زنانی که با چشمان خیره و نگران به شما می‌نگرند | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۴۸
گفتگوی صبا با سعید امکانی خالق «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین»؛

زنانی که با چشمان خیره و نگران به شما می‌نگرند

سعید امکانی گفت که زنان در نمایشگاه «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» در خلا و با چشمانی خیره حرفی برای گفتن دارند.

به گزارش خبرنگار تجسمی صبا، گالری ثالث این روزها میزبان آثار نقاشی سعید امکانی با عنوان «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» است.

سعید امکانی هنرمند نقاش در گفتگو با خبرنگار صبا درباره این‌ مجموعه توضیح داد: در اکثر نقاشی‌های هنر معاصر، محیط حاوی معنا نیست و پرداخت تنها به خود انسان معطوف است به نوعی که خود انسان به عنوان عنصر اصلی در اثر هنری حرف می‌زند.

او ادامه داد: در این‌ آثار نگاه‌هایی خیره، نگران و بیمارگونه در محیطی بدون زمان و مکان به بیننده نگاه می‌کنند.

این‌ هنرمند نقاش خاطرنشان کرد: من در این مجموعه زن را در یک محیط بدون زمان و مکان در مرکز توجه قرار دادم؛ زنی که در عین مبارزه و بردباری با غرور و صلابت همچنان زیباست.

او درباره رنجی که در آثار نمایشگاه «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» به نمایش در آمده است، توضیح داد: انسان همزاد رنج است و این عنصر سبب می‌شود بر مدار تجربه روی باور خرد خود بچرخد تا به رستگاری برسد و این رنج به نحوی همیشه با انسان همراه است.

امکانی در پاسخ به اینکه چرا زن را برای نشان دادن رنج آدمی در این نقاشی‌ها انتخاب کرده است، گفت: به نظر من زن یک موجود بسیار قدرتمند است و به جرات می‌گویم شاید در آینده دگرگونی جهان به دست زنان اتفاق بیفتد‌. زن برای من شگفت‌انگیز است اما در برخی از این آثار نگاهی انتقادی به رفتار مردسالارانه نسبت به زن دارم و او را از جامعه حذف کرده‌ام.

این هنرمند در پایان اظهار کرد: من‌ معتقدم که یک هنرمند مانند هر فردی از جامعه باید نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی کشورش واکنش نشان دهد و حتی از گوشه گیرترین هنرمندان تا آشکارترین آن‌ها نباید نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت باشند.

نمایشگاه «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» تا ۱۰ خرداد ماه در گالری ثالث به نشانی تهران، خیابان کریم‌خان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸ میزبان مخاطبان است.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  100/867/118/000
 • بی‌بدن
  22/358/841/000
 • سال گربه
  10/639/228/500
 • آپاراتچی
  3/809/166/500
 • پرویز خان
  3/135/337/000
 • نوروز
  2/746/203/000
 • ایلیا جستجوی قهرمان
  2/310/894/500
 • آسمان غرب
  2/022/378/500