فراخوان دهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت اعلام شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۱۹
رییس حوزه هنری کردستان خبر داد؛

فراخوان دهمین جشنواره بین‌المللی دف نوای رحمت اعلام شد

حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان با همکاری موسسه سپهر سوره هنر فراخوان دهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت را با شعار «هنر، همگرایی و مهربانی» اعلام کرد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی، امین مرادی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان در نشستی خبری با تبریک ۲۷ رجب فرا رسیدن عید سعید مبعث، روز رحمت و مهربانی به همه مسلمانان و آزادی خواهان جهان، عنوان کرد: همزمان با عید مبعث، فراخوان دهمین جشنواره بین المللی «دف نوای رحمت» اعلام می‌شود.

وی افزود: این رویداد بزرگ هنری همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر ازتاریخ ۲۵ تا ۲۷ تیرماه در سنندج، شهر جهانی موسیقی برگزار می‌شود.

مرادی در خصوص اهداف این جشنواره گفت: شناسایی، کشف و پرورس استعداهای جوان، توجه به موسیقی عرفانی و آئینی برگرفته از مفاهیم اسلامی، ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، تلاش در راستای وحدت و همدلی بیشتر در کشور، مقابله با تهاجم فرهنگی با بهره مندی از ظرفیت های فرهنگی و هنری ، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی در کنار تلاش در راستای جلوگیری از فراموشی سازهای محلی و بومی و توجه به موسیقی حماسی برای انتقال مفاهیم از جمله اهداف این جشنواره است.

رییس حوزه هنری استان کردستان ادامه داد: در این دوره علاوه بر بخش های بین الملل، سراسری و جنبی، بخش ویژه که به مضامین حماسی اختصاص دارد نیز برگزار می شود.

وی اظهار کرد: در بخش سراسری هم علاوه بر رقابت در بخش های گروه نوازی، تک نوازی و مولودی خوانی بخش دو نوازی به منظور ایجاد زمینه و فرصت برای سازهای بومی شامل، نی، شمسال، دیوان، بالابان و تنبوذ در کنار دف فراهم شده است که هنرمندان برای شرکت در این بخش می توانند نمونه دونوازی دف و یکی از سازهای ملودیک ذکر شده را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

مرادی تصریح کرد: در بخش ویژه که در این دوره به عنوان یکی از بخش های رقابتی به جشنواره افزوده شده است گروه ها می توانند با استفاده از شعرهای حماسی و ملی آثاری را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی افزود: آثاری با محور حماسه‌خوانی و موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی با تاکید بر حماسه‌های دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، شهادت و حماسه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و روایت حماسه‌های صورت گرفته در طول دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم در اولویت پذیرش در جشنواره قرار دارند.

مرادی با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره می تواند در بخش اجرای حماسی اشعاری را در این قالب با زبان های کردی و فارسی در اختیار گروه های علاقه مند قرار دهد، گفت: همچنین در بخش بین الملل این دوره از جشنواره دف نوای رحمت به صورت غیر رقابتی و بر اساس میزان درخواست گروه های مختلف از کشورهای منطقه برگزار می شود.

رییس حوزه هنری استان کردستان با اشاره به بخش جنبی جشنواره بیان کرد: همانند دوره های قبلی در جریان اختتامیه این دوره از جشنواره نیز یکی از چهره های برترو برجسته موسیقی کردستان تقدیر می شود.

وی ادامه داد: اجرای گروه های موسیقی منتخب اقوام کشور، برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید برجسته کشوری و بین المللی، تقدیر از کتاب های آموزشی دف نوازی با اعلام فراخوان قبلی،‌ اعلام فراخوان تولید آثار مستند و فیلم با محوریت موسیقی عرفانی و دف نوازی و اعلام فراخوان جمع آوری آثار تحقیقی و پژوهشی با موضوع موسیقی محلی با اولویت ساز دف از موضوعاتی است که در بخش جنبی این دوره از جشنواره در دستور کار قرار گرفته است.

این مسئول در خصوص زمانبندی جشنواره دهم «دف نوای رحمت» توضیح داد: علاقه مندان برای حضور در جشنواره تا پایان روز ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ فرصت دارند آثار خود را مطابق با مقررات و شرایط عمومی جشنواره در سایت www.artfest.ir بارگذاری کنند و یا به صورت فیزیکی به دبیرخانه جشنواره واقع در سنندج، خیابان شهید تعریف، پایین تر از بیمارستان شهید قاضی، کدپستی ۶۶۱۷۶۱۵۶۵۱ حوزه هنری استان کردستان ارسال کنند.

وی افزود: نتایح مرحله اول و اسامی پذیرفته شدگان در بخش مسابقه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ اعلام و بخش نهایی و رقابتی از ۲۵ تا ۲۷ تیرماه همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر در سنندج برگزار می گردد.

رییس حوزه هنری استان کردستان در پایان گفت: علاقه‌مندان‌ و‌ شرکت‌کنندگان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۳۳۲۴۳۶۲۴ و ۳۳۲۲۷۱۲۵ با پیش شماره ۰۸۷ تماس بگیرید.

هرساله در این جشنواره که توسط حوزه هنری استان کردستان برگزار می‌شود. اجتماع بزرگ دف نوازان ایران زمین و همنوازی گروهی آنان به عنوان یکی از جاذبه های فرهنگی مورد توجه بوده است و جمع کثیری از علاقه مندان از نقاط مختلف کشور و حتی توریست های خارجی را به سنندج کشانده است.

همنوازی ۱۰۰۰ دف نواز سنندجی در دوره ششم جشنواره، همنوازی دف نوازان کشور د میدان آزادی با عنوان سماع عارفان در دوره‌های هفتم و هشتم و اجتماع بزرگ دف نوازی در پارک شانو استقلال تحت عنوان «آوای دوست» تصاویر به یاد ماندنی را به ثبت رساند که زمینه دریافت عنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو و همجنین ثبت ملی «دف سازی و دف نوازی» به عنوان میراث معنوی مردم کردستان به ثبت رسید و سنندج به عنوان پایتخت دف جهان معرفی شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است