامیک را در هنرهای تجسمی رقم زدند.»

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است