وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: معاون امور هنری به‌زودی معرفی می‌شود | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: معاون امور هنری به‌زودی معرفی می‌شود

وزیر فرهنگ گفت که به زودی معاون امور هنری و مدیرکل دفتر موسیقی معرفی می‌شوند ولی به طور کلی سیاست‌های کلی موسیقی کشور در حال انجام است.

به گزارش صبا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه هفتصد و شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور درباره انتصاب معاون هنری و مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به نزدیک بودن برگزاری جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: به‌زودی معاون امور هنری و مدیرکل دفتر موسیقی معرفی می‌شوند. ولی به طور کلی سیاست‌های کلی موسیقی کشور در حال انجام است. ما در هفته‌های گذشته با پیشکسوتان حوزه موسیقی هم جلساتی داشتیم. معتقدیم حوزه موسیقی ازجمله حوزه‌های پرمصرف فرهنگی کشور است و مدیریت فرهنگی نمی‌تواند نسبت به آن بی اعتنا باشد. بنابراین در دولت سیزدهم تمامی فعالیت‌ها در این زمینه به سمت موسیقی اصیل، بومی و نواحی و با در نظر گرفتن ذائقه جوانان است.

وی با اشاره به ابلاغ مقام معظم رهبری در انتصاب اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقام معظم رهبری در پیوست این ابلاغ بر اصلاحات انقلابی تاکید داشتند. پس از این ابلاغ به دستور رییس جمهور محترم کمیته‌ای شکل گرفته است.

وی در عین حال تصریح کرد: توجه به موضوعات فرهنگی به ویژه فرهنگ عمومی و بازسازی و برداشتن گام‌های جدید و ارتقای فرهنگ عمومی باید از طریق شورای فرهنگ عمومی کشور صورت بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در مورد نقش و جایگاه شورای فرهنگ عمومی کشور عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور از مهمترین شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بنا داریم اولویت‌های حکم مقام معظم رهبری به اعضای جدید را در دستور کار قرار دهیم. در دوره جدید از فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور مباحث جدی و مصوباتی که پیش از این اجرایی نمی‌شد، دنبال می‌شود.

وی افزود: موضوعات فرهنگی پس از کرونا از جمله مهمترین موضوعات ما است. جامعه به‌ویژه جامعه فرهنگی و هنری کشور به دلیل شیوع کرونا آسیب‌های جدی دیده و ما در شورای فرهنگ عمومی کشور رسیدگی به این موضوعات را در دستور کار داریم. کرونا علاوه بر عوارض جسمی عوارض دیگری هم به دنبال داشته و در شورای فرهنگی عمومی کشور در حال آماده‌سازی بسته کاملی برای پس از کرونا هستیم تا بتوانیم آسیب‌های جدی در موضوعات مختلف از جمله رفتارهای جمعی و اجتماعی را پیگیری کنیم.

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: در شورای فرهنگ عمومی کشور احیای بخش‌های آسیب‌دیده ناشی از کرونا را مورد توجه قرار می‌دهیم. جامعه ما هویت ملی و دینی قوی دارد که با اجتماعاتی مانند مساجد، جشن‌ها، شادی‌ها، سوگواری‌ها و… شکل می‌گیرد و از این طریق در غم‌ها و شادی‌های یکدیگر شریک می‌شوند. بنابراین این اجتماعات منجر به انسجام اجتماعی در کشور می‌شود که متاسفانه شیوع کرونا باعث ایجاد مشکلاتی در این باره شده است. به همین دلیل شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف کشور از جمله سازمان صدا و سیما، وزارتخانه‌های بهداشت و درمان، علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش و سازمان‌ها و نهادهای دیگر تلاش می‌کند تا بخشی از این مشکلات را مدیریت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اشاره به فروش این روزهای سینما گفت: هفته‌های گذشته با تهیه‌کنندگان برخی از فیلم‌ها جلساتی داشتیم. خوشحالیم رونق به سینما برگشته و امیدواریم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و بهره گیری از سامانه هوشمند که نشان می‌دهد افراد هر دو مرحله واکسن خود را تزریق کرده‌اند، ظرفیت عمومی سینما، تئاتر، موسیقی و… در کشور را شاهد باشیم.

بازنگری در رویکردهای شورای فرهنگ عمومی کشور در اولویت است

محمدمهدی اسماعیلی در هفتصد و شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به پیوست احکام اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری افزود: شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از مهمترین شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و وظیفه مهمی در حوزه فرهنگی عمومی بر عهده دارد و مناسب است با دستور جدید رهبر معظم انقلاب اسلامی در فعالیت‌های خود بازنگری داشته باشد.

وی در عین حال تاکید کرد: با توجه به وظایف این شورا و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، بازنگری در رویکردهای شورای فرهنگ عمومی از جمله اولویت‌های کاری این وزارتخانه به شمار می‌آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: شورای فرهنگ عمومی دارای دو مأموریت در حوزه دانش و علم و پیشرفت فعالیت‌های علمی و حوزه مسائل فرهنگی است. بر اساس دستاوردهایی که کشورمان در حوزه‌های علمی به دست آورده پیشرفت علمی به ویژه در سال‌های اخیر تا حدی محقق شده است.

وی افزود: بار اصلی فرهنگ عمومی کشور بر عهده شورای فرهنگ عمومی کشور است؛ به این معنا که شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس مصوبات جلسات شورای فرهنگ عمومی کشور می‌تواند به تصمیم گیری و سیاستگذاری دقیق برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: کار متراکم، قوی، علمی و دقیقی از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور لازم است. باید از فرصت طلایی که انتخاب مردم و فضای مدیریتی کشور برای ما فراهم آورده است بهره ببریم و بتوانیم برای دستورات مقام معظم رهبری در این زمینه پاسخ‌های معتبری داشته باشیم.

وی گفت: حتما اقدامات فوری و آنی قابل پیگیری و انجام است و ما در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی باید به یک برنامه روشن با زمان بندی دقیق برای پیگیری دستورات مقام معظم رهبری برسیم.

در ابتدای این جلسه سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: هفتصد و شصت و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با پیش دستورهای ملاحظاتی در خصوص ورزش و فرهنگ عمومی، تحولات وقایع چهل و یکمین مجمع عمومی یونسکو و ملاحظات و ضرورت‌های فرهنگی روز دانشجو برگزار می‌شود.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: دستور جلسه این هفته شورا ابعاد فرهنگی، رسانه‌ای و اطلاع رسانی بحران کرونا در آستانه موج ششم و پساکرونا و اجرا و امکان سنجی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی کشور در خصوص کرونا است.

در این جلسه همچنین محمد خدادی مشاور وزیر و دبیر کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی کرونا به ارائه گزارشی با عنوان جریان رسانه و کرونا پرداخت.

همچنین در این جلسه اعضای حاضر به بیان نظرات و پیشنهادهای خود درباره مباحث جلسه پرداختند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است