آیین نکوداشت زادروز زنده‌یاد طاهره صفارزاده برگزار می‌شود/ از فیلم مستند تا شعرخوانی و آواز | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۱

آیین نکوداشت زادروز زنده‌یاد طاهره صفارزاده برگزار می‌شود/ از فیلم مستند تا شعرخوانی و آواز

همزمان با سالروز تولد زنده یاد طاهره صفارزاده شاعر و قرآن پژوه آیین نکوداشت این بانو پنج شنبه 27 آبان توسط موسسه آینه داران دوران از ساعت ۱۰ صبح در مرکز حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.

به گزارش صبا، همزمان با سالروز تولد زنده یاد طاهره صفارزاده شاعر و قرآن پژوه آیین نکوداشت این بانو پنج شنبه بیست و هفتم آبان توسط موسسه آینه داران دوران از ساعت ۱۰ صبح در مرکز حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌شود.

سید عباس دعایی مدیر جایزه آینه‌دار دوران با یادآوری این خبر که دور دوم این جایزه با تمرکز بر شخصیت و آثار اساتید باستانی پاریزی و طاهره صفارزاده در مرحله داوری قرار دارد، گفت: با هدف تجلیل از این بانوی هنرمند و قرآن پژوه همزمان با زادروزشان مراسم گرامیداشتی برگزار می‌کنیم و در حاشیه بخش‌های جذاب و متنوعی که برای آن تدارک دیده‌ایم یک مرحله دیگر از داوری جایزه هم انجام خواهد شد.

او گفت: خوشبختانه دومین دوره این جایزه با استقبال شایان توجه هنرمندان قرار گرفت و اکنون آثار بیش از صد هنرمند و بیش از ۲۰۰ اثر هنری از ایشان به مرحله داوری رسیده است.

دعایی افزود: باشگاه فرهنگی مس پاریز و احسان میرپاریزی نماینده شرکت مس در پاریز از برپایی رویداد زادروز بانو صفارزاده حمایت می‌کنند و قرار است در حاشیه همین مراسم از پوستر دومین دور جایزه با نام از باستانی پاریزی تا خواجوی کرمانی رونمایی شود.

در این برنامه مستند «بانوی آبان ماه» ساخته هومن ظریف پخش می‌شود.

مستند «بانوی آبان ماه» تلاشی برای نشان دادن سیر تفکری و جهان بینی طاهره صفارزاده است. شاعری که چون استادش باستانی پاریزی بینوایان را دوست دارد و  برای مرگ ابوالحسن صبا شعر می سراید و زبان شعرش بر کام تفکر خودش زبانه می‌کشد.

اجرای نکوداشت را باران نیکراه با شعرخوانی به یاد صفارزاده به عهده دارد و رضا بیجاری خواننده جوان کرمانی نیز به یاد ایشان آوازخوانی خواهد کرد.

مهمانان این برنامه جهت شرایط خاص کرونایی بسیار محدود هستند و این مراسم از طریق اینستاگرام مرکز حکمت و فلسفه ایران پخش خواهد شد.

طاهره صفارزاده (۲۷ آبان ۱۳۱۵، سیرجان – ۴ آبان ۱۳۸۷،تهران) نخستین کسی است که ترجمه‌ای دوزبانه از قرآن به انگلیسی و فارسی را انجام داد. او در سال ۲۰۰۵ از سوی انجمن نویسندگان آفریقایی و آسیایی در مصر به عنوان برترین زن مسلمان برگزیده شد. او برگزیده اولین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر در بخش نو سپید و نیمایی بود.

صفارزاده زبان و ادبیات انگلیسی را در دانشگاه تهران خواند و در آمریکا در رشته‌ نقد تئوری علمی در ادبیات جهان به تحصیل پرداخت. به‌جز مجموعه‌های شعر و ترجمه چند کتاب هم در زمینه نقد و ترجمه از او به‌ چاپ رسیده‌ است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است