نمایشگاهی از صادق تبریزی در نگارخانه سهراب برگزار می‌شود/ رونمایی از کتاب هنری این هنرمند | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۰
پنجاه سال پس از تاسیس نگارخانه 66؛

نمایشگاهی از صادق تبریزی در نگارخانه سهراب برگزار می‌شود/ رونمایی از کتاب هنری این هنرمند

نشست رسانه‌ای نمایشگاه زنده‌یاد صادق تبریزی برگزار شد.

به گزارش صبا، نشست رسانه‌ای نمایشگاه زنده‌یاد صادق تبریزی امروز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه با حضور شاهین ترکمن کیوریتور نمایشگاه، مهرداد فلاح نماینده خانواده تبریزی و مازیار مصور رحمانی ناشر کتاب تبریزی در نگارخانه سهراب برگزار شد.

در ابتدای این نشست، شاهین ترکمن درباره این نمایشگاه توضیح داد و گفت: آقای تبریزی پیش‌‌تر نیز دو نمایشگاه با گالری سهراب داشته. یکی در زمان حیات‌‌شان در سال ۱۳۹۵ و دیگری چند سال پیش. وقتی صحبت از انتشار کتابی درباره آثار ایشان بود، تصمیم بر این شد رونمایی از کتاب همز‌مان باشد با برگزاری نمایشگاهی از آثار ایشان. ما در این نمایشگاه سعی کردیم آثار مختلفی از دوره‌های متنوع کاری این هنرمند ارایه دهیم. به همین خاطر آثاری از خانواده هنرمند، تعدادی اثر از مجموعه شخصی خودم و تعدادی از مجموعه‌داران دیگر قرض گرفته‌ایم تا به نمایش گذاشته شود. به همین دلیل آثار کمی در این نمایشگاه قابل فروش هستند.

او متذکر شد: در این نمایشگاه ۳۵ اثر نمایش داده می‌شود، به علاوه یک مجموعه چاپی که حدود ۲۰ اثر می‌شود.

کیوریتور نمایشگاه تبریزی جهان کلی آثار تبریزی را شرح داد و گفت: تعدادی آثار در این نمایشگاه عرضه می‌شود که در حد آثار موزه‌ای هستند. استاد تبریزی مجوعه‌ ریتم‌خط‌ها را از قدیم کار می‌‌کردند. ریتم‌خط‌ها مینیمال‌شده دیگر آثار استاد است. استاد تبریزی در طول حیات هنری‌اش سعی داشت ساختار هنر شرق را حفظ کند و این آثار را مدرن سازد. تبریزی در تمام زندگی‌اش می‌خواست پلی باشد بین سنت و مدرنیته.

سپس مازیار مصور رحمانی درباره کتاب هنری یا آرتیست بوک توضیح داد و گفت: کتاب آرتیست‌بوک به دلیل نوع چاپ، نوع کاغذ و نوع صحافی و وجود یک آرت‌ورک از هنرمند در آن، از سایر کتاب‌ها متمایز می‌شود. به همین دلیل این جنس کتاب‌ها مخاطب خاص خود را دارد که شامل مجموعه‌داران و موزه‌ها می‌شود. ما تا با الان نزدیک به ۳۰ عنوان کتاب با بیش از ۱۸ هنرمند مستر کار کرده‌ایم. یک وجه تمایزی که کار ما نسبت به دیگر آرتیست‌بوک‌ها دارد این است که یک اثر اورجینال داخل کتاب‌های ما هست که طبیعتا نسخه یک ما را از نسخه دو کاملا متفاوت می‌کند.

در ادامه این ناشر با اشاره به آغاز آشنایی‌اش با صادق تبریزی درباره شکل‌گیری این کتاب توضیح داد و گفت: سال ۱۳۹۲ من پیشنهاد چاپ چنین کتابی را به ایشان دادم و مورد استقبال ایشان قرار گرفت. تهیه و آماده کردن متریال کتاب به دلیل اینکه آرشیو خیلی منسجمی از ایشان موجود نبود، کار را برای ما سخت می‌کرد. در نهایت کار زیر نظر ایشان انجام شد و نزدیک به ۳ سال طول کشید تا ایشان آثارشان را انتخاب کنند. صفحه‌آرایی کتاب زیر نظر استاد انجام گرفت و تا سال ۱۳۹۶ به طول انجامید. سال ۱۳۹۶ ایشان بیمار شدند و متاسفانه چندی بعد فوت کردند. به همین خاطر فرصتی برای ارائه این کتاب پیش نیامد. البته در خارج از ایران رونمایی شد. این مسئله ماند تا به امروز که به همت آقای فلاح و ترکمن این مهم به انجام رسید.

در پایان مهرداد فلاح نیز با اشاره به دوره‌های مختلف آثار تبریزی خاطرنشان کرد: آقای تبریزی در تمامی فعالیت هنری‌اش طی ۶۰ سال دوست داشت کتابی چاپ کند که مرجع باشد و آثار داخل کتاب هم به انتخاب خودش باشد. خوشبختانه این اتفاق در زمان حیات ایشان افتاد و ۱۰۰ نسخه از این کتاب منتشر و توسط ایشان امضا شد.

نماینده خانواده تبریزی درباره محل برگزاری این نمایشگاه گفت: در تیرماه سال ۱۳۵۲ آقای تبریزی این گالری را تحت عنوان نگارخانه ۶۶ تاسیس کرد که نخستین نگارخانه رسمی و ثبت‌شده در ایران است. در همان سال ایشان نمایشگاهی از مجموعه‌ شخصی خودشان که شامل آثار هنرمندانی چون پیلارام، عربشاهی و تناولی بود، برگزار کرد.

فلاح در پاسخ به این سوال که آیا آثار تبریزی از ایران خارج شده یا خیر، گفت: بخشی از آثار صادق تبریزی نزدِ پسر ایشان است و بخشی هم از ایران خارج شده است. قرار است به زودی موزه‌ای به اسم ایشان تشکیل شود. آقای تبریزی علاوه بر آثار خودش، مجموعه‌ای شامل بیش از ۱۷۰ اثر از نقاشی‌های پشت شیشه، آثار قهوه‌خانه‌‌ای تا هنرمندان هم‌دوره‌اش کسانی چون پیلارام، تناولی، پروانه اعتمادی، عربشاهی و… از خود به یادگار گذاشته است.

او همچنین به کتاب خاطراتی از هنرمند به قلم خودش اشاره کرد و گفت: آقای تبریزی ۱۰ سال پایانی عمرش مشغول نوشتن کتابی بود که شامل خاطراتش می‌شد. خوشبختانه این کتاب زمانی که ایشان در قید حیات بود به اتمام رسید و در آینده این کتاب خاطرات که توسط خودِ هنرمند نوشته شده، به چاپ خواهد رسید.

رونمایی از کتاب هنری زنده‌یاد صادق تبریزی به همراه نمایشگاه آثار کمتردیده‌شده ایشان، در روز جمعه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱ در نگارخانه سهراب افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00